Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości: Jakie ma dziś znaczenie?

Kini
Kini
Dziś obchodzimy Święto Niepodległości. Niektórzy kojarzą go głównie z dniem wolnym od pracy i wypadami za miasto, ale są i tacy, którzy celebrują dzień 11. listopada z wyjątkową dbałością.

Zapytaliśmy mieszkańców Krakowa, pełniących na co dzień różne funkcje o to, jak spędzają dzień 11 listopada oraz czy wiedzą co to za dzien, co się wtedy zdarzyło, i czy ma on dla nich znaczenie?

Tomek, student mieszkający w Krakowie, Święto Niepodległości spędzi w domu. - Bez patriotycznych polotów - jak mówi. Ryszard - inżynier oprogramowania IT, najprawdopodobniej spędzi ten dzień z rodziną. - W końcu to dzień wolny od pracy - dodaje. - Pamiętam, że to święto odzyskania niepodległości po 123 latach rozbiorów, zbieżne z datą zakończenia I wojny światowej. Ma ono dla mnie jedynie symboliczne znaczenie. Pokolenie, które widziało ten dzień (11.11.1918) praktycznie odeszło, staram się jednak wpoić moim dzieciom pamięć o takich dniach - mówi.

O tym, co wydarzyło się 11 listopada pamięta także Dagmara, absolwentka AGH, na co dzień pracująca agencji prasowej - Ta data ma dla mnie bardzo duże znaczenie. Uważam wręcz, że jest to największe święto w roku i że trzeba ludziom uświadamiać powagę tego dnia. Niestety nie obchodzę uroczyście 11 listopada, gdyż nie mam na to czasu ani sposobności - mówi. Jakby obie te rzeczy się znalazły, to chętnie świętowałabym tę okazję.

Błażej, student piątego roku informatyki, ma taką możliwość i chętnie chodzi z całą rodziną do kościoła, a później na cmentarz. - Zawsze wywieszamy flagę. Dzień ten ma dla mnie ogromne znaczenie - mówi pewnie.

Łukasz, student piątego roku politologii także wie, co się zdarzyło tego dnia, ale specjalnie nie świętuje tych wydarzeń. - Do szkoły nie idę, do pracy też nie, wiec będę leniuchował. Szkoda tylko, że sklepy będą nieczynne - dodaje. Nadmienia także, że aura nie sprzyja świętowaniu. Zaraz po Wszystkich Świętych i Zaduszkach sprzyja tylko  umartwianiu się i poglębianiu się kompleksów Polaków - mówi. Łukasz proponuje, by w ten dzień był obchodzony bardziej radośnie, jak w USA na przykład.

Podobnego zdania jest Wojtek, tegoroczny maturzysta, który choć świadomy jest daty nie obchodzi jej uroczyście - wiadomo, że od tego czasu Polska jest wolnym krajem i tak dalej, ale konia z rzędem temu, kto znajdzie jednego młodego człowieka, który tą rocznicę przeżywa - mówi.

Podobnie myśli Monika, studentka UEK-  Nie będę raczej robić nic nadzwyczajnego, ale w związku z tym, że mam wtedy zupełne wolne, mam trochę więcej czasu dla siebie. - Zdarza mi się oglądać w telewizji transmisję z obchodów Święta Odzyskania Niepodległości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Mam świadomość jaka była nasza historia, ale aż tak strasznie nie różni się ten dzień od innych w moim życiu.
Dobrze, że jest taka tradycja, że jest kultywowana, że istnieje w świadomości społecznej, że wywieszają wtedy flagi, to jednak jest znak naszego przywiązania do historii, partiotyznu, oddania czci tym, którzy wtedy walczyli, pamięć jest ważna, bo ona wyznacza naszą tożsamość - mówi.

Roksana, absolwentka UJ, na co dzień pracownik dziekanatu też nie ukrywa, że jest to dla niej po prostu wolny dzień od pracy. - To właśnie sprawia mi największą przyjemność, jak zapewne dla dużej większości naszego społeczeństwa - dodaje. - Jest to zapewne jedna z kilku, jak nie najważniejsza data w kalendarium Polski. Gdyby nie odzyskanie niepodległości, to nie byłoby Polski, wolnej Polski na mapie Europy i nie moglibyśmy świętować wielu innych wydarzeń, które miały miejsce po 11 listopada 1918, jak obalenie komunizmu i pierwsze wolne wybory, przystąpienie do NATO i UE. Święto to ma dla mnie znaczenie, ale nie ukrywam, że głównie symboliczne niżeli emocjonalne, ale to chyba wynika ze zbyt nikłej i mało szczegółowej znajomości historii swojego państwa, nad czym ubolewam…Uważam, ze dużo większa waga powinna być przykładana do nauki historii w szkole i do obywatelskiego wychowania społeczeństwa, bo to buduje świadomość narodową, poczucie zdrowego patriotyzmu i wartości własnej osoby jako obywatela Europy i całego świata.

A Ty jak obchodzisz Święto Niepodległości?
Czy uważasz, że dzisiejsza świadomość Polaków o ważności tego dnia zanika?
Czekamy na Twój komentarz!


Zobacz też:


SPOŁECZNOŚĆDZIELNICEKULTURASPORT
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto