Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stadion Narodowy Szpitalem Narodowym. W Krakowie szpital tymczasowy już ruszył GALERIA

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Budowa Szpitala Narodowego na Stadionie Narodowym
Budowa Szpitala Narodowego na Stadionie Narodowym Fot. Daniel Gnap/KPRM/Flickr
26 października w Krakowie rozpoczął działalność pierwszy szpital tymczasowy. Decyzją Ministra Zdrowia utworzył go Szpital Uniwersytecki w budynku dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ulicy Kopernika i Botanicznej. Kolejny szpital polowy w Krakowie powstanie w hali EXPO. Od kilku dni Szpitalem Narodowym staje się Stadion Narodowy w Warszawie. Mamy zdjęcia pokazujące, jak obecnie wygląda stadion od środka. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Szpitale tymczasowe w Warszawie 29.10

Szpital tymczasowy, który powstaje na Stadionie Narodowym, jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W pierwszym etapie będzie tam 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo zaś szpital będzie mógł zostać powiększony do tysiąca miejsc. W czwartek na Stadionie Narodowym odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego podczas której zapewniano, iż szpital jest już niemal gotowy na przyjmowanie pacjentów.

- Wydałem dzisiaj dyspozycję wszystkim wojewodom, żeby dopasowywali bazę łóżek, razem z dyrektorami wojewódzkich dyrektorów NFZ, do kolejnego wzrostu zakażeń. To oznacza, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. łóżek dostępnych - powiedział premier 29 października.

Tego dnia rozpoczęło się szkolenie personelu medycznego na Stadionie Narodowym.

- Docierają do mnie informacje z miejskich szpitali w Warszawie o nieuczciwych praktykach w zakresie pozyskiwania personelu medycznego do szpitala na PGE Narodowym - napisał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

W Warszawie oprócz szpitala na PGE Narodowym powstanie także szpital polowy w hali EXPO XXI, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny.

Szpitale tymczasowe w Krakowie 29.10

Na Stadionie Narodowym w Warszawie szpital polowy powstaje od tygodnia, ale to w Krakowie uruchomiono pierwszy szpital tymczasowy.

Prezydent i wojewoda zdecydowali o zainstalowaniu szpitala w dawnym Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy rondzie Mogilskim. Docelowo ma tam stanąć 250 łóżek, z czego 50 do intensywnej terapii.

Na razie w szpitalu tymczasowym będą 32 łóżka oraz osiem stanowisk intensywnej terapii. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski poinformował, że zostaną tam przeniesieni pacjenci hospitalizowani już na terenie szpitala w Prokocimiu.

Drugi szpital tymczasowy - z 400 łóżkami - ma być utworzony w hali EXPO Kraków, przy ul. Galicyjskiej. Za jego przygotowanie medyczne ma odpowiadać Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera i to on będzie operatorem tego szpitala.

Centrum przeznaczone jest do organizacji imprez targowych, kongresowych, konferencyjnych, rozrywkowych oraz sportowych. W staraniach Krakowa o igrzyska olimpijskie planowano przekształcić je w centrum prasowe. W hali do dyspozycji jest 14 tys. m², w tym 9 tysięcy metrów powierzchni wystawowej, na które składają się m.in. 2 hale wystawiennicze oraz zespół modułowych sal konferencyjnych. Parking przed halą mieści ok. 700 samochodów. Otwarcie centrum EXPO odbyło się 14 maja 2014 roku.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita stwierdził, iż o wyborze hali EXPO zdecydowała jego dobra lokalizacja, lecz największym wyzwaniem jest zbudowanie w niej instalacji do tlenoterapii.

Szpital Narodowy na Stadionie Narodowym. Kiedy ruszy? 28.10

Kiedy ruszy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym? Dr Artur Zaczyński, odpowiedzialny za jego stworzenie, zapowiedział, że ma być gotowy w środę 28 października, a pacjentów ma przyjmować najwcześniej od piątku, bo trzeba jeszcze przeszkolić personel. Wcześniej planowano otworzyć szpital do końca minionego tygodnia. Teraz już wiadomo, że nowy termin także może nie zostać dotrzymany.

Minister Michał Dworczyk: Tego rodzaju projekt robimy po raz pierwszy w historii, natykamy się na różne niespodzianki i wyzwania, więc możliwe są opóźnienia

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził 27 października, że szpital polowy na Stadionie Narodowym zacznie przyjmować pacjentów w tym bądź w przyszłym tygodniu.

Na Stadionie Narodowym może być zainstalowanych docelowo nawet tysiąc łóżek. Przy stadionie mają powstać też chłodnie dla ofiar koronawirusa.

- Jeśli Stadion Narodowy jako szpital pomoże w walce z pandemią, to dlaczego nie? Nie mam żadnych argumentów, by mówić teraz, że to złe rozwiązanie - powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek cytowany przez Onet.

Stadion Narodowy został zbudowany za kwotę niespełna 2 miliardów złotych na turniej Euro 2012. Po piłkarskiej imprezie wielokrotnie gościł drużynę narodową oraz przedstawicieli innych dyscyplin sportu. Urządzane na nim było także lodowisko, tor do wyścigów, a w planach była nawet budowa skoczni narciarskiej. Organizowano na nim także koncerty muzyczne, imprezy kulturalne i targi.

Szpital Narodowy szuka pracowników przez internet

Jak się okazuje, nabór pracowników do pracy na Stadionie Narodowym odbywa się poprzez... ogłoszenie na stronie szpitalnarodowy.pl.

"Chcesz włączyć się do wyjątkowej walki z koronawirusem i pomagać chorym? Masz wykształcenie medyczne? Nie boisz się nowych wyzwań? Dołącz do nas! Oferujemy pracę w pierwszym tymczasowym szpitalu dla chorych zakażonych koronawirusem w Warszawie. Tworzymy zespół, który pokaże, że pandemię da się pokonać profesjonalizmem i solidarnością!" - czytamy na stronie.

I dalej: "Szukamy osób odpowiedzialnych, pełnych dobrej energii i chętnych do pracy w zespole profesjonalistów CSK MSWiA. Oferujemy dobre warunki pracy, możliwość rozwoju zawodowego i przyjazną atmosferę." Wymieniono następujące specjalności: lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, opiekun medyczny, salowa/salowy oraz pracownik obsługi technicznej. I żadnych innych konkretów.

Szpital polowy w Krakowie

Wcześniejsze wpisy

Szpital polowy Krakowie - rozważano różne lokalizacje

Według naszych informacji jednym z miejsc branych pod uwagę była hala Suche Stawy w Nowej Hucie, której operatorem jest Klub Sportowy Hutnik Kraków. Problem polega jednak na tym, że hala jest na co dzień wykorzystywana przez Akademię Hutnika, w której trenuje kilkaset dzieci.

Kto wie, czy nie najlepszym miejscem służącym chorym byłaby Tauron Arena Kraków, która i tak z uwagi na pandemię nie jest wykorzystywana do organizacji imprez masowych. Obecnie tuż obok niej znajduje się mobilny punkt poboru wymazów w celu wykonania testów na koronawirusa.

- Gdyby to ode mnie zależało, zastanawiałbym się nad tym, w której krakowskiej szkole czy sali amfiteatralnej lub ewentualnie nawet w Tauron Arenie, należałoby już w tym momencie szykować potencjalne łóżka dla potencjalnych pacjentów - mówił kilkanaście dni temu w TVN24 Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Gdzie więc powstanie szpital polowy? Z takim pytaniem zwróciliśmy się do wojewody małopolskiego.

- Taki scenariusz zakładający wykorzystanie szpitala tymczasowego jest oczywiście rozważany. Trwają analizy i ustalenia, w tym w zakresie ewentualnej lokalizacji. Równolegle prowadzimy dotychczasowe działania dotyczące poszerzenia bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19. Kolejne decyzje będziemy na bieżąco przedstawiać - odpowiedziała nam Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.

- Miejsca zawsze się znajdą. Może być wybudowany szpital polowy. Szpital Wojskowy ma szpital polowy, który może rozstawić - przyznał prezydent Majchrowski w rozmowie z krakow.pl. - W dzielnicy Wesoła jeden z budynków opuszczony po przenosinach przez Szpital Uniwersytecki można także przeznaczyć na leczenie chorych na COVID. Budynek nie został jeszcze przekazany miastu. Nadal jest więc w nim system pozwalający na podłączenie do tlenu. Jest jednak pytanie, czy będzie miał to kto zrobić, bo zaczyna też brakować lekarzy i pielęgniarek - dodał prezydent Krakowa.

W Poznaniu zdecydowali, że szpital polowy powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Pomieści kilkaset łóżek i ma kosztować nawet 2 miliony złotych.

Obejrzyjcie, jak obecnie wygląda Stadion Narodowy przekształcany w Szpital Narodowy.

Szpitale polowe na stadionach w Europie

W krajach Europy Zachodniej stadiony zamieniano w szpitale polowe już podczas pierwszego, wiosennego uderzenia pandemii. Błyskawicznie zareagowali Walijczycy, którzy w kwietniu w ciągu miesiąca przekształcili swój stadion narodowy, Millennium Stadium, w tymczasowy szpital, gotowy do przyjmowania pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Mogło tam przebywać na raz dwa tysiące chorych oraz nawet tysiąc osób z personelu medycznego i 600 pracowników wspomagających. Na miejscu powstały gabinet radiografii, laboratoria i apteka.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało 21 października o 10 040 nowych przypadkach zakażeń SARS-CoV-2. To nowy rekord i pierwsze przekroczenie granicy 10 tys. zakażonych w kraju.

Małopolska - zostało już niewiele wolnych łóżek i respiratorów

Łóżka dla pacjentów z COVID-19 w Małopolsce - stan na dzień 21.10.2020, godz. 9.00

  • 1973/1424 - ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19/liczba łóżek zajętych
  • 157/142 - ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19/liczba respiratorów zajętych
  • 98 - liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale

Na terenie województwa małopolskiego, na podstawie polecenia Wojewody Małopolskiego, zostało utworzone izolatorium w hotelu WM Hotelu System w Krakowie. Gdzie powstanie szpital polowy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto