Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukacie śniegu tej zimy? Zapraszamy na Kasprowy Wierch. Tam białego puchu pod dostatkiem. I jakie widoki!

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W Tatrach mamy śnieg! Niby nic nadzwyczajnego w styczniu. Jednak nigdzie indziej na Podhalu go nie ma. Na Kasprowym Wierchu piękne widoki
W Tatrach mamy śnieg! Niby nic nadzwyczajnego w styczniu. Jednak nigdzie indziej na Podhalu go nie ma. Na Kasprowym Wierchu piękne widoki Paweł Dutka
Tegoroczna zima jest wyjątkowo dziwaczna. Choć mamy styczeń, na Podhalu nie ma śniegu. Ten zalega jedynie na trasach narciarskich. Jeśli ktoś szuka białego puchu, powinien ruszyć w Tatrach. Tam śniegu pod dostatkiem. Do tego przez weekend mieliśmy piękne słońce i bajeczne widoki.

8 stycznia w Zakopanem termometry wskazują aż 4 stopni na plusie. To jak na tę porę roku nienormalna pogoda. Ciepło mamy właściwie od świąt Bożego Narodzenia. Czasami zdarzają się przymrozki nocami. Ale to i tak nie zmienia faktu, że coś z pogodą jest nie tak. Wystarczy wyjrzeć za okno na Podhalu i każdy się zorientuje, że coś nie tak: nie ma śniegu! Taka sceneria pod Tatrami o tej porze roku to anomalia.

Bieluteńko za to jest w Tatrach. Tam śniegu nie brakuje. Gdy do tego wyjdzie piękne słońce - a takie towarzyszyło nam w pierwszy długi weekend w 2023 roku, robi się cudna pogoda, by iść na wędrówkę w góry. Nie dziwi więc, że setki osób szturmują Kasprowy Wierch - szybko, bez wysiłku można dostać się tam kolejką linową. A na szczycie czeka nas nie tylko śnieg, ale i przepiękne widoki.

Ci co planują ruszyć gdzieś dalej, muszą pamiętać, że obecnie przez tą dziwną pogodą warunki do wędrowania są bardzo trudne.

- Większość szlaków zarówno w wyższych, jak i w niższych partiach Tatr jest mocno oblodzona i jest bardzo ślisko. Twardą, zlodowaciałą warstwę starego śniegu pokryła cienka warstwa świeżego śniegu. W wyższych partiach Tatr śnieg miejscami jest przepadający, gdzie indziej wywiany do skały, a w wielu miejscach występuje lód. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki -NIE RACZKI, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Szlaki w niższych partiach Tatr (w tym szlaki dojściowe do schronisk) są w większości mocno oblodzone i jest ślisko, gdzieniegdzie występuje błoto. Na szlaku do Morskiego Oka występują znaczne oblodzenia szczególnie na tzw. skrótach i od Włosienicy do schroniska. Wybierając się w dolinki lub na szczyty reglowe, należy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe, które w tych warunkach mogą okazać się niezbędne.

W górach - powyżej 1800 metrów - obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Według górali zima nie dała jeszcze ostatniego słowo. Śnieg i mróz nadejdą. - Ferie na pewno nie będą wiosenne - przeczuwają starzy górale. Czy ich prognozy się spełnią?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto