Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studniówka? Taka noc zdarza się tylko raz! A to 200-letni zwyczaj

Celina Wojda
Studniówkowe szaleństwa często są uwieczniane przez fotografów. Zdjęcia pomogą po latach odświeżyć wspomnienia
Studniówkowe szaleństwa często są uwieczniane przez fotografów. Zdjęcia pomogą po latach odświeżyć wspomnienia Sebastian Wołosz
Studniówki zwykle odbywają się w styczniu lub lutym. Całonocna zabawa oznacza tylko jedno - do matury zostały tylko trzy miesiące.

>>> Studniówki w Szczecinie. Zobacz galerię zdjęć!

Czerwona podwiązka, biała koszula, różyczka i koniecznie coś pożyczonego od koleżanki - to tylko część obowiązkowych przedmiotów, których nie może zabraknąć podczas studniówkowej zabawy.

Odliczanie ma swoją historię

Bal studniówkowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla przyszłych maturzystów. Po pierwsze oznacza, że zaczęło się odliczanie do matury, a po drugie jest to ostatnia szkolna zabawa w tak licznym gronie.

Nie sposób stwierdzić kiedy i gdzie odbyła się pierwsza szkolna studniówka, bo jej korzeni należy szukać w czasach odległych, ale na imprezach tego typu bawiły się nasze mamy i babcie i prababce. Studniówkowych pierwowzorów można by się doszukać w żakowskich zwyczajach. Jednak w takiej formie, jaką znamy dziś nie mogła zaistnieć wcześniej, niż po 1812 roku. Bo to właśnie wtedy zgodnie z pruską reformą szkolnictwa, którą wprowadził Wilhelm von Humboldt ustanowiono egzaminy dojrzałości. I 22 lata później wprowadzono podział egzaminu maturalnego na część pisemną i ustną.

Świadectwo maturalne początkowo było nie tyle przepustką w dorosłość, ile gwarantowało dobrą pracę.
Dlaczego w ogóle odbywają się studniówki? Nauczyciele obliczyli, że te sto dni, od których pochodzi nazwa studniówka, zostały uznane za wystarczający czas na powtórzenie i doszlifowanie najważniejszych wiadomości.
Jednak jest także inna teoria. Owe magiczne sto dni do matury pochodzi z okresu napoleońskiego. Cesarz napoleon dostał szansę na odrestaurowanie cesarstwa przez sto dni.

25 balów studniówkowe za nami

W tym roku w Szczecinie odbyło się już 25 studniówek.

Studniówka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Bo to przecież pierwszy uroczysty i prawdziwy bal. To właśnie wtedy wiele dziewcząt po raz pierwszy idzie do kosmetyczki, a chłopcy kupują sobie pierwsze garnitury. Odświętnie ubrani uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej spotykają się na parkiecie, aby wspólnie odtańczyć poloneza i w ten sposób rozpocząć imprezę.

Paulina z Pawłem wybrali się na studniówkę, jako przyjaciele, zatańczyli wspólnie poloneza, a dzisiaj są rodzicami małego Kamila i z uśmiechem na twarzy wspominają, jak to wszystko się zaczęło.

- Chodziliśmy do jednej szkoły, ale do różnych klas. Paweł jest starszy, bawiliśmy się często razem na podwórku. Nasi rodzice znali się od wielu lat. Paweł zaprosił mnie na bal jako koleżankę z podwórka. Wtedy nie przypuszczałam, że będę jego żoną - śmieje się Paulina.

Z kolei Ania i Marcin już na studniówkę szli jako para. Rok później Marcin oświadczył się Ani.

- Pamiętam, że już na studniówce Marcin mówił mi, że będę jego żoną. Wtedy śmiałam się i mówiłam, że bredzi. Ale jak się okazuje wcale nie, bo dzisiaj jesteśmy już 3 lata po ślubie - opowiada Ania.

Jak się ubrać
Studniówka to przede wszystkim wydarzenie towarzyskie. Każda dziewczyna i każdy chłopak chce jak najlepiej się zaprezentować przed kolegami i koleżankami. Dziewczyny zapisują się do ulubionego fryzjera zaraz po tym jak ustalony zostaje termin imprezy. Chłopcy uczą się od mam, sióstr i cioć podstawowych kroków tańców. Ale o czym jeszcze należy pamiętać? Jak powinni się ubrać na studniówkę przyszli maturzyści.

- Przede wszystkim powinny pamiętać ile mają lat. Młode dziewczyny w tym wieku często chcą strojem zamanifestować swoją niezależność i dorosłość. Rezultat jest taki, że piękne młode dziewczyny, zamiast rzucać na kolana swoją naturalnością, wdziękiem, bezpretensjonalnością, odziane są w sztywne szeleszczące tafty, wieczorowe ciężkie makijaże, oraz koki. Wyglądają posągowo i sztucznie - zauważa stylistka Natalia Penar i dodaje: - Trendy studniówkowe są bardzo różne. Przy całym szaleństw zachowajmy jednak własny styl. Dopasowanie kreacji do swoich indywidualnych cech sylwetki, umiejętność korzystania z dodatków, możemy jednak zabawić się kolorami.

Czyli jak się ubrać bezpiecznie na ten pierwszy bal.

- Jedyne, co mogłabym zasugerować, to nieprzemijającą klasykę - podpowiada stylistka.

Chłopcom radzi, aby mimo wszystko na studniówkę ubrali garnitur.

- Wiem, że często bronią się przed garniturem, bo uważają, że jest niewygodny - mówi Natalia Penar. - Ale nie ma co się tak bronić. Zaraz po balu przyjdzie matura, a później egzaminy na studia. Garnitur się przyda, a studniówka pozwoli na to, aby poczuć się w nim swobodniej.

Jednak dla młodych ludzi kolor czarny garnituru nie jest najlepszym wyborem. Czarny jest zbyt oficjalny. Stylistka radzi, aby jednak wybrać granat, ewentualnie ciemnoszary, czy popielaty.

Ważne są także odpowiednie buty. Powinny być z naturalnej skóry, bo takie są wygodne i dopasowują się do stóp.

Obowiązkowy czerwony

Nie można też zapomnieć, że studniówka niesie za sobą pewne zobowiązania. Zwyczajów i przesądów z nią związanych jest cała masa. Nie powinno się o nich zapominać, ponieważ - jak wieść niesie - gwarantują pomyślność podczas egzaminu maturalnego.

Zwyczaje studniówkowe to na przykład obowiązkowy tradycyjny polski polonez, który trzeba zatańczyć na początku imprezy. Albo kolor czerwony w dodatkach do ubrania. Tradycja głosi również, że każda dziewczyna powinna mieć założoną na lewą stronę, czerwoną bieliznę, którą w dniu egzaminu maturalnego też założy, tylko wtedy na prawą stronę.

Nie może też zabraknąć czerwonej podwiązki. W trakcie studniówkowej zabawy, pod żadnym pozorem nie można ściągać butów! Dlaczego? Bo tańczenie na bosaka może przynieść pecha podczas egzaminu. Jednym z najbardziej znanych przesądów studniówkowych jest ten, który mówi wyraźnie: żadnego obcinania włosów aż do samej matury. Jednak najważniejszy z tych przesądów to ten, że trzeba ubrać się w coś pożyczonego. Najlepiej od starszej koleżanki, która zdała już maturę.

Stroje dla pań
Wybór długości sukienki nie ma aż tak dużego znaczenia, jak wybór odpowiedniego dla sylwetki fasonu. Akcesoria i biżuteria powinny dopełniać nasz strój. Najbardziej wytworne są wieczorowe kopertówki. Mogą być bardzo kolorowe aby przełamać wieczorową stylizację. Biżuteryjne dodatki mają nas zdobić, a nie szpecić i przytłaczać. Panie, które chciałyby mieć piękny makijaż przez całą noc nie powinny nakładać zbyt wielu warstw podkadu na twarz.

Stroje dla panów
Jednorzędowa, taliowana marynarka zapinana na dwa guziki. Do tego oczywiście biała koszula z długim rękawem. Nnigdy krótkim, bo w przypadku mężczyzn to stylistyczna wpadka. Mankiet koszuli prawidłowo wyciągnięty spod marynarki na 1-1,5 cm. W zależności od osobistych preferencji możemy wybrać krawat lub muchę. Ale ten musi być z naturalnych tkanin. Krawat dla panów to jak korale dla kobiet.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto