Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakularna metamorfoza Czartoryskich dobiegła końca

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Od ponownego otwarcia muzeum, 19 grudnia 2019 roku, ekspozycję zobaczyło już ponad 200 tys. osób. Wieloletni remont zamienił pałac Czartoryskich w nowoczesne muzeum
Od ponownego otwarcia muzeum, 19 grudnia 2019 roku, ekspozycję zobaczyło już ponad 200 tys. osób. Wieloletni remont zamienił pałac Czartoryskich w nowoczesne muzeum Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Trwający cztery lata projekt remontowo-modernizacyjny Muzeum Książąt Czartoryskich „Przeszłość Przyszłości” dobiegł końca. Dostosowanie pałacu do standardów nowoczesnego muzeum pochłonęło ponad 56 milionów złotych. Efekty? Dziedziniec pałacu przekształcony w wewnętrzny hall, powiększona przestrzeń ekspozycyjna, najnowszy sprzęt multimedialny, konserwatorski i digitalizacyjny. Na ul. Pijarską powróciła też „Dama z gronostajem”, a od otwarcia zbiory Czartoryskich zobaczyło już ponad 200 tys. osób.

FLESZ - Kredyt hipoteczny to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega

od 16 lat

- To największy projekt jaki Muzeum Narodowe organizowało w ostatnich latach – podkreślił prof. Andrzej Szczerskie, dyrektor MNK.

Najbardziej spektakularną przemianę przeszedł dziedziniec pałacu, który został nakryty oszklonym dachem, dzięki czemu został przekształcony w wewnętrzny hall, który stał się miejscem m.in. koncertów. Dziś każdy zwiedzający zaczyna swoją przygodę w Muzeum Czartoryskich właśnie w tym miejscu.

Ponad 56 mln złotych wyniosły koszty trwającego przez ostatnie cztery lata projektu remontu i modernizacji Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z przygotowaniem nowej ekspozycji muzeum „Przeszłość Przyszłości”. Prace sfinansowano z funduszy unijnych i środków MKiDN.

Od ponownego otwarcia muzeum, 19 grudnia 2019 roku, ekspozycję zobaczyło już ponad 200 tys. osób. „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci to największy magnes przyciągający turystów na ul. Pijarską, przychodzą tu także, by zobaczyć dzieła największych europejskich artystów, m.in. „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta czy wielką kolekcję narodowych pamiątek - akt hołdu pruskiego, kronika Jana Długosza. Łącznie muzeum prezentuje ponad 1300 eksponatów.

- Zmienił się także wystrój muzeum, na dziedzińcu pojawiły się drzewka oliwne, na ekspozycji narracja dźwiękowa, na zewnątrz efektowne oświetlenie fasady. Realizujemy wirtualne ścieżki zwiedzania, przygotowujemy pokój wyciszenia dla osób o szczególnej wrażliwości – wylicza Andrzej Szczerski. – Cieszę się, ze możemy na nowo udostępnić cenne zbiory Czartoryskich polskiej i międzynarodowej publiczności.

Kolekcję Czartoryskich mogą zobaczyć także osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, do ich potrzeb zostały dostosowane wnętrza i ekspozycja, natomiast specjalna ścieżka sensoryczna składająca się z kopii eksponatów oraz wydrukowanych alfabetem Braille`a pozwala zwiedzać muzeum osobom niedowidzącym.

W efekcie remontu powiększona została powierzchnia ekspozycyjna Czartoryskich. Dzięki adaptacji pracowni i magazynów zwiększyła się ona o blisko jedną trzecią. Obecnie eksponaty wypełniają 26 sal muzealnych.

- Projekt „Przeszłość Przyszłości” to nie tylko architektura, ale też szereg innych obszarów – podkreśliła Mariola Kulczyńska, koordynatorka projektu i kierownik Muzeum Książąt Czartoryskich.

Konserwacja przeszło 900 obiektów, obrazów, tkanin, ceramiki, rzeźb, starodruków i militariów przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, digitalizacja zbiorów Czartoryskich. „Dam z gronostajem” zyskała system najnowocześniejszych zabezpieczeń.
Muzeum udostępniło swoje zbiory także online dla tych, którzy nie mogą dotrzeć do Krakowa.

- Jako pierwsi w Polsce przygotowaliśmy wirtualny spacer w pełni dostępny, również w języku migowym, języku uproszczonym oraz z audio deskrypcją – wymienia kierownik Muzeum Książąt Czartoryskich.

Nową odsłonę Czartoryskich docenili też muzealnicy i architekci. Przebudowa i aranżacja Muzeum Czartoryskich zostały docenione w konkursie Property Design Award i konkursie SARP 2020. Rozwiązania związane z dostępnością otrzymały nagrodę Lider Dostępności oraz "Kraków bez barier". Samo muzeum natomiast zostało finalistą konkursu Wydarzenie Historyczne Roku oraz było nominowane do nagród O!śnienia czy MocARTy. Do Muzeum Książąt Czartoryskich trafiła także najbardziej prestiżowa nagroda polskiego muzealnictwa - Grand Prix konkursu Sybilla.

Po generalnym remoncie Pałacu Książąt Czartoryskich i Arsenału, w czerwcu tego roku, rozpoczął się remont Klasztorka - to ostatni etap prac w kompleksie Muzeum Książąt Czartoryskich. Efekt końcowy modernizacji będziemy mogli zobaczyć w czerwcu 2023 roku. Po remoncie w Klasztorku znajdą się m.in.: Pracowania Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków. Wystawa stała będzie prezentowana na I piętrze, na które zaprowadzi zwiedzających przewiązka łącząca Klasztorek z Pałacem i Arsenałem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Spektakularna metamorfoza Czartoryskich dobiegła końca - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto