Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Poezji 2021. Kraków włącza się w międzynarodowe obchody

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W ramach Światowego Dnia Poezji na ścianie Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku i ulicy Brackiej zostaną wyświetlone wiersze poetów z sieci Miast Literatury UNESCO.
W ramach Światowego Dnia Poezji na ścianie Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku i ulicy Brackiej zostaną wyświetlone wiersze poetów z sieci Miast Literatury UNESCO. materiały prasowe/fot. Tomasz Wiech dla KBF
21 marca miłośnicy poezji będą mieli okazję zwiedzić mieszkanie Czesława Miłosza, a w ciągu najbliższych dni także odczytać wiersze na murach Pałacu Potockich, posłuchać tekstów Jakuba Kornhausera w jego interpretacji oraz poznać angolską poetkę Aaiún Nin. Wszystko z okazji obchodzonego w niedzielę Światowego Dnia Poezji.

FLESZ - Lockdown w całej Polsce

Kiedy jesienią 1999 roku w Paryżu UNESCO ustanawiało 21 marca świętem poezji, chciało wspierać różnorodność językową i promować literaturę małych czy zagrożonych języków. Deklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Odbywający się od tej pory każdego roku Światowy Dzień Poezji jest także okazją do ożywienia tradycji i wydarzeń poetyckich, promowania czytania, pisania i nauczania poezji oraz uhonorowania jej twórców.

W tym roku wyjątkowa ze względu na pandemię krakowska edycja wydarzenia zaprosi czytelników do przestrzeni wirtualnej. W ten sposób w niedzielę o godz. 18 odbędzie się oprowadzanie po mieszkaniu Czesława Miłosza, znajdującego się przy ul. Bogusławskiego 6 w Krakowie, gdzie poeta zamieszkał po powrocie do kraju w 1993 roku i spędził ostatnie 11 lat swojego życia. O mieszkaniu i pracy, ale także miłościach i cierpieniach noblisty porozmawiają Joanna Zach, autorka książki "Miłosz i poetyka wyznania", kierowniczka Ośrodka Badań nad Twórczością Czesława Miłosza, oraz Andrzej Franaszek, autor książki "Miłosz. Biografia".

Przestrzeń, w której się znajdujemy, jest pewnego rodzaju tekstem, który możemy odczytać i zrozumieć. Poprzez zgromadzone tutaj przedmioty możemy poprowadzić opowieść o życiu Czesława Miłosza –

mówi biograf Andrzej Franaszek.

Również w niedzielę na facebookowym profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO zostanie opublikowane wideo z udziałem Jakuba Kornhausera, który specjalnie na okazję Światowego Dnia Poezji wybrał i przeczytał swoje wiersze.

Tegoroczne święto poezji w Krakowie będzie wyjątkowe również dlatego, że stanie się okazją do poznania Aaiún Nin – poetki, performerki i aktywistki z Angoli. W wierszach artystka często odwołuje się do sytuacji panującej w Angoli, poruszając problemy przemocy seksualnej wobec kobiet, fundamentalizmu religijnego, nierówności społecznych i rasizmu, a także doświadczeń osób LGBT+. Aaiún Nin zaczyna właśnie swój dwuletni pobyt rezydencjalny w Krakowie w ramach programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN oferującej azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lipczak.

Znakiem tego szczególnego dnia poza przestrzenią wirtualną będą natomiast wiersze poetów wyświetlane na ścianie Pałacu Potockich. Na rogu krakowskiego rynku i ulicy Brackiej będzie można zobaczyć utwory poetów z różnych Miast Literatury Sieci UNESCO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto