Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Speed dating z fotografią na Walentynki. Najciekawsze wydarzenia w krakowskim Muzeum Fotografii w lutym

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927-1978"
Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927-1978" Anna Kaczmarz
Luty w Krakowie to ferie dla dzieci i młodzieży - dlatego Muzeum Fotografii przygotowało specjalny program dla maluchów i nastolatków. Z kolei w Walentynki można będzie wziąć udział w speed datingu z fotografią. A w drugiej połowie miesiąca odwiedzi placówkę Anna Musiałówna, jedna z najlepszych polskich fotoreporterek.

Niemcy wyraziły zgodę na przekazanie czołgów Ukrainie. Co dalej?

od 16 lat

MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A

Czwartek, 2 lutego, godz. 11
Zimowy mały klub MuFo | Zimowe mikrowyprawy. Spotkanie z krajobrazem w fotografii

Czym są mikrowyprawy? Czy zawsze musimy podróżować daleko? Na warsztatach w ramach Zimowego Klubu MuFo dowiemy, się, jak w sztuce przedstawiano krajobrazy. Zajrzymy na wystawę czasową „Fotografika” i odkryjemy jakie krajobrazy zostały uchwycone przez polskich fotografików oraz czym była fotografia ojczysta Jana Bułhaka. Na warsztatach, za pomocą farb do malowania na szkle, stworzymy krajobrazy, które po wyschnięciu będą pięknymi witrażami na okna.

Zimowy mały klub MuFo to cykl dwóch spotkań dla dzieci w wieku 6-9 lat oraz dwóch dla nastolatków w wieku 10-13 lat, realizowany w ramach ferii zimowych 2023.

Niedziela, 5 i 12 lutego, godz. 12
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?”

Ponad 1000 obiektów, w tym niemal 300 aparatów fotograficznych – ten gąszcz warto zobaczyć z przewodnikiem. Pytając „Co robi zdjęcie?” – a więc „jak działa”, ale także, w kolokwialnym rozumieniu – „co tworzy” czy „co składa się na” zdjęcie, kuratorzy wystawy głównej Muzeum Fotografii w Krakowie sięgają po szereg tematów związanych z procesem fotografowania i sposobami wykorzystania zdjęć. „Co robi zdjęcie?”, choć nie rości sobie prawa do tytułu wystawy poświęconej historii fotografii, zaprasza widzów do prześledzenia jej początków, daje wgląd w technologie zapisu na kliszy, szklanej płycie czy dysku komputera, przywołuje sylwetki fotografek i fotografów.

W trakcie oprowadzania wspólnie przyjrzymy się różnym rolom fotografii: rodzinnej pamiątki, wyzwalacza wspólnego wygłupu, narzędzia etnografii i propagandy. „Co robi zdjęcie?” pozwoli się przekonać, jak wyglądały kolejne aparaty fotograficzne, jakich chemikaliów używano do wywoływania zdjęć, ale także – jakie tematy najchętniej fotografowano czy do jakich celów wykorzystywano fotografię.

Niedziela, 12 lutego, godz. 12
Ciało i cielesność w fotografii | Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Fotografika. Polska fotografia artystyczna 1927-1978”

W jaki sposób fotograficy przedstawiali cielesność? W jaki sposób fotografia zmieniła sposób patrzenia na samo ciało? Podczas kolejnego oprowadzania po wystawie czasowej Fotografika. Polska fotografia artystyczna 1927 – 1978 skupimy się na sposobach przedstawienia ciała i cielesności w fotografii. Porozmawiamy o strategiach obrazowania stosowanych przez fotografów od początków istnienia fotograficznego medium aż po czasy współczesne i wspólnie zastanowimy się nad ideą reprezentacji ciała na odbitce fotograficznej.

Wtorek, 14 lutego, godz. 17 i 19
Speed dating z Fotografiką

Czy można iść na randkę ze zdjęciem? Naszym zdaniem – można, dlatego w Walentynki zapraszamy na speed dating, w trakcie którego poznacie wyjątkowe zdjęcia, prezentowane na wystawie „Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927 – 1978”. Zamiast krępujących pytań, na naszych randkach usłyszycie opowieści o najważniejszych dziełach polskiej fotografii artystycznej. Szybka piłka – wystarczy pięć minut, żeby dowiedzieć się czegoś o zdjęciu i jego twórcy czy twórczyni.

A ponieważ rzecz dzieje się w Walentynki, o niektórych zdjęciach opowiedzą Wam osoby, które z fotografami i fotografkami miały bliskie związki: ich rodzina, przyjaciele czy uczniowie.

Na speed dating z Fotografiką zapraszamy osoby w parach i bez par, z przyjaciółmi i przyjaciółkami, chłopakami, dziewczynami i osobami partnerskimi. Jeśli chcecie świętować Walentynki z klasykami polskiej fotografii – to wydarzenie dla Was! W ramach biletu dostaniecie też od nas małą, słodką niespodziankę!

Sobota, 18 lutego, godz. 11
Widzi mi się I Daj nura!

Prawie ¾ naszej planety to woda, bez wody nie moglibyśmy żyć.. Nic dziwnego, że woda fascynowała fotografów i od dawna próbowano sfotografować podwodny świat. Jaka jest historia podwodnej fotografii? Gdzie się znajduje najbardziej tajemnicze i niezbadane miejsce na świecie? Czy trudniej zrobić zdjęcie na dnie oceanu, czy na Księżycu? Podczas lutowych warsztatów odpowiemy na te pytania oraz poznamy mieszkańców podwodnego królestwa. Wykonamy również witraże inspirowane wodą.

Piątek, 24 lutego, godz. 11
Czułym okiem | Cienka granica między fotografią a malarstwem

Czy to obraz, rysunek, grafika czy fotografia? Gdy patrzymy na fotografię wykonaną w nurcie piktorializmu, możemy nabrać takich wątpliwości. Piktorialiści podczas robienia zdjęć wprawiali aparat w ruch, przysłaniali obiektyw różnymi materiałami, a po odbitkach malowali węglem: odbitka fotograficzna stawała się dzięki temu dziełem sztuki. Wszystko po to, by fotografię uznano za dziedzinę sztuki, a nie narzędzie zapisu rzeczywistości.

Na warsztatach spróbujemy wczuć się w role prawdziwych piktorialistów z początku XX wieku. W przeciwieństwie do pionierów tego nurtu nie będziemy modyfikować naszych zdjęć w ciemni, tylko w programie graficznym! Ponadto odrzucimy znane z podręczników zasady poprawnego wykonywania fotografii. Będziemy robić zdjęcia poruszone, nieostre i zbyt ciemne. Czy uda nam się stworzyć prawdziwą sztukę?

Sobota, 25 lutego, godz. 12 – 15
Zrób sobie plakat. Warsztaty z projektowania plakatów

Czy za pomocą wycinków z gazet, zdjęć oraz skanera można stworzyć plakat? Zapraszamy na warsztaty z projektowania plakatów inspirowanych fotografią. Podczas zajęć zajrzymy na wystawę „Fotografika. Polska fotografia artystyczna 1927 – 1978” i przyjrzymy się pracom fotografików, a w szczególności plakatom m.in. Wojciecha Zamecznika. Inspirując się plakatami i zdjęciami na wystawie będziemy eksperymentować z formą, spróbujemy połączyć elementy fotograficzne z graficznymi i stworzymy własny plakat wystawy fotograficznej.

MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16

Niedziela, 5 lutego, godz. 10-16
Dzień otwarty MuFo Józefitów | Ferie w MuFo

W czasie ferii zapraszamy na wyjątkową odsłonę Dnia otwartego MuFo Józefitów, w całości przeznaczoną dla dzieci i ich opiekunów. W programie wydarzeń znalazł się MuForanek, czyli filmowy poranek dla dzieci oraz warsztaty techniczne, podczas których będziemy poznawać zjawiska optyczne oraz dowiemy się jak powstają barwy. Będzie to niepowtarzalna okazja do wykonania własnego i unikatowego stereoskopu. Tego dnia otworzymy także drzwi do ciemni fotograficznej, gdzie pokażemy dzieciom jak „kiedyś” (a tak naprawdę wcale nie tak dawno!) wykonywano zdjęcia. Oprócz tego zdradzimy sekrety pracy muzealników i zbudujemy własne muzeum z klocków lego.

Wtorek, 7 lutego, godz. 11
Zimowy mały klub MuFo | Błyskotliwe. O błyszczeniu i świeceniu

W zimie wszystko błyszczy: sople na dachach, śnieg na polach, lód na rzece. Na warsztatach w ramach Zimowego Klubu MuFo postaramy się zrozumieć, czym jest błyszczenie. Dlaczego światło jest ważne? Dlaczego światło jest potrzebne w fotografii? Na warsztatach stworzymy własne kalejdoskopy i własne źródło światła: świece sojowe.

Zimowy mały klub MuFo to cykl dwóch spotkań dla dzieci w wieku 6-9 lat oraz dwóch dla nastolatków w wieku 10-13 lat, realizowany w ramach ferii zimowych 2023.

Czwartek, 9 lutego, godz. 11
Zimowy mały klub MuFo | Bądź światłoczuły!

W lutym dni są coraz dłuższe i jest coraz więcej światła. Na warsztatach w ramach Zimowego klubu MuFo porozmawiamy o świetle: czemu jest nam potrzebne? Czego jest symbolem? Co to znaczy, że coś jest „światłoczułe”? Obejrzymy aparaty zgromadzone w oddziale muzeum na Józefitów i stworzymy własną camerę obscura.

Zimowy mały klub MuFo to cykl dwóch spotkań dla dzieci w wieku 6-9 lat oraz dwóch dla nastolatków w wieku 10-13 lat, realizowany w ramach ferii zimowych 2023.

Piątek, 17 lutego, godz. 17-19
Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki I Spotkanie z Anną Musiałówną połączone z pokazem specjalnym zdjęć autorki z jej kolekcji MuFo

Wspominając i relacjonując kulisy powstawania kolejnych fotoreportaży, Anna Musiałówna w książce "Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki" buduje obraz swojego życia. Tak się składa, że w kolekcji MuFo znajdują się najważniejsze fotoreportaże Anny Musiałówny z czasów PRL-u, toteż spotkanie autorskie wokół najnowszej książki fotoreporterki będzie połączone z pokazem specjalnym prac autorki ze zbiorów MuFo. Będziemy mieli okazję zobaczyć te prace na żywo oraz posłuchać, co o po latach opowie o nich autorka. Jak pamięta czasy i okoliczności ich powstania oraz jak zmienił się kontekst tych dzieł w obliczu wielu przemian politycznych, gospodarczych i społecznych?

W drugiej części wydarzenia będziemy rozmawiać z Anną Musiałówną o jej najnowszej, biograficznej książce. Wyczulona na los drugiego człowieka w nietuzinkowy sposób znajdowała bohaterów swoich fotoreportaży, oddając nimi realia nie tylko epoki PRL-u, czy transformacji ustrojowej, lecz także uniwersalny przekaz na temat życia, relacji i przyjaźni.

Piątek, 24 lutego, godz. 18
Rok na uchodźstwie | Spotkanie wokół projektu „Album fotograficzny z czasu wojny” Andrija Rafaela, fotografa z Odessy

Andrij Rafael został zmuszony do wyjazdu z Odessy przez eskalację rosyjskiej agresji na Ukrainę. Razem z żoną Marią i dwoma kotami pojawili się na Dworcu Głównym w Krakowie 4 kwietnia 2022 roku. Mieli ze sobą tylko jedną walizkę, w której znajdowały się najpotrzebniejsze rzeczy, w tym oczywiście sprzęt fotograficzny. Od momentu przyjazdu Andrij szukał możliwości pracy w zawodzie. Na szczęście szybko udało mu się zostać lokalnym fotoreporterem, dzięki czemu mógł zacząć realizować własny projekt artystyczny. Razem z żoną Marią i parą przyjaciół postanowił stworzyć „Album fotograficzny z czasu wojny”.

Przez pół roku spotykali się z mieszkańcami Krakowa i pytali ich o to, jak na ich życie wpłynęła wojna. Wspominali dzień 24 lutego oraz następujące po nim tygodnie i miesiące. Po każdej rozmowie zapraszali rozmówców do zrobienia im fotograficznego portretu.

Prezentacja „Albumu fotograficznego z czasu wojny” będzie okazją do refleksji na temat wspólnego doświadczenia wojny oraz tego, jaką rolę w przepracowaniu traumy może pełnić fotografia.

MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220

Środa, 8 lutego, godz. 18
Rzeczywistość a wizerunek | Wykład i dyskusja

Rejestracja, uchwycenie, przyszpilenie – wszystkie słowa związane z dokumentowaniem wiążą się z unieruchomieniem konkretnego, ruchomego przecież, momentu. Dokumentowanie z jednej strony unieśmiertelnia, ale z drugiej zadaje śmierć, pozbawiając obraz życia. Dynamiczna zmienność przeciwstawiona zostaje martwocie. Pytanie: jak ponownie tchnąć ducha w truchło? Jak korzystając z tego co nam pozostało z minionych czasów zgłębić tajemnicę tamtej rzeczywistości?

Środa, 15 lutego, godz. 18
Rośliny, ogrody i sztuka | Spotkanie z Bogusławem Bachorczykiem

Zapraszamy do Klubu MuFo Strzelnica na spotkanie z Bogusławem Bachorczykiem, autorem projektu „Podpórki – transfiguracje”. Artysta opowie o swojej twórczości i jej związkach z naturą.

Jaki jest cel dokumentowania? Czy da się przenieść wielowymiarową rzeczywistość w dokumentujące medium? Czy wizerunek to zamrożona prawda czy raczej drugie życie? Czy istnieje uniwersalna i obiektywizująca dokumentacja? I w końcu, bo przecież jesteśmy w Muzeum Fotografii, czym jest prawda fotografii?

W ramach projektu „Podpórki – transfiguracje” przez trzy kolejne miesiące będziemy szukać odpowiedzi na te i inne pytania, przyglądając się i dokumentując „Podpórki”. Zapraszamy z ich autorem Bogusławem Bachorczykiem do wspólnych eksperymentów. Obserwację jak zmieniają się podpórki transponowane w różnego rodzaju wizerunki i opisy chcemy także potraktować jako pretekst do szerszych rozważań dotyczących rzeczywistości i jej zapisu.

Środa, 22 lutego, godz. 15
Sesja dokumentowania "Podpórek"

W ramach projektu „Podpórki – transfiguracje” zapraszamy do Klubu MuFo Strzelnica na sesję dokumentowania „Podpórek” z wykorzystaniem aparatu fotograficznego Holga.

Jaki jest cel dokumentowania? Czy da się przenieść wielowymiarową rzeczywistość w dokumentujące medium? Czy wizerunek to zamrożona prawda czy raczej drugie życie? Czy istnieje uniwersalna i obiektywizująca dokumentacja? I w końcu, bo przecież jesteśmy w Muzeum Fotografii, czym jest prawda fotografii?

W ramach projektu „Podpórki – transfiguracje” przez trzy kolejne miesiące będziemy szukać odpowiedzi na te i inne pytania, przyglądając się i dokumentując „Podpórki”. Zapraszamy z ich autorem Bogusławem Bachorczykiem do wspólnych eksperymentów. Obserwację jak zmieniają się podpórki transponowane w różnego rodzaju wizerunki i opisy chcemy także potraktować jako pretekst do szerszych rozważań dotyczących rzeczywistości i jej zapisu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Speed dating z fotografią na Walentynki. Najciekawsze wydarzenia w krakowskim Muzeum Fotografii w lutym - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto