Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Krakowie. Piątek z darmową komunikacją miejską [OFICJALNIE]

Amadeusz Calik
26.11.2015 Kraków, tramwaj eu8n na Rondzie Mogilskim
26.11.2015 Kraków, tramwaj eu8n na Rondzie Mogilskim Andrzej Wisniewski / Polskapresse
W piątek, 25 listopada komunikacja miejska w Krakowie dla posiadaczy ważnego dowodu rejestracyjnego wydanego na samochód osobowy będzie darmowa. Pierwszy raz w tym sezonie normy pyłów były znacząco przekroczone przez całą dobę. By skorzystać z darmowego przejazdu trzeba będzie mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Zasada obowiązuje na tyle osób, ile mamy miejsc w aucie.

Przypominamy, że z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.

Oficjalny komunikat ZIKiT:

SMOG: darmowa komunikacja miejska i aglomeracyjna dla pasażerów z ważnym dowodem rejestracyjnym samochodu osobowego w dn. 25-11 br. od godz.00:00 do godz. 24.00. Ze względu na stwierdzone przekroczenie średniego poziomu stężenia pyłu PM10 powyżej 150 µg/m3 na stacjach pomiarowych na terenie Krakowa, wprowadza się usługę darmowych przejazdów środkami komunikacji publicznej (w tym autobusowej i tramwajowej) na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego. Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących (do których kursuje komunikacja MPK), które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

Zobacz także:
Smog w Krakowie. Wielokrotnie przekroczone normy
Smog w Krakowie. Apel prezydenta Majchrowskiego

Zgodnie z nowymi zasadami darmowa komunikacja miejska jest wprowadzana, kiedy średnia pomiarów poziomu stężenia pyłu zawieszonego przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny. Pomiary będą prowadzone dwukrotnie w ciągu doby, a nie jak to było w poprzednim sezonie grzewczym tylko raz. Ponadto obie średnie będą liczone z sześciu, a od stycznia 2017 roku, z ośmiu stacji pomiarowych w mieście. Minionej zimy korzystano z czterech punktów.

Stężenie pyłów będzie liczone od godziny 1 do 16 oraz od 12 do 22 lub 23. Jeśli średni poziom przekroczy 150 mikrogramów, już przy pierwszym pomiarze, podejmowana będzie decyzja, że darmowa komunikacja obowiązuje następnego dnia przez 24 godziny, nawet jeśli drugi pomiar będzie już niższy.

Wcześniej był jeden pomiar, od 1 do 16, jeśli nie było przekroczeń stężeń pyłów, darmowej komunikacji nie wprowadzano, choć pod wieczór poziom pyłów znaczenie wzrastał.

- Doświadczenia z poprzedniego sezonu grzewczego pokazują, że średnia długa, 16-godzinna, nie zawsze oddawała sytuację. Dlatego postanowiliśmy wziąć pod uwagę drugi pomiar wykonany po popołudniowym szczycie komunikacyjnym i rozpalaniu pieców przez mieszkańców po powrocie do domów - informuje pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Witold Śmiałek.

By jechać za darmo trzeba będzie mieć dowód rejestracyjny. Zasada obowiązuje na tyle osób, ile mamy miejsc w aucie.

Szacuje się, że o ile przy zastosowaniu starych zasad dni z darmową komunikacją powinno być 7 (były tylko 2 w zeszłym sezonie), to po zmianie może być ich w całym sezonie grzewczym ok. 11. Spadek przychodów ze sprzedaży biletów szacowny jest od 120 do 670 tys. zł.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

[KONKURS] UWAGA smog w Krakowie! Złap oddech z RESPRO i wygraj maskę antysmogową!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto