Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Synagoga Remuh

[email protected]
Synagoga Remu została ufundowana w roku 1553 przez Izraela Isserlesa, ojca Mojżesza Isserlesa. Powstała na terenie zakupionym wcześniej przez gminę pod cmentarz, początkowo służyła rodzinie i przyjaciołom fundatora.

Pierwotnie synagoga składała się z sali modlitw, połączonej najprawdopodobniej z budynkiem mieszkalnym. Sala dla kobiet znajdowała się na piętrze. Na początku XIX wieku od strony cmentarza dobudowano nową salę dla kobiet, połączoną z salą modlitw dwiema arkadami.

W 1933 roku synagoga została poddana renowacji pod kierunkiem Hermana Gutmana. W okresie okupacji została doszczętnie splądrowana i pozbawiona elementów wyposażenia. W roku 1957 rozpoczęto prace renowacyjne, obecnie jest jedyną czynną synagogą w Krakowie. Do dziś 18 Ijar (na przełomie kwietnia i maja) przybywają tu pielgrzymki Żydów z całego świata, aby oddać hołd błogosławionej pamięci Remu.

Od ulicy Szerokiej synagoga oddzielona jest murem z hebrajskim napisem "Synagoga Nowa błogosławionej pamięci rabina Remu". Za bramą znajduje się mały dziedziniec, po jego lewej stronie widzimy budynek gospodarczy. Z prawej strony znajduje się wejście na cmentarz. Do sali modlitw prowadzi przedsionek, w ściany którego wmurowano tablice upamiętniające rocznice śmierci członków gminy. Na środku beczkowo sklepionej sali modlitw znajduje się bima, oddzielona kutą żelazną kratą, w której umieszczono dwuskrzydłowe, drewniane drzwi z ornamentem roślinnym. Najprawdopodobniej drzwi te pochodzą z innej, niekoniecznie krakowskiej, synagogi. W ścianie wschodniej znajduje się święta arka, obramowana kamiennym portalem. Po prawej stronie arki nad jednym z krzeseł umieszczona jest tablica mówiąca, że według tradycji miejsce to zajmował podczas modłów Mojżesz Isserles - Remu. Podczas nabożeństw krzesło to pozostaje zawsze puste. W południową ścianę wmurowana jest tablica upamiętniająca fundatora synagogi. Nad arkadami do sali dla kobiet znajdują się trzy XX-wieczne malowidła, przedstawiające fragment ściany płaczu w Jerozolimie, grób Racheli i arkę Noego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto