Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szybki internet dla Małopolan

Redakcja
Budowa sieci szerokopasmowej będzie realizowana w Małopolsce, w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Teraz rozpocznie się poszukiwanie partnera, który razem z samorządem województwa oraz UJ i AGH zbuduje sieć.

- To pionierskie przedsięwzięcie, pierwsze w kraju, wysoko ocenione przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - podkreśla marszałek Marek Nawara. - Liczymy na to, że szybko uda nam się znaleźć partnera prywatnego i do końca 2013 roku zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu dla 90,5 proc. gospodarstw domowych oraz blisko 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w Małopolsce.

Projekt zakłada wybudowanie infrastruktury o długości ok. 3,5 tys. km.  Władze regionu liczą m.in. na pobudzenie rozwoju gospodarczego Małopolski, usprawnienie działania administracji oraz poprawę komunikacji.

W kwietniu władze Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej podpisały list intencyjny w sprawie realizacji projektu Małopolska Sieć Szerokopasmowa w modelu PPP. Obie krakowskie uczelnie deklarują wyłożenie po 5 mln zł na ten projekt. Samorząd Województwa, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, chce przeznaczyć na realizację projektu do 35 mln euro.

Budową sieci oraz jej utrzymaniem zajęłaby się spółka celowa, utworzona w wyniku zawarcia umowy partnerstwa publiczno-prywatnego przez samorząd województwa, UJ i AGH z podmiotem prywatnym. Spółka będzie mogła się ubiegać o dofinansowanie projektu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zadaniem jej będzie zaprojektowanie, wybudowanie, utrzymanie i eksploatacja Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej. Strona publiczna powinna posiadać przynajmniej 51 proc. udziałów w kapitale spółki. Wkładem strony publicznej do spółki będą środki majątkowe (z budżetu województwa) oraz umożliwienie pozyskania środków z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Partner prywatny wniesie w ramach swojego wkładu środki majątkowe (kapitał, infrastrukturę, sprzęt), a także know how (zarządzanie, wykonywanie części prac planistycznych, projektowych lub budowlanych).


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne | Ekstraklasa: Wisła i Cracovia | Zdrowie i uroda | Filmowy Kraków | MoDO | Inwestycje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto