Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spodziewasz się dziecka? Sprawdź pierwsze objawy ciąży! Badania prenatalne, badania usg, prowadzenie ciąży

Marlena Hebda
Marlena Hebda
Spodziewasz się dziecka? Sprawdź pierwsze objawy ciąży! Badania prenatalne, badania usg, prowadzenie ciąży
Spodziewasz się dziecka? Sprawdź pierwsze objawy ciąży! Badania prenatalne, badania usg, prowadzenie ciąży Pixabay
Zaplanowanie i zebranie jak największej ilości informacji o ciąży, jest pierwszy co każda przyszła mama powinna zrobić. Dzięki temu te 9 miesięcy będzie zdecydowanie łatwiejszych i przyjemniejszych. Jak zaplanować ciążę? Jakie są objawy ciąży? Dowiedz się wszystkie z poniższego artykułu!

Ciąża, objawy ciąży - 9 trudnych miesięcy

Zwykle ciąża rozumiana jest jako stan trwający od zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Jednakże dla ułatwienia, przybliżony termin porodu oblicza się od dnia ostatniej miesiączki. Ciąża trwa 9 miesięcy i dzieli się na trzy trymestry. Prawidłowy czas trwania ciąży wynosi zatem około 280 dni, czyli od 38. do 42. tygodni.

Dlaczego długość ciąży liczy się od ostatniej miesiączki? Organizm kobiety co miesiąc przygotowuje się do zapłodnienia. Dlatego też z medycznego punktu widzenia ciąża trwa dłużej, od momentu zakończenia ostatniej miesiączki i rozpoczęcia kolejnego cyklu.

Ciąża - objawy. Wczesne objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu bardzo często przez kobiety starające się o dziecko, są mylone z zatruciem, przeziębieniem czy grypą. W pierwszych dniach od zapłodnienia objawy ciąży są właściwie niedostrzegalne. Organizm kobiety może zacząć zauważać zmiany około 10 dnia po zapłodnieniu, są one jednak niewielkie i bardzo łatwo je przeoczyć.

Pierwsze objawy ciąży dotkliwiej zaczynają działać około 4-6 tygodnia ciąży. Na samym początku zatrzyma się miesiączka. Może pojawić się jedynie delikatne krwawienie implantacyjne, które oznacza zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Warto pamiętać, że nawet ten objaw może zostać mylnie zinterpretowany - szczególnie, jeśli przyszła mama z reguły ma nieregularne miesiączki.

Pierwsze objawy ciąży: lista

Gdy mały człowiek rośnie w brzuchu mamy, cały organizm kobiety przeżywa rewolucję. W związku z tym przyszła mama musi być przygotowana na różne dolegliwości. Do pierwszych objawów ciąży, które na dobre rozpoczną się około 9-12 tygodnia (czyli pod koniec pierwszego trymestru), należą:

  1. Poranne lub wieczorne mdłości, nudności i wymioty.
  2. Tkliwość, ból i powiększenie piersi.
  3. Wyostrzenie zmysłów, szczególnie węchu i możliwa zmiana preferencji smakowych, wzmożone łaknienie.
  4. Burza hormonów i zmiana samopoczucia - wahania nastrojów, zmęczenie, nadmierna senność.
  5. Zawroty głowy, omdlenia.
  6. Ból brzucha.
  7. Częste oddawanie moczu.
  8. Bóle głowy i pleców.
  9. Zaparcia.
  10. Przyrost masy ciała.
  11. Zmiana koloru błony śluzowej pochwy na sinopurpurowy.

Kobieta w ciąży: brzuch ciążowy, zalecenia

Bycie kobietą w ciąży nie jest proste. Trzeba się zmagać z wieloma dolegliwościami, bólami i pamiętać o bezpieczeństwie i ostrożności. Wynagrodzeniem tych wszystkich tortur jest świadomość, że mamy w sobie małego maluszka, który w przyszłości sprawi nam wiele wiele radości. Dlatego też podczas tych dziewięciu miesięcy należy dbać o siebie w szczególny sposób.

  1. Po pierwsze trzeba zadbać o zbilansowaną i zdrową dietę, aby dobrze karmić siebie i małego szkraba. Dieta musi być bogata w owoce, warzywa, mięso i nabiał. Unikajmy pokarmów o dużej zawartości tłuszczu i cukru.
  2. Pamiętaj o regularnej higienie. Nie chodzi tu tylko o codzienne kąpiele, ale także mycie warzyw, owoców i mięsa.
  3. Niektóre produkty zawierające bakterie, mogą być niebezpieczne dla Ciebie i maluszka. Dlatego podczas ciąży lepiej unikaj wszelkich produktów typu sery pleśniowe, niedogotowane jaja, surowe i wędzone ryby czy wątróbka.
  4. Ogranicz produkty zawierające kofeinę.

A kiedy tak naprawdę brzuch ciążowy zaczyna być widoczny? Wielkość i widoczność brzuszka u kobiety w ciąży jest zależne od budowy ciała danej kobiety. Najszybciej ciąża widoczna jest u kobiet szczupłych, niskich czy niewysportowanych. Zdarza się, że u niektórych kobiet ciąża widoczna jest już w 12. tygodniu, natomiast inne są w stanie ją ukryć nawet do końca 2. trymestru.
Przybieranie na wadze zwykle zachodzi około 8. tygodnia ciąży. Natomiast całkiem widoczny brzuszek powinien już być około 4-5. miesiąca ciąży (14-22. tydzień).

Badania prenatalne, badania usg, badania przed ciążą

Badania prenatalne powinna wykonać każda kobieta, a o tym, kiedy je wykonać mówi kalendarz ciąży. Należy przestrzegać tych terminów, ponieważ w późniejszym czasie wykonanie badań nie będzie możliwe. Na samym początku wykonuje się badania krwi. Diagnostykę ciążową można rozpocząć około 11. tygodnia ciąży. Najczęściej wykonywanymi badaniami w ciąży są badania nieinwazyjne na podstawie badań USG ciąży i badań z krwi.

Wykonanie badań USG jest bardzo ważne do oceny stanu płodu. USG połówkowe pozwala na całością ocenę rozwoju ciąży, tempa wzrostu dziecka i zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości. Często, razem z USG połówkowym wykonuje się USG transwaginalne i USG dopochwowe na dokładne określenie długości szyjki macicy.

Pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży możliwe jest wykonanie badań USG 3D pozwalającego na otrzymanie trójwymiarowego obrazu płodu. Takie badanie można jednak wykonać tylko prywatnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto