Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specgrupa zajmie się ochroną drzew przy modernizacji wałów

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Drzewa nad Wisłą w Krakowie
Drzewa nad Wisłą w Krakowie Piotr Dziurdzia
Wody Polskie oraz krakowscy aktywiści i ekolodzy spotkali się w ramach grupy roboczej, która ma się zająć inwentaryzacją drzew wzdłuż wałów (głównie Wisły). Wody planują bowiem ich modernizację, co wiąże się z wycinką ok. 2800 drzew. Specjalny zespół, w skład którego wejdą też pracownicy Uniwersytetu Rolniczego, ma za zadanie ocalić jak najwięcej drzew.

FLESZ - Co posadzić, by nie podlewać

od 16 lat

O planach Wód Polskich jako pierwsi napisaliśmy na początku czerwca. Plany Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zakładają modernizację 20 km wałów przeciwpowodziowych na terenie trzech dzielnic Krakowa: Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty. Inwestycja obejmie również część gminy Wieliczka. Pozwoli to na kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krakowa, w tym ochronę obiektów o strategicznym znaczeniu dla miasta.

Elementem modernizacji jest wycinka ok. 2800 drzew rosnących na wałach lub w odległości trzech metrów od nich. Wycinką zaniepokoiły się organizacje pozarządowe. Te rozpoczęły rozmowy z WP. Pierwsze spotkanie odbyło się właśnie na początku czerwca, a kolejne teraz, w ramach grupy roboczej, w skład której wchodzą przedstawiciele WP, aktywistów oraz Uniwersytetu Rolniczego.

Inwentaryzacja drzew pod koniec miesiąca

Strona społeczna reprezentowana jest przez kolektyw Siostry Rzeki, Koalicja Ratujmy Rzeki, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody oraz Akcję Ratunkową dla Krakowa. W spotkaniu brali udział także radni miejscy Łukasz Maślona i Jan Pietras. Wody Polskie reprezentowali m.in. zastępca dyrektora Wód w Krakowie Radosław Radoń oraz Dyrektor Zarządu Zlewni w Krakowie Katarzyna Biegun. Obecni byli także przedstawiciele Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego.

Grupa robocza ma dokonać ponownej inwentaryzacji drzewostanu przeznaczonego do wycinki przy modernizacji wałów, tak aby ocalić jak największą liczbę drzew spośród prawie trzech tysięcy przeznaczonych do usunięcia. Grupa robocza ma pracować także nad możliwością renaturyzacji krakowskich rzek.

Koordynatorem strony społecznej będzie Piotr Cieśla z Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Pierwszą wizję lokalną terenu objętego planowaną modernizacją zaplanowano na 30 czerwca.

- Spotkanie utwierdza nas w obustronnej woli do podjęcia wszelkich możliwych działań w ograniczeniu niepotrzebnej ingerencji w środowisko i wycinki drzew w związku z modernizacją wałów. Daje także perspektywę podjęcia szeregu innych działań w wielu miejscach Krakowa i okolicach, w duchu społecznego dialogu oraz partycypacji społecznej – mówi Piotr Cieśla.

- Dziękujemy dyrekcji RZGW w Krakowie za otwarcie na rozmowy oraz, przede wszystkim, za otwarcie na realizację konkretnych działań. Wierzymy, że przyświecają nam wspólne cele, a nasze spotkania będą służyły do wypracowania nowych standardów komunikacji i partycypacji społecznej - dodaje Paulina Poniewska z Akcji ratunkowej dla Krakowa, która zainicjowała rozmowy.

Wody Polskie obiecują udrażnianie rzek

Wody Polskie w Krakowie podkreślają, że powołanie grupy roboczej ma na celu wypracowanie działań minimalizujących i kompensacyjnych negatywne skutki oddziaływania ich inwestycji na środowisko. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wskazał już miejsca na terenie Krakowa oraz gminy Skawina, gdzie możliwe będzie przeprowadzenie prac udrażniających koryto rzek, co spowoduje poprawę ich ciągłości morfologicznej.

Wycinki miałyby ruszyć w przyszłym roku. Co ciekawe, zgodę na wycinkę dała już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ale w ogóle nie nakazała przy tym Wodom nasadzeń zastępczych. Wody same więc zgłosiły się do władz miasta o wskazanie miejsca, gdzie mogłyby się pojawić nowe sadzonki. Miejsce wskaże Zarząd Zieleni Miejskiej.

Zmodernizowane wały będą chronić 40 tys. mieszkańców oraz teren na obszarze 31 km2. Mają również stanowić kluczowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe dla infrastruktury miejskiej oraz pobliskich obiektów przemysłowych. Zabezpieczą m.in. Elektrociepłownię Kraków w Łęgu, oczyszczalnie ścieków Płaszów oraz Kujawy, Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Giedroycia, część urządzeń technologicznych Zakładu Hutniczego Arcelor Mittal oraz wiele mniejszych zakładów przemysłowo-usługowych przy ulicach Lipskiej, Jana Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa.

Inwestycja jest realizowana w ramach "Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły". Jej planowany koszt to ok. 150 mln zł. Prace mają się rozpocząć w 2020 roku i potrwają do 2022 roku. Projekt jest współfinansowany z funduszy Banku Światowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Specgrupa zajmie się ochroną drzew przy modernizacji wałów - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto