Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strategia Krakowa aż do roku 2030. Piękne slogany i astronomiczne kwoty

Piotr Ogórek
krakow.pl
Władze miasta ogłosiły finalizację Strategii Rozwoju Krakowa do roku 2030. Konkretów na razie brak, poza astronomiczną sumą, która ma być wydana.

„Tu chcę żyć. Kraków 2030” to hasło kampanii, której celem jest zachęcenie mieszkańców do zaangażowania się w prace nad Strategią Rozwoju Krakowa 2030. Teraz rusza kluczowy etap, w który mają się włączyć krakowianie. Strategia ma wyznaczać cele i kierunki rozwoju miasta. Na chwilę obecną to jednak w większości ładne slogany.

Czym jest Strategia Rozwoju Krakowa (SRK)? To dokument, który ma pokazać aspiracje stolicy Małopolski, m.in. do bycia miastem inteligentnym oraz ważnym ośrodkiem w sieci metropolii europejskich, w którym dużą rolę odgrywa współpraca z mieszkańcami.

Nad dokumentem do tej pory pracowali głównie urzędnicy. Był on konsultowany z ekspertami, a teraz pochylą się nad nim mieszkańcy. W tym celu uruchomiono specjalną stronę internetową www.srk2030.pl, a tam na mieszkańców czeka m.in. specjalna ankieta, w której mogą zgłosić swoje uwagi do SRK. Na 18 marca zaplanowano KrakHack, czyli pierwszy krakowski 24-godzinny Hackathon Miejski. A 5 i 6 kwietnia odbędą się warsztaty #PatchWork2030, w ramach których mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z kluczowymi założeniami nowej strategii.

- Wkroczyliśmy w najważniejszą fazę prac nad Strategią Rozwoju Krakowa. Do tej pory nad tym dokumentem pracowali się urzędnicy i eksperci. Brakuje jednak najważniejszej części. Na nią złożą się pomysły mieszkańców na ulepszenie miasta. Jeżeli ich zabraknie, dokument nie będzie kompletny - mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Jakie ma być nasze miasto do 2030 roku? Ma być atrakcyjne do życia, kreować, ale i korzystać z zasobów intelektualnych i kulturalnych. Władze miasta pokusiły się też o wycenę zadań, które pozwolą to osiągnąć. Składają się na nie m.in. środki miejskie, państwowe czy unijne.

- Ich wartość to 170 mld zł. Wzorcem, który wypracowaliśmy, jest koncepcja smart city [inteligentne miasto - red.]. Aspiracją miasta będzie realizowanie tej idei. Chcemy, żeby nasze miasto było nowoczesną metropolią, oferującą wysoką jakość życia. Musimy korzystać z silnego kapitału społecznego i naukowego - przekonuje Rafał Kulczycki, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.

W pracach nad strategią mają pomóc ambasadorzy - Bartosz Szydłowski, Ewa Wachowicz, Zofia Gołubiew, Andrew Hallam i Julien Hallier.

- Chciałabym, żeby w 2030 roku Kraków był przewietrzony, czysty, pełen zieleni, otwarty na różne kultury, na różne wyznania. Żeby Kraków był piękny, estetyczny, ale nowoczesny w guście, żeby był różnorodny - mówi Zofia Gołubiew, była dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.


ZOBACZ TEŻ:

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto