Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Sztuka w mundurze”. Wystawa dorobku twórców Krakowskiego Oddziału Grobów Wojennych 1915-1918

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
„Sztuka w mundurze”. Wystaw dorobku twórców Krakowskiego Oddziału Grobów Wojennych 1915-1918
„Sztuka w mundurze”. Wystaw dorobku twórców Krakowskiego Oddziału Grobów Wojennych 1915-1918 Wojciech Matusik
Dorobek twórców Krakowskiego Oddziału Grobów Wojennych, działającego na terenie Galicji Zachodniej w latach 1915-1918, prezentuje nowa wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury „Sztuka w mundurze”. Prace artystów w mundurach można będzie zobaczyć do 4 grudnia tego roku w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury.

- Wystawa opowiada o fenomenie cmentarzy z I wojny światowej, w szczególności budowanych na terenie dawnej Galicji Zachodniej, ale widzianym przez pryzmat artystów, którzy tworzyli te cmentarze i ich twórczości – mówi dr Beata Nykiel, kuratorka wystawy. - Twórcy związani z Krakowskim Oddziałem Grobów Wojennych z jednej strony byli odpowiedzialni za zaprojektowanie, stworzenie i zrealizowanie tego olbrzymiego kompleksu, a z drugiej, w czasie wolnym oddawali się własnej twórczości. Stąd, oprócz pokazania szkiców, planów związanych z budową cmentarzy, pokazujemy też ich twórczość uprawianą „po godzinach”: pejzaże, portrety oraz cały szereg artefaktów przez nich tworzonych, które miały wspierać działalność KGA, m.in. seria pocztówek, medale, plakiety.

Krakowski Oddział Grobów Wojennych (Kriegsgräber-Abteilung Krakau) został powołany do projektowania cmentarzy, działał na terenie Galicji Zachodniej w latach 1915-1918, zrzeszając grono ponad czterdziestu architektów, malarzy, rzeźbiarzy, grafików i fotografów Austro-Węgier. Warsztaty KGA znajdowały się na Wawelu, a „zatrudnieni” a nim artyści w mundurach dysponowali dużą dozą wolności artystycznej.

- Większość z nich to artyści czynni zawodowo jeszcze przed wybuchem wojny, absolwenci wszystkich uczelni artystycznych monarchii austro-węgierskiej, z osiągnięciami artystycznymi. Zależało nam na prezentacji nie tylko artystów najbardziej kojarzonych z tematem zachodnio galicyjskich cmentarzy Słowakiem Dušanem Jurkovičem oraz Polakami Janem Szczepkowskim i Alfonsem Karpińskim, ale także grona mniej rozpoznawalnych lub całkowicie zapomnianych twórców – wyjaśnia Beata Nykiel. - Dla mnie osobiście odkryciem jest twórczość Roberta Pochopa, Czecha, który w Galicji tworzył głównie gwasze, ale też zostawił liczne szkice.

Służący w armii austro-węgierskiej twórcy KGA zaprojektowali i zbudowali w Galicji Zachodniej kompleks 400 cmentarzy wojennych, na których pochowano dziesiątki żołnierzy poległych podczas Wielkiej Wojny. Budowa cmentarzy była z jednej strony koniecznością, z drugiej posunięciem wizerunkowo-propagandowym, za którym kryła się określona polityka historyczna. Jednak, jak podkreśla kuratorka wystawy, fenomen cmentarzy wojennych polega na tym, że wszystkim poległym na polu bitwy oddano taki sam szacunek. Wspólnie chowano żołnierzy armii własnej, sojuszniczej i wrogiej. Ważnym aspektem wojennych nekropolii tego okresu jest także szata roślinna, stanowiąca ich integralną część.

Osiemnaście plansz, zgromadzonych w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury, prezentuje historię cmentarzy z I wojny światowej i ich ponad stuletniego trwania w małopolskim krajobrazie. Na wystawie znalazły się także obiekty z lat 1915-1918: grafiki, obrazy, szkice dokumentujące galicyjskie pejzaże i zabytki, miejsca walk, widoki wojennych zniszczeń i sceny z życia żołnierzy, ulotki, medale, plakiety i oznaki czapkowe. Wystawę uzupełniają, zaprojektowane przez członków KGA, krzyże nagrobne. Wystawie towarzyszy publikacja przedstawiająca wojenne losy Galicji Zachodniej oraz historię zespołu KGA.

Pretekstem dla ekspozycji „Sztuka w mundurze” było zakończenie projektu rewaloryzacji cmentarzy z okresu I wojny światowej na terenie Brzeska, Tarnowa, Krakowa, Wadowic oraz powiatów bocheńskiego i tarnowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Sztuka w mundurze”. Wystawa dorobku twórców Krakowskiego Oddziału Grobów Wojennych 1915-1918 - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto