18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

STRYSZÓW – Ziemia stworzona dla turystów

Artykuł sponsorowany
Między lesistymi stokami górskimi Chełmu 603 m n. p. m., Żaru 527 m n. p. m. oraz Jaroszowickiej Góry 544 m n. p. m. na wzgórzach i w dolinach potoków Stryszówki i Łękawki rozciągają się tereny GMINY STRYSZÓW. W jej skład wchodzą miejscowości: Dąbrówka, Łękawica, Stryszów, Zakrzów, Stronie i Leśnica, o łącznej powierzchni 4604 ha.

Ziemia stryszowska oferująca ciszę, spokój, bogate dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze powinna być magnesem
dla turysty odwiedzającego Małopolskę Zachodnią. Może stanowić doskonałą bazę wypadową do ośrodków kultu religijnego i pielgrzymkowego, do „miejsca, w którym wszystko się zaczęło”, do Wadowic, do Sanktuarium Kalwaryjskiego wpisanego do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, do magicznej Lanckorony.

Ofertę dla amatorów turystyki stanowią liczne znakowane szlaki turystyczne piesze oraz 32-kilometrowy Bursztynowy Szlak Rowerowy, łączący w sobie turystykę kwalifikowaną, wypoczynkową, przygodową z walorami przyrodniczymi, pozwalający poznać „Smaki i barwy stryszowskich wsi”. Przez gminę przebiega także
część Szlaku Papieskiego Wadowice – Łękawica – Kalwaria Zebrzydowska.

Szczególne miejsce w sercach mieszkańców gminy Stryszów zajmują przydrożne kapliczki, krzyże i figury wotywne, wyznaczające szlak wędrówki po ziemi stryszowskiej. Na ich bazie stworzono Ekomuzeum Stryszów – pierwsze żywe muzeum zastygłe w przydrożnych kapliczkach z ubiegłego stulecia.W2008 r. utworzono Szlak Księdza Jana Twardowskiego, umieszczając przy kapliczkach kamienne głazy z wyrytymi cytatami poety. Nierozłącznym elementem gminy jest św. Onufry, który od listopada 2004 r. widnieje w herbie, fladze oraz pieczęci Gminy Stryszów.

Gmina Stryszów ma w perspektywie duże szanse rozwoju, w związku z budową zbiornika wodnego Świnna Poręba na rzece Skawa. Dla stryszowskiego samorządu celem strategicznym jest rozwój turystyki, rekreacji i związanej z nimi infrastruktury usługowej. Akwen wodny, w urozmaiconym krajobrazie górskim, magia wody, powinny przyciągnąć turystów i potencjalnych inwestorów. To z kolei winno przełożyć się na stworzenie nowych miejsc pracy, poprawę sytuacji gospodarczo-ekonomicznej gminy i jej dynamiczny rozwój.

Miejscem magicznym, o specyficznym mikroklimacie jest Ośrodek Wczasowo-Rekolekcyjny im. Jana Pawła II w Zakrzowie – niezwykły kompleks wypoczynkowy oferujący ok. 160 miejsc noclegowych w pokojach i apartamentach w modrzewiowych willach w stylu góralskim, dysponujący kompleksem boisk sportowych, salą gimnastyczną, wyciągiem narciarskim, salami konferencyjnymi oraz kaplicą wraz z ołtarzem papieskim, który podczas ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II stał na krakowskich Błoniach.

Ducha szlacheckiego dworu możemy spotkać w zabytkowym dworze SENATOR w Zakrzowie – obiekcie restauracyjno-hotelowym o 48 miejscach noclegowych, a położonym w starym parku, przy stawie i stuletnich lipach. Wotoczeniu Dworku znajdują się staw oraz oświetlony park ze starodrzewiem i altanką, doskonałe miejsce do organizowania ognisk. W hotelu znajduje się restauracja, w której podaje się wyśmienite potrawy kuchni polskiej. Atrakcją dla żołądka jest regionalna potrawa – pierogi w barszczu.

Perełką Stryszowa jest dworek szlachecki z XVI w. – obecnie mieści się tam Muzeum – Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu. Na piętrze budynku urządzona jest stała wystawa prezentująca wnętrze dworskie z przełomu XIX/XX wieku. W muzeum organizowane są liczne wystawy cykliczne z ciekawą oprawą wernisażową. Aktualnie można oglądać wystawę „Wiara i wolność – dziedzictwo historyczne Konfederacji Barskiej na terenie Gościńca 4 Żywiołów”. Unikatowe eksponaty można oglądać do końca sierpnia br.

Markowym produktem gminy jest cykliczna impreza estradowa „Piknik Pożegnanie Lata” – organizowany na przełomie sierpnia i września w Stryszowie – z bogatym programem, obfitującym w wydarzenia artystyczne, sportowe, rekreacyjne i kulturalne. Tegoroczny piknik – 25 sierpnia – uświetni występ Martyny Jakubowicz i Duet Tenorów. W czerwcu w Stroniu na Kamionce na obiekcie LKS ŻAREK obchodzone są „Onufralia” – Imieniny Patrona Gminy św. Onufrego. Wśród innych cyklicznych imprez skupiających uwagę mieszkańców i przyjezdnych
można wymienić Wyścig Kolarski o puchar Wójta Gminy, Dożynki gminne, liczne wernisaże wystaw w Stryszowskim Dworze – Muzeum Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ciekawą formą promocji produktów lokalnych stała się Galeria Produktu Lokalnego otwarta w 2012 r. przy GCIT w Stryszowie. Galeria prezentuje regionalne produkty lokalnych wytwórców, tj. haftowane woreczki zapachowe, haftowane worki na butelki, torby lniane zdobione ciekawymi haftowanymi motywami, haftowane obrusy, serwety, rzeźby w drewnie, malowidła, figury woskowe, wyroby pszczelarskie i inne.

Wszelkie informacje o gminie można uzyskać w Gminnym Centrum Informacji Turystycznej w Stryszowie,
tel. 33 879 79 31, oraz na stronie internetowej www.stryszow.pl

Zapraszamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto