reklama

SMOG Kraków. Aktualny (10.12.2019) stan zanieczyszczenia powietrza PM10 i PM2.5 w Krakowie

Diana Tobor
Diana Tobor
Zaktualizowano 
Jaki jest poziom PM10 i PM2.5 w Krakowie w tej chwili? Małgorzata Genca
Stan powietrza w Krakowie. Sprawdź aktualną jakość powietrza dzisiaj (10.12.2019) w Krakowie. Czy można bezpiecznie wyjść z domu? Czy spacer na świeżym powietrzu jest bezpieczny? Upewnij się, jaki jest poziom pyłów PM10 i PM2.5 w powietrzu w Krakowie.

Jakość powietrza w Krakowie. Jest smog?

Powietrze w Krakowie jest dobre 😃.
Dzieci i osoby starsze mogą bez obaw przebywać na zewnątrz.

Jakość powietrza w Krakowie ostatnio sprawdzałam 10.12.2019 o godz. 15:01. Zobacz, jakie są uśrednione pomiary pyłu zawieszonego w powietrzu dla Krakowie:

 • skażenie PM2.5: 52% normy (13 µg/m³). Zanieczyszczenie nie zmieniło się.
 • skażenie PM10: 82% normy (33 µg/m³). Zanieczyszczenie nie zmieniło się.

Polecamy na smog i nie tylko

W ostatnim tygodniu średnie dobowe odczyty zanieczyszczeń wyglądały następująco:

 • 10.12.2019

  • PM2.5: 21 µg/m³
  • PM10: 46 µg/m³
 • 09.12.2019

  • PM2.5: 18 µg/m³
  • PM10: 34 µg/m³
 • 08.12.2019

  • PM2.5: 12 µg/m³
  • PM10: 23 µg/m³
 • 07.12.2019

  • PM2.5: 27 µg/m³
  • PM10: 61 µg/m³
 • 06.12.2019

  • PM2.5: 37 µg/m³
  • PM10: 86 µg/m³
 • 05.12.2019

  • PM2.5: 52 µg/m³
  • PM10: 117 µg/m³
 • 04.12.2019

  • PM2.5: 39 µg/m³
  • PM10: 89 µg/m³
 • 03.12.2019

  • PM2.5: 28 µg/m³
  • PM10: 61 µg/m³

Polecamy na smog i nie tylko

Kiedy jest smog? Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

 • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
 • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Co to jest pył PM2.5?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak sprawdzamy, czy jest SMOG?

Aby zweryfikować bieżącą jakość powietrza, korzystamy z otwartych danych dostarczanych przez system LuftDaten. Dane pochodzące z czujników znajdujących się w rejonie, dla którego przygotowujemy raport, uśredniamy w przedziale ostatnich 15 minut i publikujemy w przystępnej formie. Dla uproszczenia za górną normę PM2.5 przyjęliśmy 25µg/m³, dla PM10 40µg/m³.

Smog w liczbach

 • Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 r. smog spowodował śmierć 19 tys. mieszkańców Polski.
 • Polskie miasta co roku na działania związane z ochroną środowiska wydają coraz więcej pieniędzy. 12 metropolii przeznacza na ten cel ponad 2,5 mld zł.
 • Szacuje się, że w Polsce 52% smogu bierze się z tak zwanej niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach emisji.
 • Niechlubny rekord SMOGU w Polsce należy do Rybnika. Tam zanieczyszczenie powietrza wynosiło w styczniu 2017 roku 3 126% normy.

Polecamy na smog i nie tylko

Profesor Jacek Jassem: Czy to prawda, że chemioterapia szkodzi?

Wideo

Materiał oryginalny: SMOG Kraków. Aktualny (10.12.2019) stan zanieczyszczenia powietrza PM10 i PM2.5 w Krakowie - Kraków Nasze Miasto

Komentarze 75

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kraków to jeden beton i syf! Wszędzie promują to miasto jako proekologiczne, że tu jest tak wiele zielonych terenów a tymczasem deweloperzy robią co chcą (pewnie za łapówki) I jakoś na tym portalu nie chwalą się tym że właśnie niszczą jedno z ostatnich zielonych terenów czyli Sałki Twardowskiego w Pychowicach!!!

G
Gość

Przez prezydenta Krakowa to jest napaść na ludzi mieszkających w Krakowie zakaz palenia węglem i drzewem to jest odebranie wolności wyboru człowieka . Jak był smog tak będzie niestety cena postępu i większej ludności na ziemi samochody samoloty kto dzisiaj zrezygnuje z luksusu a miasta są oblężone samochodami i samoloty ogólnie transport . Prezydent Krakowa zakazał krakowianom palić w piecach tym czy się pali w Warszawie a tam normy są dużo mniejsze więc Kraków wydał pieniądze w błoto ludzi pieniądze pewnie jeszcze nie robil żadnych badań z kad się bierze smog , moim zdaniem ta ustawa pod sad

G
Gość
5 grudnia, 21:15, Gość:

No i jak tam sprawdza się teoria, że smog w Krakowie powodowały "kopciuchy"? Od 3 miesięcy kopciuchy nie palą (zakaz palenia w Krakowie drewnem i węglem), a smog jak był tak jest i nie zmniejszył się ani o jotę. Jeszcze jakieś brednie panie Majchrowski? A może to jeszcze przez was i waszych kolesi developerów niezabudowane kanały przewietrzania miasta są winne i smog ustąpi, jak wreszcie wszystkie je zabudujecie?

To prawda co napisałeś

G
Gość
5 grudnia, 17:13, Wkurzony Nowohucianin:

Dopóki ktoś nie zrobi porządku z hutą Arcellor Mittal i nie sprawi karami za trucie, ze nie będzie im się opłacało truć ludzi to nic się nie zmieni w Krakowie. Poza tym artykuł skupia się na pyłach a najgorszy jest beznzen, którym huta od lat nas truje. Dzisiaj o 12:00 na Bulwarowej było 500% przekroczenia normy benzenu. Ale w innych miejscach w Krakowie już znacznie mniej. To dosyć ewidentnie świadczy o źródle tego syfu. Tylko jakoś Majchrowski wraz z WIOŚ zamiatają sprawę pod dywan zamiast coś zmienić. Boją się zwolnień, którymi huta straszy jako skutek kar. Ale chyba lepiej zwolnic trochę ludzi niż truć kilkaset tysięcy!

pan Mittal ostatnio dostal 300zl mandatu za wypuszczenie 227kg trujacych substancji do atmosfery. Pewnie bedzie musial wziac chwilówkę na ten straszny, nalozony na niego mandat.

G
Gość
5 grudnia, 21:15, Gość:

No i jak tam sprawdza się teoria, że smog w Krakowie powodowały "kopciuchy"? Od 3 miesięcy kopciuchy nie palą (zakaz palenia w Krakowie drewnem i węglem), a smog jak był tak jest i nie zmniejszył się ani o jotę. Jeszcze jakieś brednie panie Majchrowski? A może to jeszcze przez was i waszych kolesi developerów niezabudowane kanały przewietrzania miasta są winne i smog ustąpi, jak wreszcie wszystkie je zabudujecie?

zauwaz ze obwarzanek dalej pali oponami i caly ten syf leci wprost do nas

O
Obludnicy

Mi to wygląda na spęd ludzi do gazowni i firm instalatorskich, wyduszenie z ludzi więcej stałej kasy wydawanej rok do roku i wyszarpanie kasy z dotacji unijnych. Ostatnio czytam i wszędzie udzielają się ludzie którzy za tą walkę koszą pieniądze, dlaczego te tzw media informacyjne nie pójdą do zwykłych ludzi którym zakazano ogrzewania ekogroszkiem lub drzewem? Czego się boja? Może że usłyszą że ok 2x,wzrosly koszty ogrzewania a może że te instalacje najczęściej są zrobione na sztukę za wygórowane pieniądze? Dopłaty do rachunków... jak długo? O ważnych aspektach milczą pismaki i klepią jak mantre że co to niby zrobili... Jeszcze niedawno trabili urzędnicy jakie to szczęście bo powietrze się poprawiło... tak trabili bo jeszcze nikt nie grzał bo było w miarę ciepło jak na zimę i mogli głupoty o poprawie powietrza bełkotać. Policja szalała z sprawdzniem spalin bo prawdopodobnie poszła fama droga pantoflowa między urzędami że smog będzie jak zawsze i żeby spędzić z dróg parę gratów i przy okazji zarobić no ale... na dziś większość pojazdów jest sprawna nie to co kiedyś, piece gazowe, kombinat już nie dymi, spalania ponoc eko i miejska to jest ok, elektrociepłowna jest ok choć ponoć spala węgiel i smog jest nadal.... Ale władza miasta że spółka krzyczała że jest super a jak jest... Siwo na niebie - jechałem obwodnica wschodnią... Siwy dym i skrzypce że tak się wyrażę - mało kiedy w przeszłości widziałem coś takiego. Niech nadal budują i sprowadzają więcej samochodów to,, zobaczycie dopiero smog :)

G
Gość

No i jak tam sprawdza się teoria, że smog w Krakowie powodowały "kopciuchy"? Od 3 miesięcy kopciuchy nie palą (zakaz palenia w Krakowie drewnem i węglem), a smog jak był tak jest i nie zmniejszył się ani o jotę. Jeszcze jakieś brednie panie Majchrowski? A może to jeszcze przez was i waszych kolesi developerów niezabudowane kanały przewietrzania miasta są winne i smog ustąpi, jak wreszcie wszystkie je zabudujecie?

W
Wkurzony Nowohucianin

Dopóki ktoś nie zrobi porządku z hutą Arcellor Mittal i nie sprawi karami za trucie, ze nie będzie im się opłacało truć ludzi to nic się nie zmieni w Krakowie. Poza tym artykuł skupia się na pyłach a najgorszy jest beznzen, którym huta od lat nas truje. Dzisiaj o 12:00 na Bulwarowej było 500% przekroczenia normy benzenu. Ale w innych miejscach w Krakowie już znacznie mniej. To dosyć ewidentnie świadczy o źródle tego syfu. Tylko jakoś Majchrowski wraz z WIOŚ zamiatają sprawę pod dywan zamiast coś zmienić. Boją się zwolnień, którymi huta straszy jako skutek kar. Ale chyba lepiej zwolnic trochę ludzi niż truć kilkaset tysięcy!

G
Gość

Kraków nareszcie zielony nie wiem czy mam się śmiać czy płakać . Tak chwalicie się że Świerże powietrze nareszcie krakowianie oddychają porażka ,wymieniliście piece zakazy palenia drzewem węglem i co . Może za dużo budynków za mało drzew za dużo samochodów i za mało ludzi którzy zrezygnują z samochodów . Dla mnie Kraków to porażka zwłaszcza prezydent Krakowa za zakaz palenia węglem i drzewem a i tak smog to jest łamanie praw człowieka ponieważ człowiek powinien mieć wolność wyboru . Następny zakaz Krakowa może będzie zakaz oddychania ponieważ człowiek wpływa na zmianę klimatu

K
Kraków antysmog porazka

Kraków nie umiem się uporać że smogiem ponieważ działa nie tak jak trzeba nakazuje zakazy a i tak smog ludzie wydali pieniądze na wymianę kotłów nic nie dało może samochody brak zieleni niestety ale wygoda kosztuje kosztem zdrowia

k
kubala

No i co centusie teraz powiecie węgiel wam śmierdział pod sąd włodarzy krakowa za te pomysły

D
DEX
10 listopada, 17:46, Gość:

Polecam kupować pellet ze strony pelleteo , bardzo dobrej jakości jest paliwo niż w innych sklepach , bez porównania , i jaka wygoda zamawiasz i dostarczają pod sam dom

26 listopada, 20:38, gość:

lokowanie produktu?! :)

jak kupujesz na wagę dodają piasku, jak kupujesz w bigbagu dodaja kleju

Z
Z ukosa

Może by tak p.Majchrowski i jemu podobni wytłumaczyli, jak to jest - zakazano palić w pieczach, wydano tysiące na bzdurne reklamy, a smog jak był, tak jest. Może należałoby wreszcie powiedzięc prawdę, a nie okłamywać ludzi, że winne jest drewno i węgiel (dobrej jakości) spalane w piecach.

Y
Yeti

Najlepsze powietrze w Krakowie - bez ludzi - nie ma pieców węglowych, nie ma kominków na drewno, nie ma huty, jest więzienie i drony dlaludzi palących w piecu - a powietrze dalej złe ? O co chodzi ? O dotacje z UE?

G
Gość

Dlaczego przywołuje stare przepisy w tekście?

Rozporządzenie ministra środowiska nowelizujące przepisy z 2012 r. zostało opublikowane 10 października w Dzienniku Ustaw. Nowe prawo - zgodnie z vacatio legis - zaczęło obowiązywać dzień po ogłoszeniu rozporządzenia, czyli 11 października.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3