Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary browar w krzakach

Redakcja
Bydgoszczanie kojarzą Myślęcinek z rozrywką, ogrodem botanicznym, ZOO i w ostatnich latach z restauracjami.

Czy kojarzony jest z browarem, którego początki sięgają ponad 150 lat wstecz? Stary browar tam stoi opuszczony, zapomniany, popadający w dalszą ruinę, na samym rogu ul. Gdańskiej i Konnej, schowany w krzakach…

Początki browaru sięgają 13.02.1856 roku. Data ta widnieje na dokumencie fundacyjnym, który sygnował Gustaw Strüebing – ówczesny właściciel majątku Myślęcinek. Zapewne w tym roku rusza budowa małego browaru – manufaktury. Smakoszy trunku przybywa, pan Gustaw Strüebing, właściciel browaru, jest człowiekiem przedsiębiorczym. Patrzy z nadzieją w przyszłość i planuje dalsze inwestycje.

Browar znany jest lokalnie od 1879 r. pod nazwą "Rittergutsbrauerei Myslencinek". Na północnej ścianie jednego z budynków od strony placu widnieją dwie daty: 1876 rok i 1889 rok (widoczna na zdjęciu). Obie daty miały zapewne wielkie znaczenie dla browaru, prawdopodobnie oznaczają kolejne jego rozbudowy.

W 1898 roku Struebing przekształcił firmę w spółkę komandytową. Prokurentem został Julius Otto. Koniec XIX wieku to dla browaru okres prosperity i dalszego unowocześniania. Zakład ma własną maszynę parową, a ręczny napęd urządzeń browarniczych zastąpiony jest przez elektryczność. Ogromne głębokie piwnice, służące jako chłodziarki, w których umieszczano wydobywany lód z okolicznego stawu (temperatura była utrzymywana do maja) zastąpiono nowoczesnymi chłodziarkami firmy Linde.

Tu dodam dwie ciekawostki. Koncern Linde funkcjonuje do dnia dzisiejszego, produkując m.in. rozwiązania dla przemysłu chłodniczego. Ich zbiorniki można spotkać przy obecnych browarach, zakładach przemysłowych i szpitalach.

Ogromne piwnice zachowały się do dnia dzisiejszego, ich wejścia ze względów bezpieczeństwa zostały zamurowane, a kominy wentylacyjne widoczne są praktycznie tylko zimą, gdy pośród krzaków w czasie mrozów, w okolicach wylotów wentylacji  osadza się biała szadź.

Powróćmy do historii. Pod koniec XIX w. myślęciński browar produkował do 10 000 hl piwa rocznie.

Przed wybuchem I wojny światowej dyrektorem browaru był Otto Hoffmann z Bydgoszczy, mistrzem piwowarskim Otto Keilhauer. Po zakończeniu działań wojennych Otto Keilhauer objął stanowisko dyrektora spółki i mistrza piwowarskiego. Browar produkował piwo jasne metodą dolnej fermentacji.

Poniżej lista właścicieli browaru:
* Gutsbrauerei, Otto Strübing auf Stolno -1888-1895
* Brauerei Myślęcinek, Otto Strübing & Co. -1898
* Browar – Streubing i S-ka -1922
* Browar i Słodownia – Józef Kieroński 1922
* Browar i Fabryka Słodu – Stanisław Roszewski -1928
* Browar i Fabryka Słodu Myślęcinek -1930
* Brauerei Myślęcinek (Kom Verw. Emil Pohl) -1939
* Browar i Fabr Słodu Myślęcinek S. Roszewski -1945
* Państwowy Browar Myślęcinek -1950

Z zakończeniem II wojny światowej i zmianami ustrojowymi nikt nie myślał poważnie o dalszej produkcji piwa. To było początkiem agonii browaru, która trwa do dziś. Po wojnie browar został przerobiony na kwaszarnię, a następnie na fabrykę farb. Po zakończeniu produkcji farb budynki popadły w ruinę.

W 2005 roku Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "Bunkier" chcieli przejąć te budynki i zrobić muzeum browarnictwa oraz pijalnię piwa z mini browarem (warzenie piwa na miejscu). Takie muzeum mogłoby być wielką atrakcją turystyczną.

Niestety w związku z tym terenem i budynkami toczy sie spór o odszkodowanie dla spadkobierców jednego z właścicieli. Może on potrwać latami, a budynki znikną z powierzchni ziemi.

Tymczasem budynek popada sukcesywnie w dalszą ruinę. Jest ogrodzony taśmą, część
wejść jest zamurowana. Dachy są częściowo pozarywane i woda leje się do środka. Budynek widoczny jest bardzo dobrze o tej porze roku, gdy wyłania się zza krzaków…

Dziękuję Jarkowi Butkiewiczowi za udostępnienie materiałów i zdjęć starego browaru oraz etykiet z okresu okupacji.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto