Spiszmy się, jak na rolników przystało!

Artykuł sponsorowany Urząd Statystyczny w Krakowie
W całej Polsce 1 września rozpoczął się Powszechny Spis Rolny 2020. Wezmą w nim udział wszyscy rolnicy. Dodać przy tym warto, że nasz kraj nie jest jedynym, w którym odbywa się to badanie. Spisy rolne są prowadzone we wszystkich krajach Unii Europejskiej przynajmniej raz na 10 lat. Organizuje się je po to, by zaktualizować dane o rolnictwie i poznać zachodzące w nim zmiany. Jesteś rolnikiem? Oto, co powinieneś wiedzieć o spisie.

Kiedy odbywa się Powszechny Spis Rolny 2020 i kto bierze w nim udział?

Tegoroczny spis rozpoczął się 1 września i potrwa do 30 listopada. Obejmuje on wszystkie gospodarstwa w Polsce (mamy ich w sumie około 1,5 mln). Jest obowiązkowy dla rolników indywidualnych oraz gospodarstw prowadzonych przez przedsiębiorstwa rolne. W spisie muszą więc wziąć udział wszystkie gospodarstwa indywidualne o powierzchni powyżej 1 ha lub mniejsze, ale prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną określoną progami, których wielkość precyzuje ustawa spisowa. Minimalna skala produkcji dla gospodarstw indywidualnych o powierzchni użytków rolnych poniżej hektara to m.in.: pół hektara drzewek owocowych, krzewów owocowych, warzyw gruntowych, truskawek, chmielu, 5 sztuk bydła, 20 świń, 5 loch, 20 owiec, 20 kóz, 100 sztuk drobiu czy 20 pni pszczół. Spis dotyczy również gospodarstw osób prawnych bądź jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Po co organizowany jest spis rolny?

Podczas spisu zbiera się dane, które są bardzo ważne. Pozwalają one dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Służą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych. Dzięki pozyskanym podczas spisu danym można lepiej monitorować i kształtować politykę rolną – zarówno krajową, jak i unijną. Co ważne, informacje przekazane przez rolników mają również wpływ na wysokość funduszy, jakie otrzymają oni na wsparcie swojej działalności. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą także ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej ich regionu, a tym samym opłacalność produkcji.

W jaki sposób rolnicy biorą udział w spisie?

Głównie poprzez tzw. samospis internetowy – to metoda preferowana, jest bowiem wygodna i bezpieczna w czasie trwającej epidemii. Wystarczy komputer, tablet lub smartfon z dostępem do internetu i już można wziąć udział w spisie, w dogodnym dla siebie czasie i miejscu. Rolnicy mogą odpowiadać na pytania dzięki specjalnej, interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: spisrolny.gov.pl.

Jak się zalogować do aplikacji spisowej?

Każdy rolnik powinien otrzymać list Generalnego Komisarza Spisowego – Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Zawiera on nie tylko najważniejsze informacje o spisie, ale również dane potrzebne do zalogowania się w aplikacji spisowej (dlatego to pismo należy zachować aż do chwili dokonania spisu). Chcąc się zalogować, należy wpisać w odpowiednich polach swój numer PESEL oraz numer gospodarstwa rolnego z listu Prezesa GUS bądź numer identyfikacyjny producenta w ARIMR. Można również zalogować się z wykorzystaniem Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej (profil zaufany, bankowość elektroniczna).
Natomiast osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej logują się do aplikacji spisowej poprzez wpisanie identyfikatora i hasła, których używają do logowania w Portalu Sprawozdawczym GUS.

A co jeśli rolnik nie ma komputera lub dostępu do internetu?

Organizatorzy spisu pomyśleli również o takich osobach. Specjalnie dla nich w gminnych biurach spisowych przygotowano stanowiska komputerowe. Każdy rolnik może tam przyjść w dogodnym dla siebie terminie, usiąść przy komputerze i samodzielnie spisać się przez internet.

Jeśli natomiast ktoś nie może lub nie chce fatygować się do gminnego biura spisowego bądź nie umie korzystać z komputera, to może zadzwonić na infolinię spisową: 22 279-99-99 (wew. 1) i wybrać opcję „Spisz się przez telefon” lub ustalić termin rozmowy z rachmistrzem (koszt połączenia jest zgodny z cennikiem operatora).

Co się stanie, jeśli rolnik nie spisze się samodzielnie?

Z takimi osobami od 16 września będą się kontaktować rachmistrzowie spisowi, w celu przeprowadzenia wywiadu przez telefon lub – jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, od 1 października – bezpośrednio w miejscu dogodnym dla rolnika. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku rolnik nie będzie mógł odmówić udzielenia odpowiedzi rachmistrzowi bądź przełożyć spisu na inny termin. Przypominamy, że spis jest obowiązkowy. Trzeba wziąć w nim udział i udzielić dokładnych, wyczerpujących oraz zgodnych z prawdą odpowiedzi.

Kto ma odpowiadać na pytania spisowe?

Gospodarstwa rolne są spisywane u ich użytkowników, a nie u właścicieli. Oznacza to, że jeśli właściciel gospodarstwa wydzierżawił je w całości innej osobie i w dniu 1 czerwca 2020 r. ta osoba była użytkownikiem tego gospodarstwa, to powinno być ono spisane u użytkownika. Spisem nie są objęci właściciele gruntów, którzy nie prowadzą działalności rolniczej.

Jakie pytania znajdują się w formularzu spisowym?

Formularz jest podzielony na 11 działów tematycznych: użytkowanie gruntów; powierzchnia zasiewów i inna; zwierzęta gospodarskie; nawożenie; ochrona roślin; budynki gospodarskie; ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze; działalność gospodarcza; struktura dochodów; aktywność ekonomiczna oraz chów i hodowla ryb.

Podczas spisu są również zbierane dane dotyczące m.in.: osoby kierującej gospodarstwem rolnym, położenia gospodarstwa na obszarach o ograniczeniach naturalnych, typu własności użytków rolnych, produkcji ekologicznej, nawadniania czy też wkładu pracy samego rolnika i członków jego gospodarstwa oraz pracowników najemnych. Wszystkie te dane są zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 r. Część pytań odnosi się do 12 miesięcy poprzedzających tę datę.

Warto dodać, że na takie same pytania odpowiadają w tym roku rolnicy w całej Europie. Wszystko po to, by można było uzyskać porównywalne dane dla wszystkich regionów.

A o co pracownicy statystyki rolnika nie zapytają?

Rolnicy nie mają powodu do obaw – nikt nie zapyta o ich majątek. Formularz spisowy zawiera pytania o składowe elementy gospodarstwa rolnego, ale wyłącznie w ujęciu procentowym i bez wskazywania wartości. W spisie nie ma pytań o zarobki rolników czy wartość przychodów. Zbierane są informacje o wkładzie pracy w gospodarstwo rolne przy prowadzeniu produkcji rolniczej oraz o fakcie prowadzenia w gospodarstwie działalności pozarolniczej. W ostatnim przypadku należy wyłącznie podać, jaki procentowy udział stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych takich jak emerytury i renty. Warto natomiast przypomnieć sobie te informacje o dochodach, ponieważ to ułatwi oszacowanie i podanie danych procentowych.

Czy dane osób biorących udział w spisie będą bezpieczne?

Rolnicy nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo przekazanych przez siebie danych. Spisy, podobnie jak wszystkie inne badania statystyczne prowadzone przez GUS, są realizowane z zachowaniem standardów bezpieczeństwa, w oparciu o nowoczesne techniki teleinformatyczne, a wszystkie osoby wykonujące prace spisowe (w tym pracownicy statystyki i gminnych biur spisowych oraz rachmistrzowie) są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej pod sankcją karną za jej niedotrzymanie.
A gdyby ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości, to w każdej chwili może zweryfikować tożsamość rachmistrza, np. dzwoniąc na infolinię spisową lub przez internet.

Gdzie szukać informacji o spisie?

W tym celu można skorzystać z infolinii spisowej 22 279-99-99. Warto również śledzić na bieżąco wiadomości na stronie spisrolny.gov.pl. Informacje o spisie, badaniach statystycznych w województwie małopolskim, działaniach edukacyjnych i promocyjnych można również znaleźć na stronach internetowych Urzędu Statystycznego w Krakowie oraz w serwisach społecznościowych.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3