Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień FAS: Jesteś w ciąży? Nie pij alkoholu

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
W szpitalu dziecięcym św. Ludwika w Krakowie działa jedno z nielicznych w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD
W szpitalu dziecięcym św. Ludwika w Krakowie działa jedno z nielicznych w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD pixabay
Picie alkoholu przez matkę w ciąży może doprowadzić u dziecka m.in. do uszkodzenia mózgu, deformacji twarzy oraz niedoboru masy ciała i wzrostu. 9 września na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień FAS, czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego.

FLESZ - Ogromna dziura pokoleniowa w polskiej chirurgii

od 16 lat

- Szacuje się, że na zaburzenia związane z FASD cierpi około 2 proc. polskich dzieci - mówi dr Katarzyna Dyląg z Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD w Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika w Krakowie.

To właśnie w tym szpitalu działa jedno z nielicznych w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD, w którym pracuje multidyscyplinarny zespół specjalistów: psychiatrzy, psychologowie i neurolodzy, logopedzi, terapeuci oraz rehabilitanci. Rocznie pod opiekę krakowskich lekarzy trafia kilkadziesiąt dzieci.

Według specjalistów, w Polsce wciąż panuje zbyt słaba świadomość, że nawet minimalna ilości alkoholu w ciąży może zaszkodzić dziecku.

Tymczasem, jak alarmują medycy, żadna ilość alkoholu wypita w czasie ciąży nie jest bezpieczna. Wraz z jego ilością rośnie ryzyko występowania poważnych uszkodzeń płodu. Cząsteczki etanolu przenikają przez łożysko i jeśli kobieta pije alkohol, to dziecko spożywa go razem z nią. Pół godziny po wypiciu alkoholu jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo, jak u matki.

- Alkohol to neurotoksyna, a więc zaburzenia z kręgu FASD wiążą się przede wszystkim z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego różnego stopnia - od niepełnosprawności intelektualnej czy padaczki do kłopotów psychologicznych, takich jak nadruchliwość, problemy z koncentracją czy zaburzenia zachowania. Działanie alkoholu może również uszkodzić inne narządy, takie jak nerki, serce, kończyny - tłumaczy dr Dyląg.

FASD to choroba bardzo trudna do rozpoznania, bo kobiety często ukrywają, że w ciąży piły alkohol. Często skutki nie są widoczne od razu - do pewnego wieku dziecko może się rozwijać tak, jak rówieśnicy, a w pewnym momencie zaczyna odstawać od grupy, mieć problemy z koncentracją, nauką, zachowaniem. Najczęściej rodziców sprowadzają do psychologa właśnie kłopoty z zachowaniem.

Tymczasem dzieci z FASD stanowią większą grupę z niepełnosprawnością niż dzieci z innymi wadami wrodzonymi i autyzmem. Mimo to nie doczekały się one systemu wsparcia, na jakie mogą liczyć np. dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju.

- Sama diagnoza FASD nie gwarantuje uzyskania zaświadczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej, które dałoby prawo do dostosowania form kształcenia, którym objęte mogą być m.in. dzieci z zaburzeniami słuchu lub wzroku, z niepełnosprawnością ruchową albo z autyzmem czy zespołem Aspergera. Najczęściej więc dziecko z FASD chodzi do szkoły powszechnej i w związku z tym boryka się z ogromnymi problemami. Tymczasem to, że dziecko z FASD nie jest niepełnosprawne intelektualnie, nie oznacza, że nie ma innych problemów natury poznawczej i edukacyjnej, które mogą sprawić, że wymogi zwykłej szkoły są dla niego zbyt wygórowane. Dlatego tak ważne jest interdyscyplinarne podejście do tego problemu i współpraca medyków również z systemem edukacji. Do tego potrzeba jednak zmian systemowych – dodaje dr Dyląg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Światowy Dzień FAS: Jesteś w ciąży? Nie pij alkoholu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto