Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święty Krzysztof powróci na fasadę Pałacu Pod Krzysztoforami

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Na fasadzie Pałacu Pd Krzysztoforami będzie w przyszłości widniała figura św. Krzysztofa
Na fasadzie Pałacu Pd Krzysztoforami będzie w przyszłości widniała figura św. Krzysztofa Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Początki kamienicy przy Rynku Głównym 35, obecnie siedzibie Muzeum Krakowa, sięgają wieku XIII. Jej nazwa pochodzić miała od zdobiącego ją, jak głoszą źródła od 1380 r., posągu św. Krzysztofa. Zgodnie z obiegową ikonografią miała przedstawiać świętego przenoszącego przez rzekę Dzieciątko Jezus. Nie wiadomo jednak, co się z nią stało. Muzeum ogłosiło właśnie konkurs na jej projekt i wykonanie.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

Muzeum Krakowa ogłosiło konkurs na autorskie opracowanie projektu i wykonanie rzeźby św. Krzysztofa. Zainteresowani mogą się zgłaszać do 19 czerwca.

Wewnątrz budynku trwają prace remontowe, które mają się zakończyć w połowie 2021 roku. Zwieńczeniem renowacji kamienicy przy Rynku Głównym 35 będzie umieszczenie na fasadzie figury św. Krzysztofa.

Prace konkursowe oceniać będzie jury w składzie, min.: dr hab. Monika Bogdanowska (Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków), dr Agnieszka Łakoma (Plastyk Miasta), prof. Czesław Dźwigaj, dr hab. Marek Walczak (profesor UJ) i prof. Wincenty Kućma (artysta rzeźbiarz).

Święty Krzysztofa nikt nie pamięta, choć według przekazów zdobił kamienicę od 1380 r. W materiałach archiwalnych brakuje jednak informacji o formie i umiejscowieniu rzeźby. Zgodnie z obiegową ikonografią miała przedstawiać świętego przenoszącego przez rzekę Dzieciątko Jezus. Co się z nią stało, nie wiadomo.

Z końcem XVII lub na początku XVIII w. w trakcie prac remontowych w pałacu, należącym wówczas do Wawrzyńca Jana Wodzickiego, na wysokości drugiego piętra kamienicy powstała nisza na figurę św. Krzysztofa.

Rzeźba znajdowała się w niszy do chwili, gdy 30 kwietnia 1791 r. Jacek Kluszewski, Starosta Brzegowski, pomnik „od wieków na domie stojący”, jak donosili ówcześnie kronikarze, usunął, a niszę kazał zamurować. Losy rzeźby pozostają nieznane.

Jedna z teorii głosiła, że to właśnie z Pałacu Pod Krzysztofory pochodzą fragmenty uszkodzonego posągu św. Krzysztofa znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, co miałoby potwierdzać opowieść, że rzeźby nie zdjęto, a zrzucono, co wywołało protesty mieszkańców i hierarchów kościelnych.

Z najnowszych badań, związanych z odsłonięciem przed ośmioma laty niszy na fasadzie kamienicy przy Rynku Głównym 35 wynika jednak, że raczej nie była to ona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Święty Krzysztof powróci na fasadę Pałacu Pod Krzysztoforami - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto