Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smok Wawelski ma pół wieku. Z tej okazji w królewskich ogrodach wystawa „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Od 30 kwietnia w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę uświetniającą 50. rocznicę powstania pomnika Smoka Wawelskiego – „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”.
Od 30 kwietnia w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę uświetniającą 50. rocznicę powstania pomnika Smoka Wawelskiego – „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”. Joanna Urbaniec / Poilska Press
Niewiele brakowało, by jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa stał zupełnie gdzie indziej i był… fontanną. Stojąca u stóp zamku rzeźba Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego ma już 50 lat, z tej okazji w ogrodach wawelskich do końca września będzie można zobaczyć plenerową wystawę „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu” prezentującą niezwykłe rzeźby artysty.

FLESZ - Polskie niebo “zamknięte”? Sporo lotów odwołanych

od 16 lat

- Wystawa to niejako wisiała w powietrzu. Wzgórze wawelskie otoczone jest dziełami Bronisława Chromego, wiec kwestią czasu było, by jego rzeźby pojawiły się także na wzgórzu wawelskim - mówił podczas otwarcia wystawy „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu” dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

I rzeczywiście, spacerując wokół wzgórza wawelskiego, trudno nie natknąć się na dzieła Bronisława Chromego. W jego bezpośrednim sąsiedztwie można spotkać trzy kamienne Sowy (1959), pomnik Żołnierzy Polski Walczącej w formie trzech monumentalnych orłów (1992), pomnik psa Dżoka, będący artystycznym wyrazem niezwykłej psiej wierności, a przede wszystkim pomnik Smoka Wawelskiego, najbardziej znane dzieło Chromego, którego sława sięga daleko poza granice Polski. Wystawa w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu uświetnia 50. rocznicę odsłonięcia tego ikonicznego pomnika.

Bronisława Chromego pasjonowała przede wszystkim rzeźba pomnikowa i jej współbrzmienie z otoczeniem. Precyzyjny dobór materiałów, z których zostały wykonane prace, miejsce, w którym je ustawiono czy forma, jaką przybrały, to efekt pełnej szacunku i zachwytu obserwacji przez artystę natury. Dzięki wypracowaniu przez Chromego autorskich technik oraz indywidualnych rozwiązań kompozycyjnych jego realizacje są niezwykle charakterystyczne i nie do pomylenia z innymi dziełami rzeźbiarskimi. Na wystawie w Ogrodach Królewskich, zorganizowanej z okazji 50-lecia odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego, znajdzie się wiele innych, równie zachwycających rzeźb artysty, takich jak: Paw (1990), Żurawie (1992), Flamingi (1996), Sowy (2003), Bażanty (2004), Żaby (2004) czy Perkozy (2005).

- Po dwóch latach przygotowań do urodzin smoka, udało nam się doprowadzić do tego, ze jesteśmy na Wawelu, to miejsce wyjątkowe także dla mojego taty - podkreśliła Grażyna Chromy-Rościszewska, córka artysty i kuratorka wystawy. - W sprawach artystycznych Bronisław Chromy był tak twardy, jak materiały, z których tworzył swoje rzeźby. Ani inwestor, ani krytyk nie byli w stanie narzucić mu swego zdania. O żadnym kompromisie nie mogło być mowy. Podobnie w sprawach technicznych – lata praktyki w odlewni artystycznej dały mu wiedzę o właściwościach tworzyw rzeźbiarskich. Dzięki temu wielotonowe elementy jego pomników wyglądają, jakby nie podlegały prawom ciążenia. Są pełne ruchu i lekkości.

Wystawę "Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu" można zobaczyć w Ogrodach Królewskich na Wawelu do końca września tego roku. Przekrój całej twórczości artysty, w tym obrazy, medale i grafiki, oglądać można w ramach wystawy w Autorskiej Galerii Bronisława Chromego w parku Decjusza w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Smok Wawelski ma pół wieku. Z tej okazji w królewskich ogrodach wystawa „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu” - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto