Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Krakowie: 50. Lekcja Śpiewania "Radosna Niepodległości

Małgorzata Stuch
Jedna z Lekcji Śpiewania na Małym Rynku
Jedna z Lekcji Śpiewania na Małym Rynku archiwum BPP
Jeśli zastanawiasz się jak w wyjątkowy sposób uczcić Święto Niepodległości koniecznie przyjdź dzis o godz. 17 na Rynek Główny i weź udział w 50. Lekcji Śpiewania "Radosna Niepodległości".

**

**

Jak zawsze wezmą w niej udział artyści kabaretu Loch Camelot oraz wyjątkowa, śpiewająca publiczność. W trakcie koncertu "Radosna Niepodległości" wspólnie zaśpiewają najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki. Do dyspozycji uczestników koncertu będzie 3 tys. bezpłatnych śpiewników przygotowanych przez kancelarię prezydenta Miasta Krakowa.

Współorganizatorem imprezy jest Biblioteka Polskiej Piosenki. BPP od lat organizuje różne akcje społeczne i projekty kulturalnych (takie jak Lekcje Śpiewania) propagujące nowoczesny patriotyzm za pomocą muzyki.

Patriotyzm nie musi być cierpieniem

Lekcje Śpiewania to już niemal pięćdziesiąt koncertów, podczas których kilkutysięczna publiczność (nie tylko z Krakowa) uczy się polskich piosenek, pieśni i kolęd. Mottem przewodnim Lekcji jest hasło "Patriotyzm nie musi być cierpieniem!"

Podczas koncertów to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku z Lekcjami krakowski kabaret Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rozdawane śpiewniki stanowią swoistą "pomoc naukową", z której korzystają śpiewacy.
Do tej pory w czterdziestu dziewięciu koncertach uczestniczyło blisko 300 000 osób, którzy otrzymali 200 000 egzemplarzy bezpłatnych śpiewników.

Śpiewają w święta

Rekordowa Lekcja Śpiewania 11 listopada 2008 roku na Rynku Głównym w Krakowie zgromadziła 30 tys. uczestników.

Poprzez cykliczne organizowanie Lekcji Śpiewania w krakowskie obchody ważnych świąt państwowych oraz innych uroczystości BPP promuje radosny sposób świętowania poprzez śpiewanie. Poza stałymi Lekcjami odbywającymi się 3 maja, 5 sierpnia, 11 listopada i przed świętami Bożego Narodzenia co pewien czas pojawiają się imprezy o innej tematyce np.: Każdemu wolno kochać (z okazji Walentynek, 14 lutego), Hej, tam od Krakowa, Kraków rozmajowany, Wyśpiewaj Kraków (piosenki o Krakowie), Trele PRL-u (piosenki z okresu PRL-u), Szanujmy wspomnienia (połączona z akcją o tej samej nazwie realizowaną przy współpracy z MPO, polegającą na ocaleniu zbiorów płytowych przed zniszczeniem), Szara Lilijka (z okazji 100-lecia Powstania Harcerstwa Polskiego).

2 lipca 2011 roku odbyła się Europejska Lekcja Śpiewania. Na Rynku Głównym w Krakowie zostało zaśpiewanych 27 popularnych piosenek pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Dobór utworów był wynikiem sondy, przeprowadzonej na terenie ambasad, przedstawicielstw instytucji kultury krajów Wspólnoty.

100 lat pieśni "Rota"

11 września 2010 roku na pl. Matejki świętowano 100-lecie odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego ufundowanego przez Ignacego Paderewskiego w pięćsetną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Głównym punktem uroczystości była rekonstrukcja prawykonania pieśni "Rota". Przed wiekiem, w tym samym miejscu spotkały się chóry z całej Rzeczpospolitej, aby po raz pierwszy wspólnie zaśpiewać ten ważny dla wielu Polaków utwór. Po 100 latach na zaproszenie Biblioteki Polskiej Piosenki na Placu Matejki stawiło się blisko 50 chórów z całej Polski, co dało liczbę około 1500 śpiewaków, którzy na cztery głosy odśpiewali ten historyczny utwór.

Akcja zaowocowała wmurowaniem tablicy pamiątkowej w ścianę kamienicy przy ul. Floriańskiej 20, gdzie Feliks Nowowiejski skomponował muzykę do Roty.

Potęga toastu

11 listopada 2010 roku pod patronatem BPPodbył się konkurs na wygłoszenie ułożonego przez siebie toastu. Tematem toastów były między innymi: ojczyzna, miłość, Kraków, rodzina. W wydarzeniu wzięli udział studenci a także m.in. eksperci.

Patriotyzm jutra

W marcu 2013 roku Biblioteka Polskiej Piosenki otrzymała dotację - 15 000 zł na realizację projektu Patriotyzm Jutra 2013. Konkurs na wypromowanie nowoczesnych postaw patriotycznych zorganizowało Muzeum Historii Polski w Warszawie. Podobnie jak w zeszłym roku pomysł na Lekcje Historii w Piosence został doceniony, dzięki czemu możliwym stało się zorganizowanie drugiej w historii Lekcji Śpiewania w Warszawie - 10 listopada tego roku.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto