„Stowarzyszenie na rzecz dzieci z chorobą nowotworową KOLIBER”

Artykuł sponsorowany

KRS 0000040016
Ul.Śliczna 30A/1
31-444 Kraków

www.koliber-dzieciom.pl

1 Informacja o Stowarzyszeniu „Koliber”

"Stowarzyszenie na rzecz dzieci z chorobą nowotworową KOLIBER" istnieje od czerwca 2000 roku.
Wpisane jest do KRS pod numerem 0000040016.
NIP 678-27-88-702

Działalność naszego Stowarzyszenia obejmuje bardzo szeroki zakres, bo potrzeby są różne - od tych najważniejszych związanych bezpośrednio z leczeniem, po prozaiczne, związane z codziennym życiem chorych dzieci i ich rodzin.

1.1 Historia

„Stowarzyszenie powstało z potrzeby serca i osobistych doświadczeń. W styczniu 1997r. moja - wówczas 4-letnia córka Hania zachorowała na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Leczona była w Klinice Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Rok później nastąpił nawrót choroby i w kwietniu 1998r., mimo wysiłków lekarzy Hania odeszła.

Pozostała jednak we mnie świadomość, czym jest ta choroba, jakie niesie ze sobą cierpienia, jak przewraca cały świat do góry nogami. Ale walka z tą chorobą nie musi być skazana na przegraną. Wykwalifikowani i pełni oddania lekarze i pielęgniarki, zdeterminowani rodzice, dzieci z ogromną wolą życia, wszystko to, co potrzebne, aby wygrać. Niestety, czasami brak pieniędzy jest tym, co wpada w tryby sprawnie działającego mechanizmu i potrafi zniweczyć cały wysiłek. Dlatego powstało to Stowarzyszenie.

Prezes Stowarzyszenia
Danuta Gilarska

[email protected]
508/390-810

1.2 Nasze cele.
Naszym głównym celem jest zapewnienie wszechstronnej pomocy chorym dzieciom i ich rodzinom od momentu postawienia diagnozy, aż do zakończenia leczenia. Naszą opieką obejmujemy również dzieci po zakończeniu leczenia.

Nie pozostawiamy bez pomocy rodzin, których dziecko nie wygrało walki z chorobą.
Swoje cele realizujemy zarówno dzięki pomocy sponsorów, jak i wielu prywatnym darczyńcom.
Dużą część środków finansowych pozyskujemy też dzięki „Akcji 1% podatku”.

1.3 Nasze działania:

1.Dla chorych dzieci:

Od trzech lat organizujemy w każdą sobotę zajęcia dla dzieci przebywających na Oddziale Onkologii I Hematologii Dziecięcej przy udziale wolontariuszy z krakowskich uczelni organizujemy Dzień Dziecka, Mikołaja, Walentynki, wspólnie kolędujemy, organizujemy teatrzyki, koncerty uczniów szkół muzycznych zaopatrujemy oddziałowe przedszkola w materiały plastyczne, w każdą sobotę organizujemy na oddziale zajęcia dla dzieci

2.Dla rodzin chorych dzieci:
od 12 lat utrzymujemy w pełni wyposażone mieszkanie, w którym jest 6 miejsc noclegowych dla rodziców dzieci przebywających w Oddziale Przeszczepiania Komórek Krwiotorczych, czasami przebywają tam dzieci podczas krótkich przepustek lub wizyt kontrolnych w szpitalu, udzielamy wsparcia finansowego i rzeczowego dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej.

3.Dla oddziałów, w których leczą się dzieci chore na nowotwory:
wyposażamy je w sprzęt oraz urządzenia, które są niezbędne w trakcie terapii a także w istotny sposób wpływają na poprawę warunków w jakich przebywają dzieci ,finansujemy niezbędne remonty.

4.Dla rodzin w żałobie:

Organizujemy Dzień Palenia Świec – w pierwszą niedzielę grudnia – jest to dzień pamięci o dzieciach, które zmarły.

1.4.Zrealizowane projekty:

1. Remont Oddziału Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych.
2. Remont i wyposażenie Poradni Oddziału Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych.
3. Wydanie informatora dla rodziców dzieci po autologicznym przeszczepie.
4. W ramach akcji „Odnowa Neurochirurgii”
- wymiana dachu budynku nad Oddziałem Neurochirurgii,
- instalacja klimatyzacji w dwóch izolatkach, w których przebywają dzieci w najcięższym stanie,
- zamontowanie folii okiennej we wszystkich salach,
- remont pomieszczenia szkolnego na oddziale,
- remont gabinetu lekarskiego,
- adaptacja pomieszczeń oddziału na łazienkę i pomieszczenie kuchenno-socjalne dla rodziców.

5. Stworzenie 30-osobowej grupy wolontariuszy – studentów krakowskich uczelni, o wszechstronnych zdolnościach, dużej kreatywności i umiejętności pracy z dzieckiem przewlekle chorym.

W tej chwili najważniejszym zadaniem jest zapewnienie opieki psychologicznej zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Od września do dyspozycji naszych podopiecznych będzie wykwalifikowany psychoonkolog. Mamy nadzieję, że dzięki ofiarności darczyńców będziemy mogli stworzyć zespół specjalistów, który pomoże przejść dzieciom i rodzicom przez ten trudny czas i będzie ich wspierał tak długo jak będzie to potrzebne.

Z zebranych przez lata środków zakupiliśmy działkę zlokalizowaną w niewielkiej odległości od szpitala. Powstanie tam centrum wsparcia dla chorych dzieci i ich rodzin. Będą tam gabinety do spotkań z psychologiem, pomieszczenia, w których odbywać się będą warsztaty terapeutyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto