Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci muszą ustąpić miejsca sportowcom igrzysk. Wykwaterowanie z Miasteczka Studenckiego, nauka zdalna i ogrodzona wioska

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Miasteczkiem Studenckim trzeba się będzie w tym roku "podzielić". Studentów czeka wyprowadzka i nauka zdalna. Kto będzie mógł zostać?
Miasteczkiem Studenckim trzeba się będzie w tym roku "podzielić". Studentów czeka wyprowadzka i nauka zdalna. Kto będzie mógł zostać? Aneta Żurek
Od połowy czerwca do pierwszych dni lipca br. na terenie Miasteczka Studenckiego Akademii Górniczo-Hutniczej będzie funkcjonowała wioska zawodnicza. W czasie Igrzysk Europejskich ma tam być zakwaterowanych około 4 tys. osób. - Trwają przygotowania do igrzysk. Wioska musi zostać wydzielona, a akademiki znajdujące się w jej granicach muszą opuścić wszyscy dotychczasowi mieszkańcy. Przed nami więc akcja wykwaterowania większości i przekwaterowania części mieszkańców - mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka AGH.

Na terenie Miasteczka Studenckiego AGH w krakowskiej Krowodrzy mieszka ponad 7 tysięcy studentów. Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023, które wpłyną na to, jak będzie wyglądała końcówka ich roku akademickiego, rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Jak przekazała nam rzeczniczka AGH, dla właściwego i wymaganego przygotowania obiektów do funkcji wioski zawodniczej konieczne jest, aby studenci innych uczelni niż AGH mieszkający w Miasteczku wykwaterowali się do 31 maja. Studenci AGH będą natomiast mieli na to czas do 7 czerwca. Wrócą 5 lipca, na sesję egzaminacyjną.

Bezpośrednio przed igrzyskami i w czasie ich trwania w Miasteczku Studenckim, poza wioską zawodniczą ma wciąż mieszkać około 3 tysiące osób.

- Kryteria dotyczące tego, kto będzie mógł skorzystać z możliwości pozostania w akademikach, są na etapie uzgadniania, między innymi z Uczelnianą Radą Samorządu Studentów AGH. W pozostałych (poza wioską zawodniczą) domach studenckich zostaną zakwaterowane osoby z AGH, które z różnych przyczyn nie mogą opuścić Miasteczka - jak: studenci zagraniczni, doktoranci i pracownicy z rodzinami, studenci lat dyplomowych. Zabezpieczono dla nich około trzy tysiące miejsc - mówi nam rzeczniczka AGH. Jak dodaje, kwaterowanie w dostępnych miejscach będzie odbywać się od końca maja.

Zajęcia dydaktyczne w AGH bezpośrednio przed igrzyskami oraz w trakcie ich trwania - właśnie z uwagi na organizację III Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie, a w związku z tym konieczność opuszczenia Miasteczka i rozjechania się wielu studentów do domów - będą się odbywały wyłącznie zdalnie. Takie rozwiązanie zaplanowane jest na okres od 12 czerwca do 5 lipca. W tym czasie mogą odbywać się wyłącznie te zajęcia, które można przeprowadzić w formie zdalnej, natomiast pozostałe - m.in. laboratoria czy zajęcia praktyczne - będą musiały odbyć się wcześniej. Igrzyska wpłyną też na termin sesji letniej, która przesunie się na lipiec - potrwa od 6 do 16 lipca.

Teren wioski zawodniczej będzie ogrodzony. Jak przyznaje uczelnia, zapewne w okresie trwania samych Igrzysk Europejskich pojawią się ograniczenia w dostępie do terenu Miasteczka Studenckiego. Po zakończeniu igrzysk nie są przewidywane żadne specjalne prace oprócz niezbędnych napraw. AGH zakłada, że przywrócenie akademików i terenu Miasteczka do normalnego stanu nie będzie trwało długo.

Zapytaliśmy AGH o remonty i inwestycje związane z nadchodzącymi igrzyskami w obiektach i na terenie AGH. Uczelnia zaznacza w odpowiedzi, że prowadzone prace remontowe w akademikach nie są bezpośrednio związane z igrzyskami (prace techniczne w akademikach prowadzone są ze środków Miasteczka Studenckiego).

- Niestety nasze postulaty, by na Igrzyska Europejskie przeprowadzić gruntowną modernizację dwóch domów studenckich nie zostały ujęte w planach finansowych igrzysk. Inwestycja budowy Hali Sportowej AGH (pomiędzy ulicami Buszka i Armii Krajowej - red.) planowana była na 100-lecie działalności AGH. Potrzeba wykorzystania nowej hali na IE spowodowała intensyfikację działań budowlanych i koncentrację finasowania na tej inwestycji - przekazuje Anna Żmuda-Muszyńska. Inwestycje AGH, w tym Hala Sportowa, finansowane są ze środków AGH oraz z dofinansowania z budżetu państwa.

W Hali Sportowej AGH obecnie są prowadzone prace wykończeniowe. Mieszkańcy wioski zawodniczej będą korzystali z tego obiektu w czasie IE.

Pierwsze szkolenie WOT w 2023 roku

od 16 lat

polecane]19539135,24075373,19595567,24269935,24278437,24257263[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto