Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia w Krakowie. W największych punktach po kilkaset osób dziennie, w obstawie wojska. Kolejki pod szpitalem Żeromskiego

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Sprawdziliśmy, jak wygląda szczepienie w punkcie Szpitala Uniwersyteckiego w dawnym CUMRiK-u przy Kopernika, w szpitalu tymczasowym w Expo przy Galicyjskiej oraz w szpitalu im. S. Żeromskiego (tutaj tworzyły się największe kolejki)
Sprawdziliśmy, jak wygląda szczepienie w punkcie Szpitala Uniwersyteckiego w dawnym CUMRiK-u przy Kopernika, w szpitalu tymczasowym w Expo przy Galicyjskiej oraz w szpitalu im. S. Żeromskiego (tutaj tworzyły się największe kolejki) Anna Kaczmarz
Krakowskie punkty szczepień przeciwko Covid-19 pokazują, że już nie trzeba specjalnie namawiać na szczepienie. Teraz natomiast, gdy pojawiło się więcej szczepionek i ludzie masowo zgłaszają się do punktów szczepień, warto zwracać uwagę na zasady dotyczące bezpieczeństwa. Małopolski oddział NFZ przypomina o tych zasadach, a w dużych punktach prowadzonych przez szpitale ruchem kieruje wojsko (WOT). Sprawdziliśmy na miejscu, jak wygląda sytuacja - zdjęcia prezentujemy w naszej galerii.

Szczepienia w Krakowie. W największych punktach po kilkaset osób dziennie

W pierwszym kwartale punkty szczepień w całej Polsce - ograniczone dostępnością preparatów - szczepiły 30 osób tygodniowo jedną dawką. Natomiast teraz, w zależności od możliwości samego punktu (czy to punkt angażujący w szczepienie lekarzy POZ, czy też działający w obrębie szpitala), szczepionych może być od około stu osób tygodniowo - do nawet kilkuset dziennie.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie ma dwa punkty szczepień: przy Kopernika (w budynku dawnego Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof, w miejscu byłego SOR-u) i w swojej nowej siedzibie przy ul. Jakubowskiego. Na szczepienie w każdym z tych obiektów czeka się w poczekalniach wewnątrz budynku, nie ma kolejek przed szpitalem. W kierowaniu ruchem pomaga wojsko.

- Szczepimy około 600-800 osób dziennie w każdym z punktów, wszystkimi trzema dostępnymi szczepionkami - przekazała nam Maria Włodkowska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jak podkreśliła rzeczniczka, na szczepienie powinno się przychodzić dokładnie na określoną godzinę. Spytaliśmy, czy są przyspieszane terminy. - Jeśli ktoś się nie zgłasza na szczepienie, to dzwonimy do kolejnych osób, żeby zgłaszały się wcześniej - odpowiedziała Włodkowska.

W szpitalu im. Żeromskiego - jak deklaruje jego dyrekcja - uruchamianych jest tyle punktów szczepień, ile potrzeba. W czwartek ruszył kolejny taki punkt w lecznicy, choć tutaj akurat tworzyły się spore, zwarte kolejki. Od przyszłego tygodnia - gdy szczepionki mają być dostępne w większej ilości - w szpitalu tym planuje się szczepić ok. 4 tys. osób tygodniowo.

Kwiecień powinien oznaczać bardzo dynamiczny przyrost w zakresie dostaw szczepionek i realizacji programu szczepień - zapowiadał kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski, informując o deklaracjach Pfizera i AstraZeneca o zwiększeniu dostaw ich preparatów.

Z kolei RMF FM w czwartek (8.04) donosi, że w kwietniu punkty szczepień mają być wręcz zalane szczepionkami przeciwko koronawirusowi. Jak ustalili reporterzy stacji - nie będzie odkładania dawek na drugie szczepienia. Wszystkie szczepionki, które przyjadą do Polski, zostaną rozdzielone między punkty szczepień. W zeszłym tygodniu placówki, które prowadzą szczepienia, dostały ponad 800 tysięcy dawek, a w tym i następnym tygodniu ma ich być ponad milion. Małopolski oddział NFZ w związku ze zgłaszającą się coraz większą liczbą osób na szczepienia przypomina teraz podstawowe zasady dotyczące obecności w punktach szczepień.

- Punkty szczepień robią wiele, aby czekanie na przyjęcie preparatu było maksymalnie bezpieczne. Sporo zależy również od nas samych. Trzymajmy dystans, nośmy maseczki i przychodźmy na umówioną godzinę szczepienia - apeluje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa oddziału NFZ w Krakowie.

Oto podpowiedzi NFZ:

Czekasz na szczepienie w punkcie szczepień? Pamiętaj o dystansie i maseczkach

Przypominamy kilka prostych zasad, dzięki którym czekanie na przyjęcie szczepionki będzie bezpieczne dla nas samych, innych pacjentów oraz personelu punktu szczepień.

Zadbaj o punktualność

Znasz termin i godzinę szczepienia? Przyjdź do punktu szczepień 15 minut przed wyznaczonym czasem. Każdy pacjent zna dokładny dzień i godzinę szczepienia. Wszystko po to, aby w punkcie szczepień nie gromadziło się więcej osób, niż jest to konieczne. Nie musisz czekać na szczepienie już na godzinę lub dwie przed swoim terminem. Niepotrzebnie narażasz się na większy stres i stanie w kolejce.

Trzymaj dystans

Zachowuj bezpieczną odległość od innych osób. Przynajmniej 1,5 metra.

Noś maseczkę

Traktuj maseczkę, jak obowiązkowy element ubioru, bez którego nie wychodzisz z domu. Pamiętaj, aby maseczka była założona prawidłowo, czyli zakrywała usta i nos. Tylko w ten sposób zapewnia Ci właściwą ochronę i ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem.
Gdy chcesz poprawić ułożenie maseczki, nie dotykaj jej od przodu. Chwyć za nauszniki i dopasuj maseczkę do twarzy.

Myj i dezynfekuj ręce

Przed wejściem do punktu szczepień zdezynfekuj ręce. Pamiętaj o tym także po szczepieniu i po powrocie do domu. Myj ręce dokładnie, mydłem i wodą. Przynajmniej przez pół minuty.

Słuchaj poleceń personelu punktu szczepień

Zachowaj się odpowiedzialnie i zawsze stosuj się do poleceń personelu punktu szczepień.

  • Jeśli pada prośba o zwiększenie dystansu między osobami czekającymi na szczepienie – zrób to.
  • Jeśli personel prosi o zakrywanie ust i nosa maseczką – zrób to.
  • Jeśli przed wejściem do punktu szczepień lub gabinetu należy zdezynfekować ręce – zrób to.

Personel przypomina o tych regułach dla Twojego i własnego dobra.
Stosowanie zasad reżimu sanitarnego zwiększa Twoje bezpieczeństwo i zmniejsza transmisję wirusa. Nie bagatelizuj zagrożenia, bądź odpowiedzialny za siebie i innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto