Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog Kraków: oddychamy trującym pyłem. Majchrowski mówi: dosyć!

K. Gawlik, M. Mazurek
Wojciech Matusik
Krakowianie duszą się, chorują, nie otwierają okien i boją się wychodzić z domu. Wszystko przez fatalną jakość powietrza. W końcu prezydent miasta powiedział: dosyć. Jacek Majchrowski wysłał w piątek do marszałka Marka Sowy list, w którym apeluje o to, by zakazać palenia w piecach "paliwami stałymi", czyli przede wszystkim węglem.

Smog Kraków: prezydent Jacek Majchrowski chce zakazać palenia węglem

Majchrowski wprawdzie sam prawa zmienić nie może, ale może przekonać do tego władze województwa. Uchwała prawdopodobnie trafi do sejmiku Małopolski w drugiej połowie roku, tak by nowe prawo zaczęło obowiązywać już od kolejnego sezonu grzewczego.

10 stycznia ulicami miasta przeszedł marsz "antysmogowy" zorganizowany przez inicjatywę obywatelską "Krakowski Alarm Smogowy". Już wtedy Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta, zapowiedziała, że Majchrowski będzie miał propozycję, która pomoże rozwiązać problem.

Podobny list został wysłany do Urzędu Marszałkowskiego już w 2009 r., ale wtedy sprawa ucichła. Wszystko wskazuje na to, że tym razem będzie inaczej. Prezydent uważa, że rozwiązaniem smogowego problemu może być przyjęcie przez sejmik województwa małopolskiego uchwały o zakazie stosowania paliw stałych na terenie miasta Krakowa w oparciu o art. 96 ustawy "Prawo ochrony środowiska".

W Urzędzie Marszałkowskim dowiedzieliśmy się, że radni sejmiku są wstępnie na "tak". Wygląda na to, że pomysł Majchrowskiego ma szanse doczekać się realizacji. Tym bardziej że trującego powietrza dość mają już wszyscy.

Alarm smogowy Kraków: pył wykańcza krakowian

Piotr Odorczuk, kierownik biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego mówi, że samorząd województwa jest przychylny temu wnioskowi. - Jest on dla nas wyraźnym sygnałem, że możemy starać się uchwalić taki akt prawa miejscowego. W uchwale byłyby wymienione dozwolone sposoby ogrzewania, wśród nich nie znalazłyby się piece węglowe - tłumaczy. - Uchwała powinna trafić pod obrady sejmiku najprawdopodobniej w drugiej połowie roku, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. - Oczywiste, że nie można z dnia na dzień zakazać korzystania z pieców węglowych, dlatego będzie co najmniej 5-letni okres, podczas którego mieszkańcy w wyznaczonych gminach będą musieli je wymienić - dodaje Piotr Odorczuk.

Kraków: fatalna jakość powietrza

Co jest główną przyczyną smogu? Stare piece opalane węglem. Emitują większość szkodliwego pyłu PM10, który powoduje katar, alergie, a nawet nowotwory i zawały.

Ale niektórzy mówią, że na ogrzewanie paliwem innym niż węgiel nie będzie ich stać. Urzędnicy zapowiadają rozszerzenie programu dotacji do wymiany pieców.

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu palenia m. in. węglem w Krakowie? Weź udział w sondzie na www.gazetakrakowska.pl

Co sądzisz o tym pomyśle? Czekamy na wasze opinie w komentarzach pod artykułem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto