Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź co pijesz. GIS opublikował nową listę naturalnych wód mineralnych

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Raz w roku GIS publikuje wykaz wód uznanych jako naturalne wody mineralne. Na najnowszej liście znalazło się 145 wód. Zobacz w naszej galerii o jakie wody dokładnie chodzi.
Raz w roku GIS publikuje wykaz wód uznanych jako naturalne wody mineralne. Na najnowszej liście znalazło się 145 wód. Zobacz w naszej galerii o jakie wody dokładnie chodzi. Pixabay/ zdjęcie poglądowe
Na sklepowych półkach możemy spotkać różne rodzaje wód do picia. Dla większości z nas woda w butelce to po prostu woda mineralna. A to błąd! Większość wód dostępnych na rynku to wody czyste i zdatne do picia, ale z wodą mineralną nie mają nic wspólnego. W galerii przygotowaliśmy najnowszy wykaz wód, które Główny Inspektorat Sanitarny uznał jako naturalne wody mineralne.

Polak wypija przeciętnie ponad 116 litrów wody butelkowej rocznie. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Coca-Coli wynika, że Polacy preferują wody naturalne, zwłaszcza te, które pochodzą z polskich gór i miejscowości uzdrowiskowych. Stały się symbolem zdrowego stylu życia. Są też synonimem „krystalicznie czystych” wód, „pochodzących z głębi ziemi”.

A jaka jest prawda? Jaką wodę pijemy, a jaką powinniśmy pić? Przeprowadzone ostatnio badania wykazały, że słabo rozróżniamy poszczególne wody. Te dostępne na rynku dzielimy najczęściej tylko na wody gazowane i niegazowane. Każdą wodę mineralną ze sklepowej półki uważamy za mineralną, co nie jest prawdą. Na dodatek ponad 57 procent Polaków sądzi, że najzdrowsza jest woda zmineralizowana, a przecież to zależy dla kogo.

Właściwości prozdrowotne wody zależą od jej składu i pochodzenia, jak też sposobu pozyskiwania. W Polsce, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, produkuje się obecnie cztery rodzaje wód: wody naturalne źródlane, naturalne mineralne, stołowe i lecznicze. Każdy z tych rodzajów wody ma specyficzne cechy, które powinny być oznaczone na etykiecie. Co więc musimy wiedzieć, kupując wodę? Na każdej butelce mają być: dane o ujęciu (nazwa, lokalizacja), o zakładzie rozlewniczym (nazwa, adres), etykieta musi zawierać nazwę rodzajową wody (naturalna woda mineralna, naturalna woda źródlana lub woda stołowa), nazwę handlową (np. Muszynianka, Cisowianka, Kropla Beskidu) oraz charakterystykę składu mineralnego (sumę i zawartość rozpuszczonych w niej składników mineralnych, zawartość jonów: sodu, potasu, wapnia, magnezu, chlorku, siarczanów oraz wodorowęglanów).

Niedopuszczalne są informacje, znaki, obrazki sugerujące, że woda ma jakieś szczególne właściwości lecznicze lub fizjologiczne, niepotwierdzone w jej badaniach i klasyfikacji rodzajowej. Wody lecznicze zawierają bowiem składniki o specyficznej aktywności biologicznej i powinny być pite wyłącznie w dawkach zaleconych przez lekarza.

Źródlana to nie mineralna!

Dla większości z nas woda w butelce to po prostu woda mineralna. A to błąd! Większość wód dostępnych na rynku to wody czyste i zdatne do picia, ale z wodą mineralną nie mają nic wspólnego. Według najnowszych przepisów, woda mineralna to „woda podziemna wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi, różniąca się od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi czystością pod względem chemicznym, jak też mikrobiologicznym oraz charakterystycznym stabilnym składem mineralnym, a w określonych przypadkach także właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, powodującymi korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi”. W dodatku woda mineralna musi zawierać określoną ilość soli mineralnych (np. wysokozmineralizowana zawiera więcej niż 1500 mg soli mineralnych na litr, natomiast niskozmineralizowana – tylko 500 mg na litr). Jeśli tych danych nie ma na etykiecie umieszczonej przez producenta, to jest to po prostu woda, tyle że butelkowana, a nie płynąca ze źródełka lub kranu.

Raz w roku GIS publikuje wykaz wód uznanych jako naturalne wody mineralne. Na najnowszej liście znalazło się 145 wód. Zobacz w naszej galerii o jakie wody dokładnie chodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawdź co pijesz. GIS opublikował nową listę naturalnych wód mineralnych - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto