Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci będą sami produkować prąd, żeby wygrać rowery

Redakcja
Przez dwa tygodnie studenci z krakowskich akademików będą ...
Przez dwa tygodnie studenci z krakowskich akademików będą ... fot. Maciej Moskwa Fotografia
Przez dwa tygodnie studenci z krakowskich akademików będą rywalizować w konkursie "Energia to Ty - włącz się do sieci!"

19 maja w samo południe rozpocznie się druga edycja konkursu Polskiej Zielonej Sieci dla studentów mieszkających w akademikach. W Krakowie rywalizować będą studenci Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zobacz też: XIV Festiwal Nauki i Bieg po wiedzę w maju w Krakowie [program]

Krakowska edycja to już druga odsłona nietypowego konkursu. W zeszłym roku prądotwórczy wyścig był przeprowadzony w Szczecinie. Mieszkańcy akademików mają za zadanie produkować prąd na specjalnych rowerach, a ci którzy wytworzą najwięcej energii wygrają mini wypożyczalnię rowerów i parking rowerowy o wartości 15 000 zł.

- Poziom konkursu w Szczecinie był bardzo wyrównany. Właściwie każdy akademik mógł wygrać bo wyniki końcowe niewiele się od siebie różniły - mówi Natalia Jaworek, organizatorka konkursu. - W sumie szczecińscy studenci-prosumenci wyprodukowali ilość energii, która wystarczyłyby na 84 godziny pracy laptopa (przy zasilaczu 70W) lub 20 dni ładowania telefonu komórkowego (przy zasilaczu 12W) czy prawie 25 dni pracy świetlówki energooszczędnej o mocy 10W. Jak będzie w Krakowie przekonamy się już w najbliższych tygodniach - dodaje.

Polska Zielona Sieć chce w ten sposób pokazać, że każdy może wytwarzać prąd w ilości zaspokajającej podstawowe zapotrzebowanie, czyli być prosumentem.

- W Krakowie znów pokażemy, że prądu nie muszą dostarczać nam duże koncerny, możemy wytwarzać go sami i to w ilościach, które zaspokoją nasze potrzeby - wyjaśnia Natalia Jaworek. - Rowery są tutaj tylko przykładem. Zaczynając od nich chcemy mówić o nowoczesnych, energooszczędnych i odpowiedzialnych nawykach używania energii. Studenci już za kilka lat sami będą zakładać rodziny, budować domy, dlatego warto informować ich o tym, jakie możliwości dają przydomowe mikroźródła odnawialnej energii. Szczególnie w perspektywie zmiany, jaka czeka nas wszystkich, mianowicie wprowadzenia w Polsce inteligentnych sieci energetycznych - dodaje.

Co to jest inteligentna sieć energetyczna?

System dostarczania energii w Polsce do 2020 roku ma zostać zmieniony z tradycyjnego na inteligentny. Oznacza to, że nowe liczniki mogą same wysyłać informacje o zużyciu prądu do sprzedawcy, a taryfa opłat ma zostać oparta na faktycznym, bieżącym zużyciu. - Dodatkowo mieszkańcy Polski będą mogli nie tylko produkować prąd i odsprzedawać go do sieci, ale być może nawet na tym zarabiać - mówią organizatorzy.

Dlatego Polska Zielona Sieć chce zmienić podejście Polaków do energii i pokazać, że jest to produkt, taki jak każdy inny - można zdecydować od kogo chcemy go kupić, wybrać odpowiadającą nam ofertę taryfową, a nawet "przejść na drugą stronę barykady", czyli zostać prosumentem, który sam wytwarza prąd.

Harmonogram konkursu:

 

Anna Kowalska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto