Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak dawniej mieszkali krakowscy studenci. Archiwalne zdjęcia Piasta, Żaczka, Miasteczka AGH

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Piast

Akademik UJ Piast, ul. Piastowska 47. Koniec lat 60.
Piast Akademik UJ Piast, ul. Piastowska 47. Koniec lat 60. Cyfrowy Thesaurus Muzeum Historycznego Miasta Krakowa/ Henryk Hermanowicz
Tak dawniej i dziś mieszkali krakowscy studenci. Archiwalne zdjęcia kultowych domów akademickich i nowoczesne akademiki to dwa różne światy. Zobaczcie, jak powstawały te najstarsze i jak wyglądają najnowsze.

DS Żaczek

DS "Żaczek" miał powstać już w 1916 roku, na 50-lecie Bratniej Pomocy Studentów UJ, ale zamiar ten udaremniła wojna. Stanął dziesięć lat później, zaprojektowany przez znanego architekta Wacława Krzyżanowskiego. Przy położeniu kamienia węgielnego był sam marszałek Piłsudski.

II Dom Studencki im. Ignacego Mościckiego (nazwa Żaczek funkcjonuje od 1948 roku) był drugim domem studenckim UJ. Budowa trwała 16 lat. W momencie ukończenia był najnowocześniejszym i największym domem studenckim w Polsce międzywojennej. "Żaczek" - podobnie jak "Jaszczury" - był symbolem studenckiego życia.

Piast

Dzisiejszy akademik UJ "Piast" powstał jako Dom Studentek. Został zrealizowany w ramach inwestycji jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorem projektowanego i realizowanego był w latach 1961-1964 zespołu jest Władysław Bryzek.

"Zespół składa się z dwóch brył: budynku mieszczącego pokoje mieszkalne i przeszklonego pawilonu stołówki, połączonych niską przewiązką" - czytamy na blogu Szlakiemmodernizmu.pl - "Na parterze mieściła się część socjalno-usługowa, klubowa oraz hol wejściowy. Na piętrach znajdowały się pomieszczenia mieszkalne tworzące tzw. parkę czyli dwa dwuosobowe pokoje ze wspólną łazienką (bez wc), przedpokojem i loggią. Na każdym piętrze znajdowało się 29 takich jednostek".

Miasteczko AGH

Studencki kampus rozmieszczony jest na powierzchni 16 ha przy Akademii Górniczo-Hutniczej - Miasteczko Studenckie AGH powstawał w latach 1964-1978. Zbudowano tu 21 obiektów przeznaczonych dla żaków. Pierwsze domy studenckie przekazano 5 października 1965, a pierwszą stołówkę w 1970.

"Był to nowatorski projekt architektów z Katedry Projektowania Budynków Mieszkalnych Politechniki Krakowskiej, Tomasza Mańkowskiego i Przemysława Gawora. W tym tak zwanym „osiedlu studenckim” stanowiącym autonomiczny zespół urbanistyczny miało zamieszkać 14 000 studentów" - informuje blog Szlakiemmodernizmu.pl

Funkcjonująca dziś nazwa „miasteczko studenckie” dobrze oddaje charakter założenia, które miało zapewnić studentom dostęp do stołówek, usług, rozrywki, zaopatrzenia, opieki lekarskiej.

Livinnx i Student Depot

Najnowsze, prywatne akademiki powstały są w rejonie Ronda Grzegórzeckiego. Ich standard znacząco odbiega od tego, co pamiętają studenci choćby Nawojki, Fafika czy Bydgoskiej D, ale czy atmosfera i wspomnienia będą tak barwne, jak te, którymi dzielą się żacy przybyli przed laty na krakowskie uczelnie? Luksusowe pokoje bardziej przypominają wynajmowane mieszkania niż dawny studencki standard.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak dawniej mieszkali krakowscy studenci. Archiwalne zdjęcia Piasta, Żaczka, Miasteczka AGH - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto