Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Srebrne i brązowe medale "Cracoviae Merenti" dla ludzi i instytucji kultury

Anna Piątkowska
Radni przyznali srebrne i brązowe medale "Cracoviae Merenti"
Radni przyznali srebrne i brązowe medale "Cracoviae Merenti" Adam Wojnar/ Polskapresse
"Tygodnik Powszechny" i Muzeum Narodowe w Krakowie uhonorowane srebrnym medalem "Cracovia Meranti" oraz brązowe medale dla Piwnicy Pod Baranami, prof. Jacka Purchli, Andrzeja Zaryckiego oraz Aleksandra Łodzia-Kobylińskiego. Na sesji Rady Miasta 26 kwietnia miejscy radni przyznali wyróżnienia osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa.

FLESZ - Zaczęliśmy więcej czytać

od 16 lat

Srebrne i brązowe medale z wizerunkiem wzgórza wawelskiego i napisem "Cracoviae Merenti", czyli "zasłużony dla Krakowa" miejscy radni przyznają od 1992 roku. Na sesji 26 kwietnia Rada Miasta przyznała dwa srebrne odznaczenia i cztery brązowe dla ludzi i instytucji związanych z krakowską kulturą.

Srebrne medale trafiły do "Tygodnika Powszechnego" oraz Muzeum Narodowego w Krakowie.

"Tygodnik Powszechny” – jedno z najstarszych opiniotwórczych polskich katolickich czasopism społeczno-kulturalnych. W 2021 świętowało jubileusz 75-lecia działalności. Wydawane jest od 24 marca 1945 r. w Krakowie, jednym z założycieli pisma był Jerzy Turowicz, wybitny publicysta i do 1999 r. redaktor naczelny. Od 1999 r. redaktorem naczelnym pisma był ks. Adam Boniecki, a od 2011 r. Piotr Mucharski. Duży wpływ na profil i linię programową miał również ks. Jan Piwowarczyk. Od początku swojego istnienia „Tygodnik” wywierał ogromny wpływ na formowanie się inteligencji katolickiej w naszym kraju. W 1959 r. z inicjatywy „Tygodnika Powszechnego” i Miesięcznika „Znak” narodził się Instytut Wydawniczy „Znak”, który obecnie jest jednym z najważniejszych polskich wydawnictw.

"Srebrny Medal „Cracoviae Merenti” jest godnym uhonorowaniem dorobku i sukcesów fundacji, jak i czasopisma, które nieustannie przyczynia się do intelektualnego rozwoju naszego miasta jak i kraju".

Muzeum Narodowe w Krakowie to najstarsze i największe muzeum w Polsce z przymiotnikiem „narodowe” w nazwie, utworzone w 1879 roku uchwałą Rady Miasta Krakowa. Misją muzeum jest dawanie świadectwa o wartościach narodowych i ogólnoludzkich poprzez upowszechnianie sztuki światowej i polskiej ze szczególnym uwzględnieniem ośrodka krakowskiego.
"Srebrny medal „Cracoviae Merenti” jest wyrazem najwyższej wdzięczności dla pokoleń muzealników, które od dziesięcioleci stoją na straży naszego dziedzictwa narodowego" - uzasadniają radni.

Brązowe odznaczenia Rada Miasta przyznała:
Piwnicy Pod Baranami - kabaret literacki założony w 1956 roku w piwnicach pałacu „Pod Baranami” przez Piotra Skrzyneckiego i kilkoro studentów krakowskich uczelni, w 2021 roku świętował jubileusz 65-lecia. Przez ponad cztery dekady Piotr Skrzynecki przewodniczył temu fenomenalnemu miejscu. Piwnica pod Baranami niewątpliwie jest ikoną i ambasadorem naszego miasta. Nierozerwalnie związana z Krakowem – niemal od zarania swoich dziejów jest zjawiskiem jedynym, nienadającym się do powielenia czy imitacji. Możliwa jest tylko w Krakowie, jednocześnie nie będąc zjawiskiem lokalnym.

"Piwnica pod Baranami bezsprzecznie jest instytucją szczególnie dla Krakowa zasłużoną. Medal „Cracoviae Merenti” to wyraz uznania i wdzięczności dla kolejnych pokoleń piwnicznych artystów, którzy od ponad 65 lat starają się, aby to szczególne miejsce zachowało swój blask, niezależność i wyjątkowość" - uzasadniają radni.

Prof. Jackowi Purchli - polskiemu historykowi sztuki i ekonomiście, specjaliście z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, krakowianiście, nauczycielowi akademickiemu, członkowi czynnemu Polskiej Akademii Umiejętności. Prof. Purcla jest założycielem i w latach 1991–2018 dyrektorem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, w latach 2015–2020 przewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Urodził się w 1954 roku w Krakowie i całe swe życie prywatne i zawodowe związał z tym miastem. W latach 2016-2017 przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, w latach 2000-2016 przewodniczył Radzie ds. Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku przewodniczył obradom w trakcie 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie. Od 2015 roku pełni funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

"Niezwykle bogaty, a zarazem różnorodny dorobek prof. Jacka Purchli, jego konsekwentna i aktywna działalność dla naszego miasta zasługują na najwyższe uznanie" - czytamy w uzasadnieniu.

Andrzejowi Zaryckiemu - kompozytorowi piosenki artystycznej i poezji śpiewanej, muzyki symfonicznej, oratoryjnej, teatralnej i filmowej; pianiście, aranżerowi kierownikowi muzycznemu i pedagogowi związanemu z kabaretem „Piwnica pod Baranami” i Ewą Demarczyk, która trwała do 1985 roku, stając się współtwórcą przebojów piosenkarki: „Ballady o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, „Skrzypka Hercowicza”, „Cyganki” czy „Na moście w Avignon”. Andrzej Zarycki prowadził zespół muzyczny towarzyszący Ewie Demarczyk, gdzie był kompozytorem, pianistą, aranżerem i kierownikiem muzycznym. Współtworzył wyjątkowy repertuar krakowskiej Piwnicy. Jego kompozycje wykonywali także m.in.: Beata Paluch, Anna
Szałapak, Katarzyna Groniec, Katarzyna Jamróz, Hanna Banaszak, Beata Rybotycka i Janusz Radek.

"Uhonorowanie Andrzeja Zaryckiego jest zasłużonym zwieńczeniem jego kariery zawodowej, a także drogowskazem dla jego następców i uczniów" - napisano w uzasadnieniu.

Aleksandrowi Łodzi-Kobylińskiemu (pseudonim „Makino”) – aktor, piosenkarz, zwany bardem Zwierzyńca. Założyciel Zespołu Folkloru Miasta Krakowa „Andrusy”, jak brzmi pełna nazwa zespołu powołanego do życia w marcu 1975 roku. Urodzony 1936 roku w Krakowie, całe życie związany z tym miastem. Jest uosobieniem zanikającego już w Krakowie zjawiska zwierzynieckiego andrusa, czyli jak głosi słownik zwierzyniecki, osobnika zadziornego, ale honorowego. Zawsze z gitarą, elegancko ubrany, w kraciastej marynarce i charakterystycznym kaszkiecie i zawadiacką apaszką. Jego barwna postać od wielu lat wzbogaca koloryt miasta i współtworzy jego magiczną atmosferę, przenosząc nas do czasów gdy na ulicach spotkać można było kapele podwórkowe i ulicznych grajków.

"Cracoviae Merenti" dla Aleksandra Łodzi-Kobylińskiego to, zdaniem radnych, " dostrzeżenie jego wielkiego przywiązania do dziedzictwa narodowego i wielkiej miłości do Krakowa".

Podczas sesji 26 kwietnia srebrny medal "Cracoviae Merenti" przyznano także Wodociągom Miasta Krakowa S.A. a brązowy prof. dr. hab. Andrzejowi Białasowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Srebrne i brązowe medale "Cracoviae Merenti" dla ludzi i instytucji kultury - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto