Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepionka na koronawirusa dla bezdomnych w Krakowie tylko w noclegowni i w schronisku. Co z pozostałymi?

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
- Sytuacja bezdomnych w Krakowie jest bardzo trudna – mówi dr Maria Maciaszek z Fundacji Przystań Medyczna.
- Sytuacja bezdomnych w Krakowie jest bardzo trudna – mówi dr Maria Maciaszek z Fundacji Przystań Medyczna. Andrzej Banas / Polska Press
Są często równie schorowani jak mieszkańcy DPS-ów, jednak szanse na bezpieczne przetrwanie pandemii mają znacznie mniejsze. - Sytuacja bezdomnych w Krakowie jest bardzo trudna – mówi dr Maria Maciaszek z Fundacji Przystań Medyczna. Mimo iż od ponad pół roku w Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19, Ministerstwo Zdrowia nadal nie określiło jasnych wytycznych dla osób z tej grupy. Niektóre z większych miast na własną rękę organizują wyjazdowe ekipy szczepień, które bezdomnym oferują jednodawkowy preparat Johnson & Johnson. Kraków takie działania ma dopiero w planach.

FLESZ - Tempo szczepień w Polsce wyraźnie spada

od 16 lat

Zdecydowana część osób znajdujących się w kryzysie bezdomności - szczególnie tych starszych - na szczepienie mogło zapisać się już wiele miesięcy temu. Teoretycznie. Bo praktycznie wielu z nich nie ma pojęcia, jak to zrobić i że w ogóle już można.

Marian 72 lata, na szczepienie mógłby zarejestrować się już w styczniu. - Słyszałem od kolegów z noclegowni, że jest taka możliwość. Ja sam nic nie wiem, bo u lekarza nie byłem dobre 10 lat – mówi mężczyzna.

Po chwili pyta, czy do tego jest potrzebny dowód osobisty, bo on swój gdzieś zgubił w ubiegłym roku. Na informację o tym, że gdyby zechciał wyrobić nowy dokument, mógłby znaleźć pomoc w kilku miejscach w mieście, wzdycha i macha ręką.

- Kto by miał na to czas? Wie Pani, ja żyje ze zbierania złomu. Nie mam czasu na chodzenie po urzędach i inne bzdury. Czas to dla mnie pieniądz

– ucina.

Nie zaszczepiony jest również 48-letni Andrzej, którego spotykamy na Plantach, gdy przegląda śmieci w koszu.

- Różne rzeczy słyszałem o tych szczepionkach. W Krakowie bodajże w kwietniu pod Barbakanem był jakiś marsz ludzi co nie chcą się szczepić. Krzyczeli, że pandemia to ściema, i że szczepionki to eksperyment medyczny, który nie jest dobrze przebadany. Sam nie wiem co o tym myśleć, więc też mi się nie śpieszy z tym całym szczepieniem.

Nic dziwnego. Dla bezdomnych poczta pantoflowa to najszybszy kanał informacyjny. Niektórzy mają telefony, ale z internetu korzysta tylko niewielka część z nich.

Szczepienia tylko noclegowniach i schroniskach

Nie jest jednak tak, że wszyscy krakowscy bezdomni są poza jakimkolwiek systemem ochrony przed koronawirusem. Ci, którzy korzystają ze schronisk i noclegowni, mogli już skorzystać z możliwości zaszczepienia się, bo prowadzące je organizacje o to zadbały. Według danych jakie przesłał nam krakowski urząd chodzi o 134 osoby, z czego w pełni zaszczepionych jest 95 z nich.

- To zaledwie niewielki procent wszystkich osób będących w kryzysie bezdomności. Mamy lato, w związku z czym mniej osób korzysta z usług noclegowni czy schronisk – zauważa dr Maria Maciaszek, prezes Fundacji Przystań Medyczna, niosącej pomoc bezdomnym i ubogim z terenu Krakowa.

I dodaje: - Zewsząd zalewają nas doniesienia, że już na jesieni grozi nam czwarta fala zachorowań. Tymczasem COVID stanowi szczególne zagrożenie dla bezdomnych, ponieważ wśród nich duży odsetek stanowią osoby starsze oraz te o słabszej odporności. Niestety, wciąż mimo wielu apeli, urzędnikom w jednym z największym miast w Polsce nie udało się zorganizować zespołów wyjazdowych, które bezdomnych mogłyby zaszczepić jednodawkową szczepionka Johnson & Johnson w miejscach ich pobytu, a więc w pustostanach czy parkach – dodaje lekarka.

Szczepienia dla bezdomnych w dużych miastach. Kiedy Kraków?

Takie akcje zorganizowano już w kilku miastach w Polsce, m.in. w Łodzi, Warszawie czy Wrocławiu. Wówczas udało się jednorazowo zaszczepić od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Na nasze pytania kiedy i czy w ogóle Kraków przewiduje uruchomić takie działania, Emilia Król z wydziału komunikacji społecznej krakowskiego magistratu odpowiada, że tak. Urzędniczka nie precyzuje jednak kiedy i w jakich lokalizacjach mobilne punkty miałby się pojawić.

- Optymalne miejsca i terminy są aktualnie ustalane – informuje zdawkowo.

Wskazuje również, że osoby bezdomne mogą korzystać ze wszystkich dostępnych na terenie Krakowa punktów szczepień. Ponadto od 3 lipca miasto rozpoczęło także wakacyjną, plenerową akcję szczepień dla mieszkańców. W każdy letni weekend można się zaszczepić w specjalnie tworzonych w tym celu mobilnych punktach. W ramach akcji wykorzystywana jest jednodawkowa szczepionka firmy Johnson & Johnson.

- Pracownicy socjalni udzielają informacji na temat możliwości skorzystania ze szczepienia, miejsc, w których są realizowane na terenie Krakowa, pomagają w umówieniu terminu szczepienia, oferują możliwość towarzyszenia klientom podczas przyjmowania szczepionki. Osobom, które tego wymagały, towarzyszono podczas szczepień. Każda osoba bezdomna zainteresowana szczepieniem może otrzymać wsparcie pracowników MOPS – zapewnia Król.

Czy to wystarczy? Dr Maria Maciaszek uważa, że nie.

- Chcąc zaszczepić jak największą liczbę osób w kryzysie bezdomności trzeba dotrzeć do miejsc w których oni przebywają, a nie czekać aż sami dobrowolnie się zgłoszą. Pamiętajmy, że są to osoby wykluczone społecznie, do których po pierwsze trzeba dotrzeć z informacją o szczepieniu, wytłumaczyć im dlaczego ono jest ważne, a następnie od razu zaoferować taką możliwości. Bezdomni nieustannie się przemieszczają, dlatego też prawdopodobieństwo że spotkamy tę samą osobą w tym samym miejscu i odpowiednim terminie jest niewielkie

- odpowiada lekarka.

Brakuje wytycznych z MZ

Wytycznych jak realizować szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób w kryzysie bezdomności, które przebywają poza noclegowniami czy schroniskami brakuje też z samego Ministerstwa Zdrowia. Organizacje zajmujące się pomocą takim ludziom od dawna apelują do rządu, by o te osoby zadbać szczególnie, bo same sobie nie poradzą. Jak dotąd – bezskutecznie.

Apel o pomoc w zorganizowani akcji szczepień dla osób będących w kryzysie bezdomności wystosowała też krakowska rada ds. bezdomności do organów województwa małopolskiego.

- Niestety, dostaliśmy omowną odpowiedź – mówi Alicja Szczepańska przewodnicząca rady. - Gdy wysyłaliśmy to pismo w Polsce były jeszcze problemy z dostępnością szczepionek. Teraz jest zupełnie na odwrót. To szczepionki czekają na chętnych. Nie rozumiem więc, dlaczego nikt nie chce pochylić się na tym w jaki sposób można je zaoferować bezdomnym.

Według ostatnich danych jakimi dysponuje krakowski magistrat z przeprowadzonego w nocy z 13 na 14 lutego 2019 roku badania wynika, że w mieście w ciągu jednej nocy przebywały 1 062 osoby bezdomne. Według streetworkerów liczba ta jest mocno zaniżona.

- Kolejne badanie powinno odbyć się w na początku 2021 roku, ale ze względu na epidemię zostało przesunięte na koniec 2021 roku – informuje nas Emilia Król.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szczepionka na koronawirusa dla bezdomnych w Krakowie tylko w noclegowni i w schronisku. Co z pozostałymi? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto