Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szef Rady Miasta bojkotuje abpa Marka Jędraszewskiego

Redakcja
Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek Jędraszewski Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz szef krakowskiej Platformy Obywatelskiej, zapowiedział, że nie będzie uczestniczył w publicznych wystąpieniach razem z metropolitą krakowskim, abp. Markiem Jędraszewskim. Powodem są słowa duchownego, który stwierdził, że skazanie australijskiego abpa George'a Pella za pedofilię to prześladowanie Kościoła. - Przyzwoitość nie ma ceny, postanowiłem od dziś nie uczestniczyć w spotkaniach publicznych z ks. abp. Markiem Jędraszewskim - oznajmia Dominik Jaśkowiec. To kolejna napięta sytuacja wokół krakowskiego Kościoła w ostatnich dniach.

Abp Marek Jędraszewski w poniedziałek brał udział w odbywającym się w Krakowie Europejskim Kongresie Samorządów. Podczas panelu "Czy religia jest jeszcze człowiekowi potrzebna?" stwierdził, że Kościół jest prześladowany. - Spójrzmy dzisiaj na Australię, gdzie kardynał Pell został skazany. Tam są łamane prawa człowieka. Chrześcijaństwo zawsze było prześladowane - powiedział duchowny.

To właśnie te słowa spowodowały, że Dominik Jaśkowiec podjął decyzję o nieuczestniczeniu w publicznych spotkaniach razem z metropolitą krakowskim. - Bezpośrednim powodem mojej decyzji jest wypowiedź ks. abpa przedstawiająca ks. kardynała George'a Pella w roli ofiary prześladowań katolików na świecie. Ks. kardynał Pell już dwukrotnie został skazany przez australijskie sądy za przestępstwa seksualne wobec dzieci! Nie ma i nigdy nie będzie mojej aprobaty dla relatywizowania pedofilii - stwierdził Dominik Jaśkowiec.

Jak dodaje przewodniczący rady miasta, liczy że abp Jędraszewski wycofa się ze swoich słów. - Proszę nie traktować tego oświadczenia jako ataku na Kościół katolicki - podkreśla Dominik Jaśkowiec.

Metropolita na poniedziałkowym spotkaniu mówił, że poprzedniego wieczoru (w niedzielę - red.) ulicami Krakowa przeszła Akademicka Droga Krzyżowa, w której wzięło udział wielu młodych ludzi. Było to ich publiczne świadectwo wiary. Wyraził swą nadzieję, że współczesna krytyka Kościoła minie. – Chrześcijaństwo zawsze było związane z koniecznością dawania świadectwa i było prześladowane – dodał abp Jędraszewski.

Kuria ostro o uchwale Rady Miasta Krakowa: to przeczy zasadom wolności i szacunku

Sytuacja wokół krakowskiej kurii w ostatnich dniach jest napięta. Wczoraj kuria ze zdziwieniem odniosła się do uchwały rady miasta ws. próby prowadzenia lekcji religii na pierwszej lub ostatniej lekcji. Kanclerz kurii, ks. Tomasz Szopa, stwierdził że przeczy to zasadom wolności i szacunku.

Z kolei kilka dni temu, podczas obchodów 14. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, część dziennikarzy nie została wpuszczona na obchody. Uroczystości, do tej pory odbywające się przed oknem papieskim na Franciszkańskiej, zostały przeniesione na dziedziniec kurii, a ich relacjonowania odmówiono dziennikarzom TVN, Gazety Wyborczej i portalu lovekrakow.pl. Wejście uniemożliwili im Rycerze Jana Pawła II.

W związku z powyższym dziennikarze krakowskich mediów zbierają podpisy pod apelem do abpa Marka Jędraszewskiego, aby spotkać się z nim i omówić zasady dalszej współpracy. Inicjatorem akcji jest fotoreporter Marek Lasyk.

"Zwracamy się do Księdza Arcybiskupa z apelem o zmianę medialnej polityki, jaką od dwóch lat prowadzi Archidiecezja Krakowska. Prosimy też o otwarte dla wszystkich mediów spotkanie, które pozwoli wypracować standardy pracy dziennikarzy i fotoreporterów relacjonujących wydarzenia w Kościele krakowskim" - czytamy we fragmencie apelu, który wkrótce ma być doręczony do kurii.

Australijski duchowny skazany na 6 lat

Australijski kardynał George Pell to były bliski współpracownik papieża Franciszka i były skarbnik Watykanu. W marcu tego roku został skazany na sześć lat więzienia za molestowanie dzieci. Chodzi o molestowanie dwóch chłopców z chóru kościelnego w połowie lat 90., gdy Pell był arcybiskupem Melbourne. 77-letni kardynał twierdzi, że jest niewinny. O przedterminowe zwolnienie z więzienia będzie się mógł ubiegać po trzech latach i ośmiu miesiącach.

W związku ze sprawą, jaka toczyła się przeciwko duchownemu, ten od 2017 r. był urlopowany. Oskarżenie dotyczyło wykorzystywania seksualnego dwóch chłopców, choć początkowo śledczy zajmowali się wyjaśnieniem około 20 przypadków przestępstw na tle seksualnym, których miał się dopuścić Pell. Potem część oskarżeń wycofano. Pozostały zarzuty z roku 1996, kiedy to Pell przyłapał dwóch chłopców na piciu wina mszalnego w zakrystii katedry w Melbourne. Obaj mieli wtedy po 13 lat, jeden z nich zeznał, że Pell zmusił go do seksu oralnego. Druga ofiara duchownego zmarła w roku 2014 po przedawkowaniu narkotyków. Mężczyzna miał 31 lat i jego rodzina będzie skarżyła Pella i australijski kościół o odszkodowanie, kiedy tylko uprawomocni się wyrok na kardynała.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Co zrobić z dzieckiem w czasie strajku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szef Rady Miasta bojkotuje abpa Marka Jędraszewskiego - Głos Wielkopolski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto