Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia drogą do dobrej pracy? [Felieton]

Redakcja
Na początku lat 90-tych w Polsce studiowało około 400 tys osób. Obecnie jest ich prawie 5-krotnie więcej, bo aż 1,92mln, w tym w Krakowie prawie 200 tys.

Aż 23% z tej liczby stanowią uczniowie studiujący kierunki ekonomiczne i administracyjne. Dużą popularnością cieszą się również studia humanistyczne np. socjologia, dziennikarstwo, psychologia. Tak duże zainteresowanie tymi kierunkami studiów spowodowało przesyt rynku pracy osobami z wykształceniem humanistycznym. Dla porównania, kierunki techniczne stanowią jedynie 7% ogółu studiujących w Polsce. Jeśli utrzymają się aktualne tendencje, za kilka lat, według szacunków resortu nauki w Polsce, będzie brakowało około 70 tys. inżynierów.

Czym to jest spowodowane? Już od dziecka słyszymy jak rodzice i nauczyciele wpajają nam, że jeśli nie pójdziemy na dobre studia - nie znajdziemy dobrze płatnej pracy. To powoduje, że młodzi ludzie znajdują się pod presją społeczną. Wszędzie się słyszy, że człowiek bez studiów gorzej radzi sobie w życiu. Niestety jest to mylny pogląd, bowiem niektórzy uczniowie techników już podczas praktyk potrafią sobie wyrobić takie znajomości, że po ukończeniu szkoły mogą od razu znaleźć dobrze płatną pracę. Dużo zależy też od nauczycieli, których spotyka się na swojej ścieżce edukacji. Niestety niewielu z nich potrafi pokazać przedmioty ścisłe jako atrakcyjne, ciekawe i związane z życiem codziennym. Wielu z nas pewnie pamięta grymaśną panią od matematyki lub polskiego, która wyzwoliła w nas niechęć do danego przedmiotu.

Krakowskie szkoły w rankingach W corocznych konkursach na najlepszą polską uczelnię rywalizują ze sobą regularnie UJ i UW. W tym rankingu brane są jest pod uwagę m.in. takie czynniki jak: jakość kadry naukowej, rozpiętość ofert kształcenia, zasoby biblioteczne, osiągnięcia sportowe. W 2008 roku UJ zajął 1 miejsce, 8. AGH, 15.-Papieska Akademia Teologiczna, 33-Uniwersytet Rolniczy, 39. Politechnika Krakowska,40. Uniwersytet Ekonomiczny 48-Akademia Pedagogiczna, 81. AWF, 87.Krakowska Szkoła Wyższa im A.F. Modrzewskiego. Dla porównania podam wyniki innego rankingu, który przeprowadzono wśród ponad 1400 dyrektorów firm z różnych branż. Zapytano ich jakie uczelnie kończyli ich pracownicy i jakie stanowiska zajmują obecnie. Wśród krakowskich uczelni najlepiej wypadła AGH zajmując 4 miejsce, natomiast najgorzej Akademia Pedagogiczna-72. Politechnika krakowska sklasyfikowana została na 9 miejscu; UE-25., UR- 33, UJ-52. miejsce. Ranking rankingowi nierówny. Każdy musi indywidualnie rozpatrzyć ich wyniki. Lecz czy nie jest zadziwiające, że uczelnia która w jednym rankingu zajmuję pierwsze miejsce, w drugim spada tak nisko?

Uczelnie prywatne Przeglądając oferty krakowskich szkół prywatnych można zauważyć pewną monotonność. Szeroka gama kierunków humanistycznych i ekonomicznych. Na dwóch uczelniach znalazłam możliwość studiowania kierunków: Informatyka i Ekonometria. Często słyszy się, że prywatne uczelnie produkują bezrobotnych oraz, że nie chcą tworzyć kierunków inżynieryjnych. Myśląc ekonomicznie, takim szkołom zdecydowanie taniej wykształcić humanistów niż inżynierów. Poza tym często na takich uczelniach, wybierając kierunek ścisły można uzyskać po nim tylko tytuł licencjata.


** Preferencje młodzieży
** Przeprowadziłam ankietę wśród znajomych którzy, uczęszczają do różnych szkół średnich w Krakowie. Zapytałam ich o to, co planują robić po ukończeniu obecnej szkoły: zakończyć swoją edukację, cy może udać się na studia humanistyczne lub ścisłe. Prosiłam również o krótkie uargumentowanie decyzji. W sondzie wzięło udział 88 osób. Aż 51 z nich (58%) wskazało na studia ścisłe. Trzydzieści osób wybiera je, ponieważ lubi przedmioty ścisłe, sześć wskazało, że chce wykonywać konkretny zawód po tych studiach, a piętnaście wybierze je, bo uważają, że łatwiej znajdą pracę. Na studia humanistyczne wybiera się 23 (26%) ankietowanych. Siedemnastu z nich zdecydowało się na nie, ponieważ lubi, bądź lepiej radzi sobie z polskim i historią niż przedmiotami ścisłymi, pięć osób jest już zdecydowanych na zawód, jaki chce wykonywać, studia mają być tylko przepustką. Tylko jedna osoba uważa, że łatwiej będzie można znaleźć po tych studiach pracę. Dziesięciu ankietowanych (12%) nie ma zamiaru kontynuować nauki na wyższych uczelniach. Trzy osoby nie mają jeszcze skonkretyzowanych planów a jedna wybiera się do wyższej Szkoły Aspirantów Straży Pożarnej.

Młodzież powoli zauważa, że kierunki ścisłe, techniczne są przyszłością. Zatem dostanie się na studia w dzisiejszych czasach nie jest problemem, dzięki ogromnej liczbie uczelni prywatnych. Dziś znajomości nie pełnią tak ważnej roli w zdobyciu pracy jak jeszcze kilka lat temu, ale nadal tylko naprawdę kreatywne i charyzmatyczne osoby mają szanse przebić się wśród tłumu potencjalnych pracowników z wykształceniem humanistycznym.

Uczniowie muszą brać pod uwagę zapotrzebowania na rynku pracy, a państwo powinno im w tym pomoc. Ta pomoc mogłaby się objawić m.in. poprzez rozpoczęcie gruntownych badań nad zapotrzebowaniem rynku w pracy obecnie i w przyszłości. Pozwoli to prowadzić politykę wspierania kierunków, które będą dostarczać rynkowi pracy wykształconych fachowców, dla których na pewno znajdzie się praca. Niestety do tej pory kolejne rządy nie dostrzegały takiej potrzeby, co zaowocowało wcześniej wspomnianą produkcją bezrobotnych, których kwalifikacje nie są dostosowane do rynku pracy. Jeśli wyniki ankiety odzwierciedlają poglądy większości uczniów szkół średnich to można zapomnieć o braku inżynierów w przyszłości.





od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto