Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Jak Kraków będzie celebrował Światowy Dzień Książki wypadający 23 kwietnia?
Jak Kraków będzie celebrował Światowy Dzień Książki wypadający 23 kwietnia? Materiały prasowe
Dyskusja o skutecznych metodach upowszechniania czytania, uruchomienie międzynarodowej platformy poświęconej rezydencjom literackim, premiera publikacji o wielopokoleniowych tradycjach drukarstwa pod Wawelem oraz poetycki film poświęcony Adamowi Zagajewskiemu – to tylko niektóre krakowskie propozycje na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, wypadający 23 kwietnia.

FLESZ - Komisja Europejska odwołuje zamówienie 300 mln szczepionek

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Kraków i Wrocław – Miasta Literatury UNESCO, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Olgi Tokarczuk i Polska Izba Książki przygotowały wspólną publikację adresowaną do bibliotekarzy, nauczycieli i aktywistów literackich pt. Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania. Od czwartku 22 kwietnia elektroniczny poradnik będzie można pobrać bezpłatnie na stronie Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich wystartuje strona internetowa literaryresidenciespoland.pl – pierwsza tego typu platforma poświęcona rezydencjom literackim, która jest wspólną inicjatywą Krakowa, Gdańska i Warszawy podjętą we współpracy z Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury. Wirtualna baza informacji o naborach, polskich i zagranicznych programach stypendialnych dla pisarzy, pisarek, tłumaczy i tłumaczek, będzie moderowana przez KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa, Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska oraz Staromiejski Dom Kultury z Warszawy.

- Uruchomienie strony zainauguruje dyskusja pt. „Gdzie pisać?”. O rezydencjach literackich w Polsce i na świecie oraz o tym, jak klimat i historia miejsca wpływa na doświadczenie pracy twórczej, porozmawiamy w piątek 23 kwietnia o godz. 18.00 z uczestnikami międzynarodowych projektów rezydencjalnych – pisarzami, pisarkami, tłumaczami i tłumaczkami z Białorusi, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Spotkanie moderować będą Justyna Czechowska i Jacek Dehnel - zapowiada Mieszko Hajkowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Ustanowiony decyzją UNESCO w 1995 roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to również święto drukarzy. Kraków Miasto Literatury we współpracy z badaczami historii polskiego edytorstwa z Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotował publikację poświęconą znanym i zapomnianym tradycjom krakowskiego druku. "Czarna sztuka" przybliża dziedzictwo, na którym wyrósł współczesny literacki Kraków oraz inauguruje kolejny szlak – tym razem poświęcony pierwszym drukarniom w Krakowie.

Tylko w Światowy Dzień Książki publikację będzie można otrzymać bezpłatnie przy każdym książkowym zakupie w jednej z czterech księgarń i antykwariatów ze Znakiem Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO: w Księgarni Karakter przy ulicy Tarłowskiej 12, antykwariacie Szafa Pełna Książek przy ulicy Krakusa 7, Spółdzielni Ogniwo przy ulicy Smolki 11A oraz w Cafe NOWA Księgarnia na osiedlu Zgody 7. Dla wszystkich zainteresowanych publikacja Czarna sztuka dostępna będzie również w formie elektronicznej na stronie Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

- W piątek 23 kwietnia zapraszamy do obejrzenia wideo W cudzym pięknie jest pocieszenie dedykowanego zmarłemu niedawno wybitnemu krakowskiemu poecie, eseiście i prozaikowi – Adamowi Zagajewskiemu (1945–2021). Wspólnie z Mają Zagajewską zaprosiliśmy przyjaciół poety do przeczytania wybranych przez nich wierszy z różnych okresów jego twórczości – od debiutanckiego tomiku "Komunikat", po ostatni zbiór "Prawdziwe życie" - zachęca Mieszko Hajkowski.

Usłyszymy utwory w interpretacji m.in. Adama Michnika, Alfreda Wierzbickiego, Anny Arno, Anny Czabanowskiej-Wróbel, Ewy Lipskiej, Jakuba Kornhausera, Jerzego Kronholda, Olgi Tokarczuk, Ryszarda Krynickiego, Jacka Waltosia i Tomasza Różyckiego. Premiera o godz. 12.00 na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku.

Wszyscy, którym nie udało się jeszcze zobaczyć filmu "Widok Krakowa" z poetą w roli przewodnika po literackim mieście powinni zajrzeć na platformę VOD – PLAY KRAKÓW. W wyreżyserowanym przez Magdalenę Piekorz obrazie poeta pokazuje swój literacki Kraków, wspomina dawnych mistrzów, odwiedza ulubione miejsca, opowiada o znajomych literatach i własnej drodze twórczej, a wszystko to układa się w opowieść o fascynujących dziejach polskiej literatury. Film można oglądać do północy 25 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto