Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Warszawie. Jerzy Stuhr i Mariusz Szczygieł pozwali państwo za smog. Domagają się zadośćuczynienia

Monika Golonka
Monika Golonka
Smog w Warszawie. Jerzy Stuhr i Mariusz Szczygieł pozwali państwo za smog. Domagają się zadośćuczynienia
Smog w Warszawie. Jerzy Stuhr i Mariusz Szczygieł pozwali państwo za smog. Domagają się zadośćuczynienia Przemyslaw Świderski/Polska Press
Łącznie kilkudziesięciu tysięcy złotych domagają się aktor Jerzy Stuhr, dziennikarz Mariusz Szczygieł i konsultant medyczny Tomasz Sadlik, którzy pozwali skarb państwa za smog. We wtorek w warszawskim sądzie rejonowym odbyła się pierwsza rozprawa. Więcej informacji poniżej.

Stuhr, Szczygieł i Sadlik pozwali państwo polskie o naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza. Aktor, dziennikarz i konsultant medyczny zarzucają państwu m.in. że smog utrudnia im wykonywanie zawodu, ogranicza prawa osobiste, a instytucje państwowe wprowadzają obywateli w błąd, przekazując informacje o stanie zanieczyszczenia. We wtorek zeznawali w tej sprawie w sądzie rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia.

Smog utrudnia pracę i ogranicza prawa osobiste

Jerzy Stuhr podczas rozprawy mówił, że smog spowodował u niego schorzenia górnych dróg oddechowych, co bezpośrednio utrudnia mu pracę w teatrze. Jak podkreślał, wyjścia na scenę nie może jednak odmówić nawet wtedy, gdy ogłoszony jest alert smogowy. Aktor dodał, że w związku z przebytą chorobą nowotworową znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.

ZOBACZ TEŻ:

Mariusz Szczygieł zarzucił państwu, że zanieczyszczenie powietrzaogranicza jego prawa osobiste. Jak przekonywał, stara się prowadzić aktywny tryb życia, jednak przez wiele miesięcy w roku zmuszony jest do rezygnacji ze spacerów i uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Dziennikarz dodał, że obywatele i samorządy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem smogu, a kompleksowe działania w tej sprawie powinno podjąć państwo.

W sprawie zeznawał też Tomasz Sadlik, krakowski konsultant medyczny. Zarzucił państwu, że nie podejmuje wystarczających działań mających na celu poprawę jakości powietrza, a także wprowadza obywateli w błąd, co do rzeczywistego stanu zanieczyszczenia, narażając w ten sposób ludzkie zdrowie.

Wszyscy trzej zażądali od skarbu państwa zadośćuczynienia. Mariusz Szczygieł i Tomasz Sadlik wnieśli o wypłatę zadośćuczynienia na rzecz wskazanej fundacji charytatywnej. Domagają się od skarbu państwa odpowiednio 10 i 5 tys. złotych. Jerzy Stuhr zażądał z kolei 20 tys. złotych dla fundacji zajmującej się pomocą dzieciom z chorobami onkologicznymi.

CZYTAJ TEŻ:

Nowe chodniki antysmogowe w Warszawie. Eko-deptak będzie oczyszczał powietrze w Wawrze

Nowe chodniki antysmogowe w Warszawie. Eko-deptak będzie ocz...

Prokurator chce oddalenia pozwu

Z powyższymi zarzutami nie zgadza się jednak prokurator, który we wtorek zawnioskował o oddalenie powództwa. Paweł Dobroczek, radca Prokuratorii Generalnej (jednostki powołanej do zapewniania ochrony prawnej interesów Rzeczypospolitej Polskiej, w tym Skarbu Państwa) stwierdził, że żaden z powodów nie wykazał jednoznacznie ani nie dostarczył dokumentacji medycznej potwierdzającej istnienie bezpośredniej zależności pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a pogorszeniem stanu zdrowia.

Kolejna rozprawa odbędzie się 1 października.

Pozwy za smog

To nie pierwszy przypadek pozwu skierowanego przeciwko władzom miasta czy państwa w związku ze smogiem. Podobną sprawę wytoczyła Skarbowi Państwa w listopadzie ubiegłego roku Grażyna Wolszczak (aktorka pozwała wtedy również władze stolicy, jednak pod rozmowie z Rafałem Trzaskowskim zmieniła zdanie i postanowiła wytoczyć pozew jedynie państwu). Warszawski sąd przyznał aktorce rację i 24 stycznia nakazał Skarbowi Państwa wypłatę 5 tys. złotych zadośćuczynienia na wskazany przez nią cel.

To precedensowy wyrok. Jestem wzruszona, nie wiem co powiedzieć - mówiła Grażyna Wolszczak po rozprawie.

CZYTAJ WIĘCEJ:

W marcu 2019 r. podobny pozew złożyła Katarzyna Ankudowicz. Aktorka oskarżyła Skarb Państwa i władze Warszawy o naruszenie dóbr osobistych spowodowane zanieczyszczeniem powietrza.

Smog w Warszawie

Warszawa od 2011 r. znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast - nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie.

Według przyjętego w 2012 r. rozporządzenia Ministra Środowiska, ws. poziomów niektórych substancji w powietrzu, średnie steżęnie pyłów PM2.5 nie powinno przekraczać 25µg/m³, a PM10 - 40 µg/m3. Dodatkowo normy te nie powinny być przekraczane częściej niż 35 razy w roku. Tymczasem w Warszawie w 2018 r. stężenie pyłów zawieszonych PM10 dochodziło niemal do 600 µg/m3.

CZYTAJ TEŻ:

Aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza w stolicy możecie sprawdzać tutaj

Władze Warszawy zapewniają, że podejmują działania mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Na początku roku ratusz powołał nowe Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej i przeznaczył kilkaset milionów złotych m.in. na wymianę starych pieców, zakup stacji monitorowania powietrza i specjalnych czujników informujących o stężeniu pyłów m.in. PM2,5 i PM10.

ZOBACZ TEŻ:

Stolica przeznaczy rekordową sumę na walkę ze smogiem. W tym roku będzie to 30 milionów złotych. Za rok dwa razy więcej - 60 milionów. W kolejnych dwóch latach 210 mln zł. Łącznie 300 milionów złotych. Na co miasto chce przeznaczyć tę kwotę? O tym na następnej stronie.

Warszawa walczy ze smogiem. Miasto przedstawia 5 najważniejszych celów

Straż miejska została wyposażona w specjalne drony, za pomocą których można monitorować, czym mieszkańcy palą w piecach, a policja, w ramach prowadzonych cyklicznie kontroli, sprawdza poziom zanieczyszczeń emitowanych przez samochody.

CZYTAJ TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto