Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli wciąż trwa, ale uczniowie napiszą egzamin gimnazjalny

Iwona Krzywda
Strajk zorganizowany przez ZNP rozpoczął się w poniedziałek
Strajk zorganizowany przez ZNP rozpoczął się w poniedziałek Andrzej Banas / Polska Press
Wicepremier Szydło nie przedstawiła wczoraj pedagogom żadnych nowych propozycji dot. podwyżek pensji. Do porozumienia znów nie doszło. W całej Małopolsce trwało za to gorączkowe kompletowanie komisji potrzebnych do przeprowadzenia egzaminów.

Egzamin gimnazjalny 2019

Ponad 32 tys. uczniów z całej Małopolski powinno dzisiaj napisać pierwszą część egzaminu kończącego naukę w gimnazjum. Choć w wielu kształcących ich szkołach trwa protest nauczycieli, którzy nie zamierzają wracać do pracy, wszystko wskazuje na to, że testy zaplanowane na najbliższe dni uda się przeprowadzić.

– Akcja strajkowa i spowodowane nią zawieszenie zajęć w części placówek nie zagraża egzaminom w Krakowie. Od dyrektorów szkół otrzymaliśmy informacje, że także w tej wyjątkowej sytuacji będą w stanie zapewnić sprawny przebieg egzaminów – uspokaja Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.

Zgodnie z planem wiedza gimnazjalistów ma być sprawdzana też w innych częściach naszego regionu. Wczoraj w małopolskich szkołach trwały intensywne prace przy kompletowaniu zespołów potrzebnych do nadzorowania przebiegu testów. Z danych zebranych przez kuratorium oświaty wynika, że w całym województwie z powodu strajku do pracy w komisjach brakuje ok. 150 osób, najwięcej w Krakowie – 120. Protestujących nauczycieli na salach egzaminacyjnych mają dziś i w kolejnych dniach zastąpić ochotnicy z wykształceniem pedagogicznym, m.in. emerytowani nauczyciele. Ich zaangażowanie umożliwiło specjalne rozporządzenie minister edukacji Anny Zalewskiej przygotowane na wypadek zapowiadanego protestu. Rekrutacja chętnych trwa od kilku dni, zgłosiło się kilkaset osób. Potrzebne komisje uzupełnią też katecheci oraz pedagodzy z tych szkół, które nie biorą udziału w proteście.

– Nie boimy się, że gdziekolwiek zabraknie nam ludzi do zespołów nadzorujących przebieg egzaminu – zapewniała wczoraj Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

Strajk zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął się w poniedziałek. Pedagodzy domagają się od rządu 30 proc. podwyżki swoich pensji w dwóch ratach. Wczoraj przedstawiciele ZNP po raz kolejny usiedli do rozmów z wicepremier Beatą Szydło, ale porozumienia nie udało się osiągnąć.

Egzamin w cieniu trwającego strajku

Uczniowie, którzy dzisiaj rozpoczną zmagania z egzaminami gimnazjalnymi, do ostatniej chwili nie mogli być w stu procentach pewni, czy będą w ogóle mieli szansę usiąść do przygotowanych dla nich testów. Wczoraj przez cały dzień w kształcących ich szkołach trwały intensywne zmagania z zadaniem skompletowania komisji potrzebnych do przeprowadzenia sprawdzianu wiedzy. Z informacji przekazanych przez dyrektorów regionalnych placówek wynika, że ostatecznie mimo trwającego protestu i długiej listy strajkujących pedagogów egzaminy uda się jednak przeprowadzić.

– W mojej szkole odbędą się one zgodnie z planem – mówi Agnieszka Chyc-Sobczyk, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 18 w Krakowie. W prowadzonej przez nią placówce w komisjach nadzorujących uczniów mają zasiąść nauczyciele, którzy nie strajkują, pomogą też pedagodzy z innych szkół.

Bez zmian wiedza gimnazjalistów dziś i w kolejnych dwóch dniach ma być sprawdzana także w nowosądeckich gimnazjach, w Tarnowie, Bochni i na Podhalu. – Mamy wszystko poukładane i gotowe. W Zakopanem jest sporo nauczycieli, którzy nie zdecydowali się przystąpić do strajku. Nie musieliśmy korzystać ze wsparcia nauczycieli emerytów. W jednym przypadku wspomogliśmy się katechetami. Egzaminy na pewno się odbędą – zapewnia Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego odpowiedzialna za oświatę.

W tych placówkach, gdzie dyrektorzy nie byli w stanie skompletować komisji, w przeprowadzeniu testów pomogą ochotnicy z wykształceniem pedagogicznym, którzy licznie zgłosili się do Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Ciągle nie wiadomo jednak, na jakich zasadach powinni oni zostać zatrudnieni na czas egzaminów i kto wypłaci im wynagrodzenia. Kuratorium oświaty czeka w tej kwestii na wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej. Krakowski magistrat deklaruje, że pokryje koszty poniesione przez miejskie placówki na wypłaty dla dodatkowych pedagogów.

Z danych zebranych przez małopolskie kuratorium wynika, że do strajku zorganizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w naszym województwie przystąpiły 1022 z 4840 wszystkich placówek edukacyjnych, czyli ok. 21 proc. Zdaniem przedstawicieli ZNP rzeczywista skala protestu jest duża większa, bo kuratorium w swoich wyliczeniach bierze pod uwagę także placówki prywatne, w których nie działają związki zawodowe i nie toczą się spory zbiorowe. Jak wylicza Grażyna Ralska, szefowa małopolskiego ZNP, spośród samorządowych szkół i przedszkoli do akcji przyłączyło się blisko 80 proc. placówek, a w całym regionie strajkuje ponad 25 tys. pedagogów.

Wczoraj z powodu protestu po raz kolejny część dyrektorów była zmuszona odwołać zajęcia. W Krakowie zamknięte były 153 szkoły i przedszkola – o 31 mniej niż pierwszego dnia strajku. Liczba nieczynnych jednostek spadła, bo dyrektorom części z nich udało się zorganizować opiekę nad uczniami w zastępstwie protestujących nauczycieli. Dziś nieczynnych będzie co najmniej 120 placówek. Pojawiają się również głosy, że nauczyciele mogą zdecydować się na zaostrzenie akcji i okupację szkół. – Na takie działanie nie ma jednak naszej zgody – podkreśla Grażyna Ralska.

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak wczoraj po raz kolejny podkreśliła, że jej zdaniem strajk nie jest wystarczającym powodem do zamykania szkół czy przedszkoli. Zapowiedziała także, że zamierza dokładnie przyjrzeć się przygotowaniom placówek do zapowiadanego protestu. Jeśli okaże się, że dyrektorzy nie starali się zapewnić dzieciom opieki i poszli na skróty, wysyłając prośby o zawieszenie zajęć, kurator może w ich przypadku wszcząć postępowania administracyjne, kończące się nawet odwołaniem ze stanowiska.

Współpraca: Julia Kalęba, Tatiana Biela, Łukasz Winczura, Łukasz Bobek, Małgorzata Mrowiec

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli wciąż trwa, ale uczniowie napiszą egzamin gimnazjalny - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto