Sprytny dom: na co najlepiej wydać pieniądze, by mieszkało się wygodniej

OPRAC.: Akcja specjalna Dom i ogród
Aby było bezpiecznie, dobrze jest zainwestować w bramę i ogrodzenie posesji Pixnio
Na niektóre sprawy, w trakcie budowy i urządzania nowego domu, bardziej warto wydać pieniądze niż na inne. Dlaczego? Bo oprócz miłego dla oka wnętrza, zyskujemy znacznie więcej: wygodę, oszczędność czasu, miejsca albo energii. Czasem wszystko naraz. Podnosząc przy tym wartość domu.

Epidemia koronawirusa zmusiła nas do spędzania większej ilości czasu w domu. Czy nasze przyzwyczajenia się zmienią, gdy będzie "po wszystkim"?

Tego nie wiemy, ale tak czy inaczej coraz bardziej zwracamy uwagę na komfort naszych czterech ścian w perspektywie spędzania w nich długich godzin. Dlatego warto zastanowić się nad możliwościami, które dają nam przeróżne firmy - dostosowane do naszych potrzeb. Ogród można zrobić sobie w domu (a nawet w słoiku), podczas gdy wszystko dookoła zasypane jest śniegiem. A jeśli nie jesteśmy fanami morsowania, to może pomyślmy o domowej saunie?

Saunowanie jest coraz popularniejsze, a w dobie epidemii, wielu skłania się ku własnej, domowej sauniePixnio

Niektóre z ułatwiających życie inwestycji trzeba zaplanować, a nierzadko i zrealizować na poziomie budowy, z innymi można poczekać do etapu wykończenia. Nierzadko wiążą się z większą inwestycją, która jednak z reguły się zwraca. Bo droższe sprzęty i instalacje poprawiają komfort używania domu, ale też na ogół mogą się pochwalić większą solidnością i żywotnością. Dekoracyjne dodatki do domu również stanowią ważny element wystroju każdego wnętrza i wpływają na atmosferę, nastrój i samopoczucie.

Dom i ogród

Dla bezpieczeństwa i spokoju

Dom to azyl, jednak tylko wówczas, gdy faktycznie daje poczucie bezpieczeństwa, również w czasie spędzanym poza nim. Instalacja alarmowa z kilkoma rodzajami czujników, monitoring, wysokiej klasy antywłamaniowe drzwi zewnętrzne i okna zdecydowanie zwiększają nie tylko poczucie, ale i samo bezpieczeństwo.

Warto zainwestować również dodatkowo w detektory dymu i czadu, szczególnie, że nie jest to wielki koszt. Bezpieczeństwu sprzyja również używanie rolet zewnętrznych, które oprócz okien, można zamontować na drzwiach, co przyda się w czasie dłuższych wyjazdów. Rolety sterowane elektrycznie zintegrujemy dodatkowo z systemem alarmowym i innymi elementami inteligentnego domu. Tę inwestycję warto zaplanować przed wykończeniem wnętrza, żeby poprowadzić w okolice okien zasilanie.

Nie do końca bezpieczne jest za to otaczanie domu wysokim murem przez który sąsiedzi nie mają szans zobaczyć dobierającego się do zamków rabusia.

Dla komfortu: ciepło i czysto bez wielkiego wysiłku

Skoro ciepło, to zacznijmy od ogrzewania. Najwygodniejsze byłoby ogrzewanie z sieci, ale nie zawsze jest możliwość podłączenia się do niego. Niezależnie od wyboru rodzaju paliwa, dobrze jest wybrać kocioł o minimalnym poziomie obsługi. W przypadku paliw stałych, duży podajnik pozwoli znacznie ograniczyć częstotliwość uzupełniania paliwa. Zamiast codziennie – raz na kilka miesięcy. Prawda, że różnica?

Do tego zaawansowany sterownik, któremu możemy wydawać polecenia z poziomu smartfona. Odpowiednio zaprogramowany, wyłączy lub zmniejszy do minimum ogrzewanie na noc i w czasie nieobecności domowników, a podkręci je nad ranem i krótko przed powrotem z pracy. Wyskakujących spod kołdry lub powracających z jesiennej pluchy i zimowych zawieruch powita przyjemne ciepełko.

Kuchnia zrobiona na błysk. Warto zainwestować w renomowane środki czystościPixnio

Kolejna sprawa, nad którą warto zastanowić się przed etapem wykańczania wnętrza, to okna sterowane elektrycznie. Komfortu dają wiele. Można je zaprogramować na wietrzenie o poranku, np. tuż przed włączeniem pieca, albo w czasie naszej nieobecności. Mogą się rozszczelniać przy zbyt wysokim poziomie wilgoci w powietrzu. Sterowanie za pomocą pilota też wiele ułatwia, np. gdy chcemy lekko przewietrzyć łazienkę w trakcie kąpieli. Już nie trzeba gramolić się poza wannę, mocząc podłogę i marznąc.

Rozważając taki pomysł, należy pamiętać o doprowadzeniu zasilania w okolice okien. Jeśli na to już za późno, przyjrzyjmy się modelom zasilanym solarnie. A gdy w danym momencie na taki wydatek nas nie stać, można wybrać modele, do których da się w późniejszym czasie dokupić zestaw adaptacyjny do sterowania elektrycznego.

Dom komfortowy to dom, w którym łatwo utrzymać czystość

Każda gospodyni ma sprawdzone środki czystości, dzięki którym utrzymuje czystość w domu. Oprócz porad koleżanek czy sąsiadów, warto sprawdzać też oferty w internecie; firmy wprowadzają teraz na rynek wiele nowości. Można więc ułatwić sobie życie i mieć satysfakcję z czystego, zadbanego wnętrza.

Na rynku jest wielki wybór środków czystości, które pomogą nam utrzymać porządek w kuchni Pixnio

Natomiast na etapie budowy warto pomyśleć o odkurzaczu centralnym. Czy jest dużo droższy od innych? Od przeciętnych marketowych na pewno, ale od tych nieco wyższej klasy to już niespecjalnie, a żywotność urządzenia jest nawet dziesięciokrotnie wyższa (średnio 25–30 lat przy cenie w granicach 2500–5000 zł). Inne zalety? Proszę bardzo: dostępność w kilku miejscach domu sprawia, że nie trzeba targać się z odkurzaczem po piętrach i szukać dla niego miejsca w szafie, brak hałasu, bo silnik schowany w pomieszczeniu gospodarczym, w mieszkaniu jest niesłyszalny. Wszystkie pyłki wyrzucane są poza mieszkaniem – tego efektu nie da nam chyba żaden „zwyczajny" odkurzacz. Ułatwiającą życie opcją jest też szufelka automatyczna, dzięki której w prosty sposób pozbędziemy się np. okruchów z kuchennej podłogi.

Jeśli na montaż centralnego odkurzacza jest już za późno, warto pomyśleć o odkurzaczach bezprzewodowych, w tym jednym coraz bardziej popularnym rozwiązaniu odkurzacza, który odkurza samodzielnie. Włączasz odkurzacz, wychodzisz z domu, wracasz po godzinie, a tam poodkurzane. W ślad za odkurzaczem można puścić mop i wrócić, gdy podłoga będzie już umyta. Drobna wada jest taka, że w zakamarki taki robot nie wjedzie i od czasu do czasu i tak trzeba będzie zainterweniować osobiście.

Innym rozwiązaniem jest odkurzacz bezprzewodowy z funkcją mopa, Można podłogę tylko odkurzyć albo tylko umyć (skutecznie i to samą wodą), ale mocując odpowiednio przystawki, całość załatwimy za jednym zamachem. Do mycia podłóg i nie tylko przydaje się też parownica. A mycie okien z elektryczną myjką, to bardziej przyjemność niż wysiłek. Warte przemyślenia.

Uwagi warte jest też światło: czujki ruchu w miejscach przez które na ogół się po prostu przechodzi, w dodatku często z zajętymi dłońmi, jak korytarz, czy przedpokój. Z kolei w sypialni, czy salonie, warto zainstalować wyłączniki schodowe – jeden przy wejściu, drugi zaś przy łóżku lub ulubionym fotelu, by w razie czego móc przełączyć bądź wyłączyć światło, nie zmieniając wygodnej pozycji, a tym bardziej nie biegając przez cały pokój.

Dla oszczędności i ekologii

Odnawialne źródła energii z jednej strony cieszą się powodzeniem, z drugiej – spotykają z sceptycyzmem. No bo jak to panie, czy to się w ogóle opłaca? W naszym klimacie? Ano opłaca i zwraca (niekoniecznie po wielu dekadach). Kolektory, ogniwa fotowoltaiczne w połączeniu z odpowiedniej pojemności akumulatorem mogą dostarczyć całkiem sporo energii od wiosny do jesieni. A jak bardzo się przydają w czasie przerw w dostawach prądu, to najlepiej wiedzą ci, co je mają i ocalili już nieraz dzięki nim zawartość zamrażarki.

Trochę się powtórzymy, bo mówiąc o oszczędności, nie sposób pominąć energooszczędnych okien, czy rolet zewnętrznych, znacznie ograniczających straty ciepła, szczególnie przez okna dachowe. Rolety przydadzą się też latem, gdy upał wdziera się wszelkimi szparami – zatrzymają go aż w 92% na zewnątrz.

Teraz bardziej zwracamy uwagę na komfort naszych czterech ścian w perspektywie spędzania w domu długich godzinPixnio

Do oszczędności przyczynia się też odpowiednie ustawienie systemu grzewczego. Sporo zaoszczędzić możemy na wodzie. Najprostsza sprawa – perlator. Drobiazg zamontowany na wylewce baterii pomaga oszczędzać aż do 60% wody. Warto też zaopatrzyć łazienkę w baterie termostatyczne, dzięki którym nie będziemy marnować wielu litrów wody na ustawianie odpowiedniej temperatury. Przyda się to szczególnie w domu, w którym są dzieci, chroniąc je przed poparzeniem.

Ekologia i oszczędność wkraczają też na scenę przy wyborze sprzętu AGD: energooszczędne chłodziarko-zamrażarki z poręcznymi organizerami, szerokimi półkami na drzwiach, komorami 0st.C pomieszczą więcej, ułatwią utrzymanie porządku, zużywając znacznie mniej energii niż starsze siostry. Do tego zmywarka i pralka z krótkimi programami – też przydatne.

Podnieś wartość domu

Minęły czasy, gdy rodzina wprowadzała się do domu z intencją „do końca życia". Dziś częściej zmieniamy miejsca zamieszkania. Budując dom, warto od razu pomyśleć o tym, by w przyszłości móc go sprzedać jak najbardziej korzystnie. A wartość domu znacznie podnoszą: instalacja alarmowa i monitoringu, klimatyzacja i odkurzacz centralny, a także instalacje pozyskujące energię z odnawialnych źródeł, jak choćby ogniwa fotowoltaiczne. I oto mamy dom, w którym mieszka się wygodnie, bezpiecznie, niedrogo, i który w dodatku sprzedamy za dobrą cenę.

Dodaj ogłoszenie