Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stulecie mostu Krakusa. Będzie spacer i odkrywanie tajemnic

Redakcja
20 stycznia most Krakusa kończyłby 100 lat. Od ponad 40 lat na ...
20 stycznia most Krakusa kończyłby 100 lat. Od ponad 40 lat na ... Stowarzyszenie Podgórze.pl
Most Krakusa 20 stycznia obchodziłby swoje stulecie. Od 40 lat na jego miejscu stoi mniej urokliwy most Powstańców Śląskich. Jakie skrywają tajemnice?

W niedzielę, dokładnie o godz. 11.00 minie 100 lat od otwarcia tak zwanego trzeciego mostu, którego oficjalna nazwa brzmiała most Krakusa.

- Moim zdaniem był to najładniejszy most w Krakowie i bardzo szkoda, że w latach 70. ubiegłego wieku miasto tak łatwo z niego zrezygnowało - mówi Paweł Kubisztal, przewodniczący Stowarzyszenia Podgórze.pl, jednego z organizatorów imprezy. - Niestety, mało kto pamięta, jak ten most wyglądał, dlatego postanowiliśmy zorganizować przy okazji takiej rocznicy dwa spacery z przewodnikiem - dodaje.

Miłośnicy historii będą mieli okazję usłyszeć wiele ciekawostek związanych z Krakowem, Podgórzem i mostem, który je połączył. Padnie również pytanie, co stało się z mostem? Na wyjątkowy spacer z przewodnikiem Waldemarem Brzoskwinią, specjalistą z Muzeum Inżynierii Miejskiej, organizatorzy zapraszają w niedzielę o godzinie 11:00 i 12:30.

- Spotkamy się na przyczółku po stronie Podgórza i bulwarami przejdziemy do mostu Piłsudskiego i wrócimy zataczając pętlę. Całość potrwa ok. godziny. Dla niezdecydowanych mamy dodatkową zachętę - wydamy sto pamiątkowych pocztówek z wizerunkiem mostu, które rozdamy uczestnikom - zachęca Kubisztal.


Burzliwa historia trzeciego mostu

Historia mostu jest niezwykła, a jego znaczenie od początku było ogromne. Został zaprojektowany przez wiedeńczyka Edwarda Zittera, jako most żelazny. Wykonano go w Fabryce Maszyn L. Zieleniewskiego. Budowę rozpoczęto w 1909 roku, jednak z powodu spiętrzonej wody w Wiśle i napierającej kry w lutym 1911 r. zawaliła się część mostu, a prace przeciągnęły się do 1913. Oficjalnie nadano mu nazwę most Krakusa, jednak mieszkańcy powszechnie nazywali go trzecim mostem.

To na tym moście w dniu 4 lipca 1915 roku dokonano symbolicznego przyłączenia Podgórza do Krakowa, kiedy prezydenci Juliusz Leo i Franciszek Maryewski podali sobie dłonie na środku przeprawy.

Już dwa lata później przez most poprowadzono pierwszą linię tramwajową do Podgórza. Tramwaj z numerem 3 kursował między Rynkiem Podgórskim a Salwatorem.

Most na złom?

Most Krakusa podzielił los innych przepraw na Wiśle - styczniu 1945 wycofujące się wojska niemieckie wysadziły go w powietrze.

Odbudowano go w latach 1968-71 roku. Zrekonstruowano metalowy szkielet mostu Krakusa, przeznaczając ją prawdopodobnie na złom, a na jego podporach zbudowano nowy, wg projektu Józefa Szulca, który jednak nie posiadał walorów architektonicznych wcześniejszej budowli. Nowy most ochrzczono jako Powstańców Śląskich, a dzisiejszy kształt nadała mu przebudowa w 1978 roku.

Co stało się z mostem Krakusa i czy tak piękny obiekt naprawdę został zezłomowany?**Piszcie, co o tym sądzicie. A może macie jakieś informacje na ten temat?**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto