Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superakcelerator elektronów Solaris powstaje w Krakowie [zdjęcia i wizualizacje]

Redakcja
Budowa synchrotronu Solaris wchodzi w drugi etap realizacji. To pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Koszt realizacji sięgnie 153 milionów złotych.

Pomimo niesprzyjającej pogody udało się osiągnąć stan surowy budynku, a dalsze prace budowlane wewnątrz obiektu postępują zgodnie z harmonogramem.

- Najważniejsze zadanie związane z realizacją tej inwestycji dopiero przed nami, gdyż zaraz po oddaniu budynku do użytkowania, będą montowane już zakontraktowane poszczególne komponenty maszyny - zdradza prof. Marek Stankiewicz dyrektor Centrum Promieniowania Synchrotronowego, jednostki międzywydziałowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która realizuje ten projekt. - Z pewnością będzie to duże wyzwanie dla zespołu Solaris, gdyż po raz pierwszy w Polsce realizuje się taki projekt. Na każdym etapie jesteśmy w bliskiej współpracy z ekspertami z zagranicznych ośrodków synchrotronowych i korzystamy z ich doświadczeń. Planujemy, iż urządzenie zostanie udostępnione zainteresowanym grupom badawczym już na początku 2015 roku - dodaje dyrektor.

Szansa na Nobla

Synchrotron to szczególny rodzaj akceleratora elektronów, w którym dla potrzeb prowadzenia badań naukowych wykorzystuje się wiązkę fotonów wytwarzaną przez krążące - po kształcie zbliżonym do koła - elektrony. Możliwość utrzymania elektronów w ruchu kołowym i ich przyspieszenie zapewniają specjalne układy elektromagnesów o dużej mocy.

Jak ważne dla świata nauki jest tego typu urządzenie może świadczyć fakt, że dzięki niemu zdobyto trzy nagrody Nobla: za przyczynek do zbadania struktury i funkcji rybosomów. Bezcenne są też badania z zakresu diagnostyki chorób nowotworowych czy chorób Alzheimera i Parkinsona.

Niepozorny kolos Synchrotron powstaje na Ruczaju na terenie III Kampusu UJ. Z pozoru budynek może wydawać się niewielki, jednak jego główna część znajduje się głęboko pod ziemią. Najniżej - prawie 8 metrów w dół - położony jest tunel technologiczny oraz tunel liniaka, w którym będzie przyspieszana wiązka elektronów. W części naziemnej zorganizowane zostaną pomieszczenia biurowe i socjalne, laboratoria oraz sala konferencyjna.

Koszt realizacji to ok 153 miliony złotych, w tym sam budynek pochłonie 50 mln zł. Projekt w całości jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

Zobacz inne materiały na MMKrakow.pl


Lodowiska w Krakowie Walentynki w KrakowieKoncerty 2013 w Krakowie
Zoo w Krakowie zimą
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto