Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światło Graala na scenie: Parsifal w Operze Wrocławskiej [foto]

Marek Ciechowski
Marek Ciechowski
16 kwietnia premiera dzieła Wagnera. Zobacz zdjęcia z próby generalnej.

Fish akustycznie w Od Zmierchu do Świtu. Moc była z nami!

"Parsifal" Richarda Wagnera określany jest jako "uroczyste misterium sceniczne w trzech aktach".  Po premierze okrzyknięta została "najwspanialszym dziełem w całej literaturze muzycznej". Jest to także ostatnie wielkie dzieło Wagnera, który zmarł niespełna pół roku po prapremierze.

Bajka Wagnera na deskach opery
"Parsifal" to bajkowa opowieść, będąca połączeniem legend o rycerzach Okrągłego Stołu z odniesieniami do chrześcijaństwa, w którym podstawowe pytanie stawiane przez autora brzmi: czym jest Graal? Kielichem pojednania z Ostatniej Wieczerzy?

We Wrocławiu dzieło zagości już po raz drugi, trudno będzie jednak konfrontować obydwie interpretacje - poprzednia premiera odbyła się 97 lat temu.

Dzieła Wagnera wpisały się już w świadomość wrocławian. "Parsifal" jest kolejną inscenizacją oper Wagnera prezentowaną przez Operę Wrocławską (poprzednio w 2005 i 2006 roku w Hali Stulecia wystawiane były wszystkie część z cyklu "Pierścień Nibelunga"). Nad "Parsifalem" kierownictwo muzyczne sprawuje wybitny kapelmistrz Walter E. Gugerbauer (współpracował m.in. z Wiener Sängerknaben czy Deutschen Oper am Rhein). Orkiestrą dyryguje również on zamiennie z Tomaszem Szrederem.

Wirujące gwiazdy w Operze Wrocławskiej
Reżyser spektaklu Georg Rottering stara się odnieść do oryginału, stosując współczesne odniesienia i stylizacje, przybliżając widzowi w XXI wieku filozofię zapisaną w operze Wagnera. Współczesną formę ma więc również scenografia zaprojektowane przez Lukasa Nolla. Dekoracje są bardzo umowne i symboliczne, trudno w nich rozpoznać zamek Graala – Monsalvat, zamek Klingsora. Główny element scenografii stanowi obrotowy, wielopoziomowy podest i ekran, na których wyświetlane są obrazy, nadające poszczególnym scenom dynamizmu.

Nad sceną króluje przesłona z wirujących gwiazd. W pierwszym momencie dekoracje sprawiają monumentalne wrażenie, potem wydają się być nazbyt statyczne. W efekcie końcowym jednak trzeba przyznać, że zastosowana stylizacja powoduje, że słuchacz bardziej skupia się na samym wykonaniu, nie zaś na otoczeniu.

Podczas próby generalnej widać było ogrom pracy włożonej w przygotowanie dzieła, dążenie do perfekcji. Trudno przewidzieć, jaki będzie efekt końcowy, warto jednak poświęcić ponad pięć godzin na wizytę w Operze Wrocławskiej. Premierowe spektakle odbywać się będą w dniach 16, 17 i 21 kwietnia o godz. 18. Potem spektakl powróci dopiero 4 i 10 czerwca.


Obsada spektaklu:

Amfortas - Thomas Gazheli, Bogusław Szynalski (na zdjęciach),
Titurel - Marek Paśko, Janusz Zawadzki (na zdjęciach),
Gurnemanz - Johann Tilli (na zdjęciach),
Parsifal - Michael Baba, Nikolay Dorozhkin (na zdjęciach),
Klingsor - Damian Konieczek, Zbigniew Kryczka (na zdjęciach),
Kundry - Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak, Evengiya Kuznetsova (na zdjęciach),.
Zaczarowane Dziewczęta Klingsora: Iwona Handzlik, Katarzyna Haras, Anna Lichorowicz, Anastazja Lipert, Joanna Moskowicz, Małgorzata Węgrzyn-Krzyżosiak, Jolanta Żmurko,
Rycerze Graala - Łukasz Gaj, Andrzej Kalinin, Tomasz Rudnicki, Marcello San Martin,
Giermkowie - Małgorzata Węgrzyn-Krzyżosiak, Dorota Dutkowska, Aleksander Zuchowicz, Edward Kulczyk,
Głos z Wysokości - Barbara Bagińska, Iryna Zhytynska.



Czytaj też:
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Światło Graala na scenie: Parsifal w Operze Wrocławskiej [foto] - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto