Smog w Krakowie. Na walkę z zanieczyszczeniem dodatkowe 16 mln złotych

Piotr Rąpalski
Anna Kaczmarz
Kraków otrzymał dodatkowe 16 mln zł na walkę ze smogiem. Kwota zostanie przeznaczona na dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne systemy grzewcze.

To właśnie węglowe paleniska w największym stopniu zatruwają powietrze w mieście. Powodują m.in. przekraczanie dopuszczalnych norm toksycznego pyłu PM10 w atmosferze. Urzędnicy liczą, że dzięki pieniądzom uda się wymienić 1800 pieców i 300 kotłowni, ale już starają się o kolejne dofinansowanie, bo palenisk w Krakowie, według szacunków, może być ponad 30 tysięcy

Z budżetu miasta już wydano na dotacje 2,8 mln zł. Więcej nie było można przeznaczyć, bo prawo pozwala wydawać gminie na ten cel tylko pieniądze pozyskane z opłat i kar, które są zadośćuczynieniem za szkody dla środowiska, np. za wycinkę drzew. Udało się jednak pozyskać jeszcze 3,4 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (WFOŚ). Pieniądze już są wykorzystywane.Teraz gmina uzyskała z WFOŚ kolejną dotację w wysokości 6 mln zł oraz pożyczyła 10 mln zł na bardzo korzystnych warunkach.

- Liczymy, że pozyskane pieniądze pozwolą nam zrealizować ponad 1500 wniosków o dofinansowanie złożone przez mieszkańców - mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektorka wydziału kształtowania środowiska UMK. Łącznie miasto wyda więc 22,2 mln zł, ale czy odczujemy zmianę? Jak zaznacza Olszowska-Dej, każdy zlikwidowany piec przybliża nas do polepszenia jakości powietrza w mieście. To jednak proces, który potrwa lata.

Piece węglowe można wymieniać na olejowe, elektryczne, gazowe. Gmina płaci 900 zł do każdego kilowata mocy nowego urządzenia.Ponadto 4 mln zł przeznaczone zostaną na dofinansowanie zakupu odnawialnych źródeł energii, np. paneli słonecznych. Tu dopłata wyniesie 1000 zł do jednego metra kwadratowego paneli.

Problem w tym, że nowe systemy ogrzewania są droższe od węgla. Gmina jest w stanie pokryć nawet w całości koszt zakupu instalacji, który wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale od wymiany pieców odstraszają rachunki.
Np. ogrzewanie węglem 160-metrowego domu w ciągu roku kosztuje 3-4 tys. zł. Używanie grzejnika elektrycznego w takiej samej nieruchomości pochłonie od 7 do nawet 9 tys. zł,ogrzewanie gazem to od 5 do 7,5 tys. zł, a kotłem olejowym od 8 do 10 tys. zł. Najtańsze w eksploatacji są pompy ciepła (3 do 5 tys. zł), ale sam ich zakup kosztować może 40 tys. zł. Najlepiej jest podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej, ale nie wszędzie to możliwe.

- Dlatego też gmina musi wdrożyć program dopłat do rachunków dla biedniejszych mieszkańców, którzy zdecydują się wymienić piece - zauważa radny PO Jerzy Woźniakiewicz.

Prace nad systemem dofinansowań już trwają. Szczególnie że już w listopadzie sejmik województwa może podjąć uchwałę o zakazie palenia węglem w Krakowie. Nowe prawo miałoby wejść w życie za pięć lat, aby dać czas mieszkańcom na likwidację palenisk.

Nie chodzi tylko o poprawę jakości powietrza, ale również o uniknięcie kar, jakie może narzucić Unia Europejska Polsce za przekraczanie dopuszczalnych norm toksyn. Te dla pyłu PM10 wynoszą 50 miligramów na metr sześcienny. Tymczasem dziś w Krakowie przewiduje się, że jego stężenie sięgnie 110 miligramów. A przecież jeszcze nie ma ostrej zimy i nie wszyscy palą już w piecach. Kary mogą zostać nałożone już od 2015 r. i sięgną od 300 tys. do nawet 4 mln euro dziennie. Rząd podzieli wtedy należność do zapłaty między gminy, a Kraków jako jeden z głównych trucicieli zapłaci lwią ich część.

Dlatego urzędnicy miejscy już myślą o pozyskaniu kolejnych pieniędzy. Liczą na zdobycie w przyszłym roku nawet 28 mln zł z rządowego funduszu "Kawka". Ponadto urząd marszałkowski, który będzie rozdzielał unijne dotacje na lata 2014-2020, planuje również stworzyć program dotyczący poprawy powietrza w województwie. Mówi się, że suma dotacji może sięgnąć nawet pół miliarda złotych.

Jak ubiegać się o dofinansowanie

Aby otrzymać dotację do wymiany pieca, należy złożyć w tej sprawie wniosek do urzędu. Formularz możemy pobrać w siedzibach Urzędu Miasta oraz na stronie internetowej www.bip.krakow.pl. (Po prawej stronie w tabeli oznaczonej kolorem czerwonym trzeba wejść w zakładkę "Program Ograniczania Niskiej Emisji". Wypełniony wniosek należy złożyć w kancelarii magistratu przy pl. Wszystkich Świętych 3/4 lub w Punkcie Obsługi Mieszkańców os. Zgody 2, pokój 110. Można też go wysłać pocztą na adres Wydział Kształtowania Środowiska UMK, os. Zgody 2, 31-949 Kraków. Wnioski są rozpatrywane w ciągu 60 dni. Następnie należy podpisać umowę. Ponadto w ramach porozumienia gminy z dostawcami energii możemy liczyć na pewne dodatki. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej za darmo wykona nam projekt przyłącza. Elektrownie Skawina i Kraków dołożą 275 zł do każdego kilowata mocy centralnego ogrzewania, a PGNiG wypłaci nagrodę 500 zł za instalację pieca gazowego.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie