Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Pi

Dorota Krupińska
Dorota Krupińska
Dziś przypada międzynarodowe święto liczby Pi. Jego datę wyznaczono ze względu na pierwsze cyfry, występujące po przecinku Pi (3,14).

Liczba Pi to stała wartość, która określa stosunek obwodu koła do jego średnicy.

Liczba ta dla wielu matematyków jest wielką inspiracją. Wzbudza wielkie zainteresowanie uczonych, którzy mówią, o niej że jest "dzika" z punktu widzenia matematyki nieregularna.

Liczba Pi jest liczbą niewymierną. Oznacza to, że jej rozwinięcie dziesiętne, po przecinku, nie ma żadnego porządku i nigdy się nie kończy. Obecnie naukowcy potrafią podać liczbę Pi z dokładnością do miliardów miejsc po przecinku.

Jako pierwszy wartość Pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. Symbol Pi wprowadził do nauki William Jones w 1706 roku. Po raz pierwszy święto Pi obchodzono w 1988 r w muzeum nauki Exploratorium w San Franisco. W tym dniu na uczelniach odbywają się pikniki naukowe. Uczestnicy częstują się ciastem, których nazwy nawiązują do Pi, np pizza pie, apple pie czyli szarlotka. Dzień Pi dotarł też do Polski. Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego organizuje go po raz trzeci.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto