Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Sztuka myślenia" o kulturze w kontekście pandemii

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Spotkania z cyklu "Sztuka Myślenia" to cykliczne spotkania z czołowymi myślicielami, twórcami, naukowcami, krytykami odbywające się od czterech lata w Teatrze im. Słowackiego. Inicjatorem i współprowadzącym spotkania jest Bartosz Szydłowski
Spotkania z cyklu "Sztuka Myślenia" to cykliczne spotkania z czołowymi myślicielami, twórcami, naukowcami, krytykami odbywające się od czterech lata w Teatrze im. Słowackiego. Inicjatorem i współprowadzącym spotkania jest Bartosz Szydłowski Andrzej Banas / Polska Press
Refleksjom na temat kultury w pandemii i po jej zakończeniu poświęcone będzie najbliższe spotkanie z cyklu „Sztuka myślenia”. Tym razem nie odbędzie się w Teatrze Słowackiego, a w przestrzeni wirtualnej.

FLESZ - Przybędzie niemal 250 fotoradarów

od 16 lat

"Sztuka myślenia" to cykliczne spotkania zainicjowane przez reżysera teatralnego Bartosza Szydłowskiego i filozofa prof. Piotra Augustyniaka z czołowymi myślicielami, naukowcami i krytykami komentującymi rzeczywistość oraz szeroko pojętą sztukę. Jak mówi Bartosz Szydłowski, spotkania "Sztuki Myślenia" to rodzaj poszukiwania filozoficznej przestrzeni do dyskusji, stawiania pytań na temat kondycji kultury współczesnej i rzeczywistości oraz poszukiwanie ważnych dla nich kontekstów.

Gośćmi najbliższego spotkania zatytułowanego "Pandemia kultury", które odbędzie się w niedzielę 17. maja o godz. 20.00 będą ekonomista prof. Jerzy Hausner, który zajmuje się ekonomią wartości i prof. Michał Paweł Markowski, autor książki „Wojny nowoczesnych plemion”. W najnowszej publikacji prof. Markowski zastanawia się nad źródłami wojen kulturowych, których jesteśmy świadkami.

Niedzielne spotkanie będzie oscylowało wokół tematów wpływu pandemii na kulturę. Prowadzący i goście poszukiwać będą odpowiedzi na pytanie o konsekwencje pandemii dla życia społeczno-kulturalnego. Zmierzą się z kwestiami przyszłości sztuki, w szczególności teatru i literatury oraz kształtem samej kultury i jej instytucji po doświadczeniach pandemii, przymusowej kwarantanny. Czy w obszarze szeroko pojętej kultury czeka nas triumf polityki opartej na „wojnach nowoczesnych plemion”, a zaostrzenie pogoni za zyskiem zamknie drogę „ekonomii otwartych oczu”?

- Przed kulturą i ludźmi kultury wiele pytań, na które w najbliższym czasie będziemy musieli odpowiedzieć. Z jednej strony system sobie nie poradził, pozostawiając kulturę na szarym końcu. Równocześnie wszyscy twórcy odczuwają, jak ważną rolę terapeutyczną może pełnić sztuka. Mnóstwo ludzi właśnie w czasie pandemii zwróciło się w stronę kultury. Internetowe i archiwalne zasoby teatrów, galerii, muzeów docierały do nowych grup odbiorców. Zwiększyła się sprzedaż książek – podkreśla Bartosz Szydłowski. - Sztuka jest zawsze rodzajem odtrutki na rzeczywistość. Sam akt kreacji zawsze ma w sobie aspekt afirmacji, a odpowiedzialnością artystów, misją jest przekuć także własne traumy w coś, co ludziom daje nadzieję. Wszystkie nasze spotkania niosą w sobie głęboką wiarę, że doświadczenia i sytuacje, które nas spotykają możemy przetransformować w coś dobrego. Pozwalają odnaleźć sens w starciu z przeciwnościami losu.

Najbliższe spotkanie, ze względu na obostrzenia związane z pandemią odbędzie się online. Dzięki takiemu rozwiązaniu w "Sztukach myślenia" może wziąć szersza publiczność, ale, jak podkreśla reżyser, spotkanie bezpośrednie to zupełnie inna jakość, której nie da się zapośredniczyć, zrealizować poprzez dodatkowe medium.

- Według scenariusza, goście cyklu „Sztuka myślenia” najpierw biorą udział w performensie teatralnym poruszającym wyobraźnię i otwierającym konteksty do dyskusji, który ma pomóc wyzwolić wspólny potencjał – tłumaczy Bartosz Szydłowski – w realiach spotkania internetowego to nie jest możliwe do osiągnięcia.

Wydarzenie "Sztuka myślenia" jest bezpłatne, jednak Teatr i jego twórców, którzy za sprawą pandemii znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji można wesprzeć dobrowolną wpłatą. Wpłat można dokonywać na portalu zrzutka.pl: zrzutka.pl/z/teatrwkrakowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Sztuka myślenia" o kulturze w kontekście pandemii - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto