Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces studentów AGH. Zbudowali najlepszą sondę kosmiczną na świecie [ZDJĘCIA]

red.
Studenci AGH zbudowali najlepszą sondę kosmiczną na świecie
Studenci AGH zbudowali najlepszą sondę kosmiczną na świecie AGH Space System
Zespół AGH Space System wygrał największe międzynarodowe zawody akademickich technologii satelitarnych w Teksasie. Siedmioosobowa załoga od 12 do 14 czerwca rywalizowała w konkursie CanSat Competition z 59 zespołami z całego świata.

- Dla studentów z Koła Naukowego „Cyborg” był to debiut w zawodach organizowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne (AAS), Amerykański Instytut Lotnictwai Astronautyki (AIAA) oraz NASA. Ekipa z Akademii Górniczo-Hutniczej była jedynym reprezentantem naszego kraju w konkursie - mówi Bartosz Dembiński,
Rzecznik Prasowy AGH. - Studenci z AGH Space System utorowali sobie drogę do finału znakomitymi wynikami w eliminacjach CanSat Competition: w pierwszym etapie, przeprowadzonym przez specjalistów z NASA, uzyskali oni 97,6% punktów, zaś w drugim etapie kwalifikacji (tzw. „krytyczna ocena projektu”) otrzymali od sędziów notę 99,2%. Dzięki tak znakomitym wynikom mogli oni pojechać na finały do Burkett (Teksas) podczas których nie dali szans międzynarodowej konkurencji - dodaje.

W czasie zawodów zespoły mają za zadanie symulację podróży sondy przez atmosferę planety i zebranie kompleksowych danych telemetrycznych podczas jej opadania. Zadanie to wcale nie jest łatwe - sonda zawiera niezwykle delikatny ładunek - kurze jajko - jeśli zespół dostarczy je na ziemię w nienaruszonym stanie, otrzyma dodatkowe punkty. W teksańskim finale studenci AGH pokonali 59 zespołów między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Wielkiej Brytanii czy Turcji.

W skład zespołu wchodzi siedmioro studentów: Adam Kurzak (lider zespołu), Bartosz Postulka (konstrukcja mechaniczna), Bartosz Moczała (elektronika), Jakub Rachucki (stacja naziemna), Robert Betka (system kontroli lotu), Weronika Mrozińska (system bezpieczeństwa ładunku) oraz Tomasz Fuchs (mechanika
i organizacja). Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Tomasz Buratowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto