Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykuje się otwarcie basenów, ale nie wszyscy z nich skorzystają. "Przepisy są niejasne". Branża czeka na rozporządzenie

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Indywidualne wejścia na basen raczej będą wykluczone
Indywidualne wejścia na basen raczej będą wykluczone Aneta Żurek
Wkrótce czasowo mają się otworzyć baseny. Skorzystają na tym jednak głównie grupy sportowe, które odbywają kursy pływania. Popływać nie będą mogli na razie wszyscy, projekt rozporządzenia - zdaniem branży - nie zezwala na indywidualne wejścia. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na krakowskich basenach. Ich przedstawiciele wciąż czekają na konkretne przepisy.

FLESZ - Co kupowali Polacy w 2020 roku?

Co z otwarciem basenów? Projekt rozporządzenia jest niejasny

Choć rząd zapowiedział na 12 lutego czasowe otwarcie basenów, wcale nie jest pewne, że tak się stanie. Zarządzający pływalniami wciąż nie wiedzą, na jakich konkretnie zasadach mieliby je uruchomić. Wciąż czekają na oficjalne rozporządzenie. Niecierpliwią się, gdyż otwarcie miałoby nastąpić już za kilka dni, a wciąż brakuje konkretów.

Musimy czekać na rozporządzenie. Doświadczenia mamy takie, że rząd jedno mówi, a co innego pisze. To, że powiedziano, iż baseny zostaną uruchomione, nie oznacza, że dotyczy to również klientów indywidualnych. Raczej się tego nie spodziewamy, jeśli mam być szczera. Z projektu rozporządzenia nie wynika, aby dopuszczono wejścia indywidualne - słyszymy od przedstawicielki jednego z krakowskich ośrodków sportowych, w ramach którego funkcjonuje basen.

Co z innymi basenami w Krakowie? Przykładowo przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie również jest taki obiekt, też czekają na rozporządzenie.

Jeśli się pojawi, to planujemy na najbliższy piątek otwarcie Basenu AGH (wyłącznie pływalni) dla zajęć sportowych (tj. grupy sportowe, odbywające kursy pływania czy doskonalenia) - mówi nam Anna Żmuda-Muszyńska z biura prasowego uczelni.

Basen AGH, jeśli pojawi się rozporządzenie, nie będzie otwarty dla klienta indywidualnego. - To chciałabym podkreślić - mówimy o otwarciu jedynie dla zajęć sportowych. Na okres próbny dwóch tygodni - dodaje Żmuda-Myszyńska.

Zajęcia będą prowadzone w pełnym reżimie sanitarnym, tj. wejścia o określonych godzinach, wymagana dezynfekcja, zachowanie dystansu 2 m czy możliwość korzystania z co drugiej szafki. Jak dodaje rzeczniczka, siłownia i kręgielnia pozostaną zamknięte.

Swoje baseny planuje otworzyć również Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie. - Czekamy na rozporządzenie, które określi zasady, na jakich będziemy mogli działać. W przypadku korzystnych zapisów rozporządzenia, umożliwiających funkcjonowanie basenów, planujemy uruchomić obiekt dla podstawowej działalności Uczelni tj. dla zajęć dydaktycznych dla studentów oraz dla zorganizowanych zajęć z pływania - mówi nam mgr Kamil Karwel, kierownik Zespołu Krytych Pływalni AWF

Jeśli chodzi zaś o miejskie baseny, to urzędnicy... również czekają na rozporządzenie.

Pływalnie są w stanie hibernacji i konieczne jest uzyskanie właściwych parametrów wody, czynności te wymagają czasu. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych szczegółów dotyczących zasad, na jakich będą udostępniane pływalnie, po publikacji rozporządzenia również te kwestie będą wymagały organizacji - słyszymy od urzędników.

Nie wiedzą, czy mają do czynienia z powrotem do sytuacji z okresu listopad - grudzień ubiegłego roku, czyli tylko do zajęć zorganizowanych, czy ustawodawca zezwoli na korzystanie z pływalni przez klientów indywidualnych. - Przygotowujemy się do uruchomienia pływalni z dniem 15.02.2021 roku. Zasady, na jakich będziemy działać, określi rozporządzenie - słyszymy.

Urzędnicy podkreślają, że potrzeba społeczna dostępu do pływalni jest ogromna. - Odbieramy każdego dnia dziesiątki telefonów z pytaniami, od kiedy klienci indywidualni będą mogli korzystać z obiektu. Jednak ta decyzja należy do prawodawcy - kwituje UMK.

Prowadzący baseny nie mają wątpliwości, że projekt nowych przepisów jest niejasny - prawo nie precyzuje, które obiekty będą mogły działać, a które nie. Wciąż nie wiadomo na przykład, czy uruchomić będą się mogły baseny termalne. Na facebookowym profilu, skupiającym polskie aquaparki, pływalnie, termy i saunaria, wskazano, że najlepszym rozwiązaniem byłaby zgoda na uruchomienie wszystkich obiektów (aquaparki, pływalnie, termy i saunaria). Oczywiście w reżimie sanitarnym. Zdaniem przedstawicieli branży można by ustalić dopuszczalny procent zajętości basenu przez pływających.

Każdy zarządzający basenem powinien ich zdaniem również informować "korzystających i uczestników o obligatoryjnym, dopuszczalnym limicie osób. Otwarcie powinno nastąpić przy zachowaniu ścisłych, adekwatnych, wypracowanych wspólnie z GIS rygorów sanitarnych". - Czas pokaże, jakie zapisy pozostaną w podpisanej i opublikowanej w Dzienniku Ustaw treści rozporządzenia Rady Ministrów - czytamy w komunikacie na profilu Polskie Aquaparki i Pływalnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szykuje się otwarcie basenów, ale nie wszyscy z nich skorzystają. "Przepisy są niejasne". Branża czeka na rozporządzenie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto