MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalna projekcja filmu "Civil War" i spotkanie z fotografem wojennym 16 kwietnia w Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Civil War"
"Civil War" Materiały prasowe
We wtorek 16 kwietnia o godz. 19.15 Kino Pod Baranami zaprasza na specjalny pokaz głośnego filmu "Civil War" Alexa Garlanda. Po seansie odbędzie się rozmowa, w której udział wezmą dr hab. Radosław Rybkowski - wykładowca Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz Maciej Zygmunt - fotograf wojenny.

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Stany Zjednoczone balansują na krawędzi upadku. Prezydent wzywa obywateli do walki przeciwko „sojuszowi z Florydy i zachodnim siłom Teksasu i Kalifornii”. Fotografka wojenna Lee (Kirsten Dunst) wraz z grupą dziennikarzy próbuje dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem.

"Civil War" to z jednej strony wstrząsający film o wojnie domowej rozdzierającej współczesne Stany Zjednoczone, z drugiej kameralny obraz międzypokoleniowych relacji i w końcu filozoficzny traktat na temat fotografii. "Civil War" - z zapierającym dech finałem rozgrywającym się w samym sercu amerykańskiej stolicy - to najdroższa produkcja w historii kultowej wytwórni A24.

Reżyser Alex Garland zabiera widzów w sam środek podzielonej Ameryki, ogarniętej bratobójczym konfliktem. Patrzy na nią oczyma grupy dziennikarzy, którzy przemierzają kolejne stany, obserwując przemoc i zniszczenie. "Civil War" to film wyraźnie antywojenny, ostrzegający przed zwiększającymi się podziałami i postępującym rozpadem społeczeństwa, nie tylko w Ameryce. To również opowieść o ludziach pracujących na pierwszej linii frontu: dziennikarzach i fotografach, którzy słowami i obrazami relacjonują wojenny horror.

Alex Garland to jeden z najciekawszych reżyserów współczesnego kina. Oprócz takich filmów jak "Ex Machina", "Anihilacja" czy "Men", jest również twórcą serialu "Devs" i autorem scenariusza zombie horroru "28 dni później" w reżyserii Danny’ego Boyle’a. W obsadzie filmu "Civil War" obok Kirsten Dunst ("Psie pazury", "Na pokuszenie") znaleźli się Cailee Spaeny ("Priscilla"), Wagner Moura (serial "Narcos"), Stephen McKinley Henderson ("Diuna") i Jesse Plemons ("Czas krwawego księżyca").

Po seansie "Civil War" we wtorek 16 kwietnia o godz. 19.15 odbędzie się rozmowa inspirowana filmem. Tematem dyskusji będą m.in. realne podziały we współczesnych Stanach Zjednoczonych oraz realia pracy fotografów wojennych. W rozmowie udział wezmą: dr hab. Radosław Rybkowski - wykładowca Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz Maciej Zygmunt - fotograf wojenny. Spotkanie poprowadzi dr Kaja Łuczyńska - filmoznawczyni i amerykanistka.

Bilety: 28 zł (normalny), 24 zł (ulgowy) i 20 zł (klubowy/senior).

GOŚCIE SPOTKANIA:

Dr hab. Radosław Rybkowski, prof. UJ - doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. jakości kształcenia, kierownik Zakładu Kultury Amerykańskiej, Dyrektor Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ w latach 2016-2020. Jego zainteresowania naukowe to m.in.: przenikanie kultury i polityki w Stanach Zjednoczonych, polityka wobec szkolnictwa wyższego (Ameryka Północna i Europa) oraz historia teatru amerykańskiego, ze szczególnym uwzględnieniem musicalu.

Maciej Zygmunt - fotograf dokumentalny pracujący w warunkach wojennych. Absolwent warsztatów Magnum Photos w Wielkiej Brytanii oraz w International Center of Photography w Nowym Jorku. Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainie w 2022 roku wykonuje zlecenia fotograficzne i filmowe w terenach objętych wojną. Ze swoim aparatem pracował m.in. w Kijowie, Irpieniu, Buczy czy Czernichowie. W ostatnim czasie pracuje w strefach frontowych w obwodach donieckim oraz zaporoskim. Jego materiały trafiają do międzynarodowych mediów (m.in. Getty Images, BBC World News) oraz NGO (Crown Agents, PCK, IFRC czy IOM UN).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Specjalna projekcja filmu "Civil War" i spotkanie z fotografem wojennym 16 kwietnia w Kinie Pod Baranami - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto