reklama

SMOG Kraków. Aktualny (06.12.2019) stan zanieczyszczenia powietrza PM10 i PM2.5 w Krakowie

Diana Tobor
Diana Tobor
Zaktualizowano 
Jaki jest poziom PM10 i PM2.5 w Krakowie w tej chwili? pixabay.com
Stan powietrza w Krakowie. Sprawdź aktualną jakość powietrza dzisiaj (06.12.2019) w Krakowie. Czy można bezpiecznie wyjść z domu? Czy spacer na świeżym powietrzu jest bezpieczny? Upewnij się, jaki jest poziom pyłów PM10 i PM2.5 w powietrzu w Krakowie.

Czy dzisiaj jest smog w Krakowie?

Umiarkowana jakość powietrza jest wynikiem przekroczenia norm zanieczyszczenia 😐
Dłuższy spacer nie jest wskazany, postaraj się unikać długiego przebywania na zewnątrz.

Pomiary jakości powietrza, które dadzą nam odpowiedź, czy w Krakowie jest smog, sprawdzałam dzisiaj, 06.12.2019 o godz. 11:06. Sprawdź, jaka była wtedy uśredniona jakość powietrza w Krakowie:

 • skażenie PM2.5: 128% normy (32 µg/m³). Zanieczyszczenie nie zmieniło się.
 • skażenie PM10: 167% normy (67 µg/m³). Zanieczyszczenie nie zmieniło się.

Polecamy na smog i nie tylko

W ostatnim tygodniu średnie dobowe odczyty zanieczyszczeń wyglądały następująco:

 • 06.12.2019

  • PM2.5: 39 µg/m³
  • PM10: 90 µg/m³
 • 05.12.2019

  • PM2.5: 52 µg/m³
  • PM10: 117 µg/m³
 • 04.12.2019

  • PM2.5: 39 µg/m³
  • PM10: 89 µg/m³
 • 03.12.2019

  • PM2.5: 28 µg/m³
  • PM10: 61 µg/m³
 • 02.12.2019

  • PM2.5: 32 µg/m³
  • PM10: 72 µg/m³
 • 01.12.2019

  • PM2.5: 33 µg/m³
  • PM10: 75 µg/m³
 • 30.11.2019

  • PM2.5: 20 µg/m³
  • PM10: 48 µg/m³
 • 29.11.2019

  • PM2.5: 13 µg/m³
  • PM10: 33 µg/m³

Polecamy na smog i nie tylko

Kiedy jest smog? Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

 • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
 • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Co to jest pył PM2.5?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak sprawdzamy, czy jest SMOG?

Aby zweryfikować bieżącą jakość powietrza, korzystamy z otwartych danych dostarczanych przez system LuftDaten. Dane pochodzące z czujników znajdujących się w rejonie, dla którego przygotowujemy raport, uśredniamy w przedziale ostatnich 15 minut i publikujemy w przystępnej formie. Dla uproszczenia za górną normę PM2.5 przyjęliśmy 25µg/m³, dla PM10 40µg/m³.

Smog w liczbach

 • Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 r. smog spowodował śmierć 19 tys. mieszkańców Polski.
 • Polskie miasta co roku na działania związane z ochroną środowiska wydają coraz więcej pieniędzy. 12 metropolii przeznacza na ten cel ponad 2,5 mld zł.
 • Szacuje się, że w Polsce 52% smogu bierze się z tak zwanej niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach emisji.
 • Niechlubny rekord SMOGU w Polsce należy do Rybnika. Tam zanieczyszczenie powietrza wynosiło w styczniu 2017 roku 3 126% normy.

Polecamy na smog i nie tylko

Profesor Jacek Jassem: Czy to prawda, że chemioterapia szkodzi?

Wideo

Materiał oryginalny: SMOG Kraków. Aktualny (06.12.2019) stan zanieczyszczenia powietrza PM10 i PM2.5 w Krakowie - Kraków Nasze Miasto

Komentarze 69

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

No i jak tam sprawdza się teoria, że smog w Krakowie powodowały "kopciuchy"? Od 3 miesięcy kopciuchy nie palą (zakaz palenia w Krakowie drewnem i węglem), a smog jak był tak jest i nie zmniejszył się ani o jotę. Jeszcze jakieś brednie panie Majchrowski? A może to jeszcze przez was i waszych kolesi developerów niezabudowane kanały przewietrzania miasta są winne i smog ustąpi, jak wreszcie wszystkie je zabudujecie?

W
Wkurzony Nowohucianin

Dopóki ktoś nie zrobi porządku z hutą Arcellor Mittal i nie sprawi karami za trucie, ze nie będzie im się opłacało truć ludzi to nic się nie zmieni w Krakowie. Poza tym artykuł skupia się na pyłach a najgorszy jest beznzen, którym huta od lat nas truje. Dzisiaj o 12:00 na Bulwarowej było 500% przekroczenia normy benzenu. Ale w innych miejscach w Krakowie już znacznie mniej. To dosyć ewidentnie świadczy o źródle tego syfu. Tylko jakoś Majchrowski wraz z WIOŚ zamiatają sprawę pod dywan zamiast coś zmienić. Boją się zwolnień, którymi huta straszy jako skutek kar. Ale chyba lepiej zwolnic trochę ludzi niż truć kilkaset tysięcy!

G
Gość

Kraków nareszcie zielony nie wiem czy mam się śmiać czy płakać . Tak chwalicie się że Świerże powietrze nareszcie krakowianie oddychają porażka ,wymieniliście piece zakazy palenia drzewem węglem i co . Może za dużo budynków za mało drzew za dużo samochodów i za mało ludzi którzy zrezygnują z samochodów . Dla mnie Kraków to porażka zwłaszcza prezydent Krakowa za zakaz palenia węglem i drzewem a i tak smog to jest łamanie praw człowieka ponieważ człowiek powinien mieć wolność wyboru . Następny zakaz Krakowa może będzie zakaz oddychania ponieważ człowiek wpływa na zmianę klimatu

K
Kraków antysmog porazka

Kraków nie umiem się uporać że smogiem ponieważ działa nie tak jak trzeba nakazuje zakazy a i tak smog ludzie wydali pieniądze na wymianę kotłów nic nie dało może samochody brak zieleni niestety ale wygoda kosztuje kosztem zdrowia

k
kubala

No i co centusie teraz powiecie węgiel wam śmierdział pod sąd włodarzy krakowa za te pomysły

D
DEX
10 listopada, 17:46, Gość:

Polecam kupować pellet ze strony pelleteo , bardzo dobrej jakości jest paliwo niż w innych sklepach , bez porównania , i jaka wygoda zamawiasz i dostarczają pod sam dom

26 listopada, 20:38, gość:

lokowanie produktu?! :)

jak kupujesz na wagę dodają piasku, jak kupujesz w bigbagu dodaja kleju

Z
Z ukosa

Może by tak p.Majchrowski i jemu podobni wytłumaczyli, jak to jest - zakazano palić w pieczach, wydano tysiące na bzdurne reklamy, a smog jak był, tak jest. Może należałoby wreszcie powiedzięc prawdę, a nie okłamywać ludzi, że winne jest drewno i węgiel (dobrej jakości) spalane w piecach.

Y
Yeti

Najlepsze powietrze w Krakowie - bez ludzi - nie ma pieców węglowych, nie ma kominków na drewno, nie ma huty, jest więzienie i drony dlaludzi palących w piecu - a powietrze dalej złe ? O co chodzi ? O dotacje z UE?

G
Gość

Dlaczego przywołuje stare przepisy w tekście?

Rozporządzenie ministra środowiska nowelizujące przepisy z 2012 r. zostało opublikowane 10 października w Dzienniku Ustaw. Nowe prawo - zgodnie z vacatio legis - zaczęło obowiązywać dzień po ogłoszeniu rozporządzenia, czyli 11 października.

G
Gość

https://pulsmedycyny.pl/zaczely-obowiazywac-bardziej-restrykcyjne-normy-alarmowania-o-smogu-972740

G
Gość

w piecach nie palą ani drewnem ani węglem a tu taki ogromny smog.

Nawet z psem nie można wychodzić na dłuższy spacer w południe

g
gość
10 listopada, 17:46, Gość:

Polecam kupować pellet ze strony pelleteo , bardzo dobrej jakości jest paliwo niż w innych sklepach , bez porównania , i jaka wygoda zamawiasz i dostarczają pod sam dom

lokowanie produktu?! :)

s
supra
7 listopada, 08:48, Gość:

NIECH ZAMKNĄ HUTĘ W KRAKOWIE!

a jak to nie pomoże to ciebie kolejnego :)

s
supra
10 listopada, 15:08, Paweł:

Zabronić spalania benzyny i ropy naftowej!!! A suche twarde drewno jest akurat czyste w spalaniu

taaak -i wyprowadzić auta z miasta baaa najlepiej z województwa :):):)

g
gość
10 listopada, 23:11, Justyna:

Zabronić kopciuchów, dieslow, węgla, drewna i śmieci. To byłoby rozwiązanie problemu na dłuższą metę. Istnieje tyle ciekawych, ekologicznych i zarazem ekonomicznych sposobów walki ze smogiem. Ja pale w sowim EEI PELLETS peletem od PELLETEO. Podsyłam link do strony z której zamówiłam

Kocioł https://www.kostrzewa.com.pl/produkty

zabronić i tego-niczym nie palić i kropka!!!

a najlepiej wynieść sie z miasta i zostawić Adasia samego na rynku :)

od tego smogu to już wam rozumy pozjadało

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3