Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog z obwarzanka dusi Kraków. Konieczne jest przyspieszenie wymiany pieców w ościennych gminach

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Krakowie zakaz palenia węglem obowiązuje od 1 września ubiegłego roku. To jednak nie rozwiązało problemu, bowiem zanieczyszczenia docierają do stolicy Małopolski z ościennych gmin. Małopolanie posiadający starsze kotły na węgiel lub drewno, muszą je wymienić do końca 2022 r. Krakowski Alarm Smogowy zwraca jednak uwagę, że jeżeli wymiana pieców będzie odbywać się w takim tempie jak obecnie, to gminy z tzw. obwarzanka nie zdążą na czas z działaniami antysmogowymi.

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

- 1 stycznia 2022 wchodzi w życie uchwała antysmogowa w całym województwie, a więc też w gminach w obwarzanku krakowskim. Monitorujemy więc, jak tam wygląda wymiana pieców i kotłów i czy zdążą w terminie. Okazuje się, że w godzinach popołudniowych następuje wzrost zanieczyszczeń w gminach ościennych, które później spływają do Krakowa, np. z rejonu Zabierzowa, czy Wieliczki - mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

- Położenie Krakowa nie sprzyja w walce o czyste powietrze. Nie wygramy tej walki, jeżeli w gminach ościennych nie przestaną kopcić. Do wymiany pozostało tam ponad 33 tys. kotłów na węgiel i drewno. Tempo wymiany kotłów w obwarzanku nie napawa optymizmem. Jeżeli nie zostanie przyspieszone, to trudno liczyć, że w 2022 r. obwarzanek będzie wolny od kotłów

- dodaje.

W tzw. obwarzanku krakowskim w 2019 r. wymieniono 2493 kotły, w 2018 r. - 1883, a w 2017 r. - 917.

W ubiegłym roku najwięcej kotłów w obwarzanków wymieniono w gminach:

  • Skawina (519),
  • Wieliczka (375),
  • Niepołomice (272),
  • Zabierzów (234).

Najmniej pieców wymieniono w gminach:

  • Igołomia-Wawrzeńczyce (60),
  • Świątniki Górne (61),
  • Biskupice (61),
  • Michałowice (82).

Procentowo najwięcej kotłów w 2019 r. wymieniono w gminach Skawina, Niepołomice i Wielka Wieś.

- Potrzebne są wzmożone działania gmin związane z wymianą kotłów, w tym akcje informacyjne. Wielu mieszkańców obwarzanka nie wiem o tym, że od 2022 roku używanie kotłów będzie nielegalne - zaznacza Andrzej Guła.

W związku z sytuacją Krakowski Alarm Smogowy wystąpił z nową inicjatywą wydawania gazety Smog Express w nakładzie 150 tys., która jest dystrybuowana w powiatach krakowskim, wielickim, proszowickim i myślenickim.

Krakowski Alarm Smogowy czeka na dane dotyczące wymiany kotłów w gminach Małopolski położonych dalej od Krakowa. W naszym regionie do końca 2022 r. trzeba jeszcze wymienić ok. 350 tys. kopciuchów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto