Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci będą przetwarzali na ciepło i prąd. To miasto wchodzi na tory gospodarki zamkniętej. Rusza ważna inwestycja za 130 milionów

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Nyska Energetyka podpisała dziś (21 lipca) umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, dzięki temu jesienią ruszy budowa kotłowni z kotłem parowym o mocy 6 megawatów, zasilanym paliwem alternatywnym RDF czyli odzyskiwanym z odpadów komunalnych i innych.

Już za niecałe trzy lata odpady od mieszkańców będą w Nysie części przetwarzane na ciepło, które ogrzeje mieszkania w Nysie oraz na energię elektryczną, która zasili m.in. miejskie latarnie uliczne.

- Inwestycja jest w pełni ekologiczna. Budujemy kocioł na paliwo tzw. alternatywne. Jest to paliwo pochodzące z odpadów, które produkują nasi mieszkańcy. Po recyklingu pozostaje pewna frakcja, która jest frakcją energetyczną i można ją wykorzystać dla mieszkańców na produkcję ciepła i energii elektrycznej. Tak ja to robią takie kraje jak Szwajcaria, Skandynawia, Niemcy, Japonia, które stanowią wzór dla czystego powietrza, czystego klimatu i dbałości o ochronę środowiska -mówi Artur Pawlak, prezes Nyskiej Energetyki Cieplnej.

NFOŚ wsparł inwestycje w kwocie 107 milinów: 50 milinów w formie dotacji 57 milinów w formie pożyczki. Pozostałą część – ponad 20 milinów – stanowił wkład własny spółki.

Co to jest paliwo RDF?

- Odpady, które produkujemy można podzielić na trzy części. Na to co jest z opakowań, czyli to co idzie do recyklingu materiałowego (ok. 30 proc), kolejne 30-40 proc to jest frakcja bioodpadów i ok. 30 proc. to jest frakcja palna, energetyczna. Ta ostania frakcja nie nadaje się do recyklingu i, mówi to świat nauki, to mówią zakłady zagospodarowania odpadów, nie wolno składować, bo ma wartość energetyczną i w każdej chwili może spłonąć. Emisja wtedy jest potworna – wyjaśniał Dominik Bąk, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.

Bez instalacji zagospodarowanie frakcji palnej jest bardzo kosztowne.

- Wykorzystanie jej jako paliwa sprawia, że mamy możliwość uniknięcia wysokich opłat za gospodarowanie odpadami i możliwe zmiany, na korzyść mieszkańców, w taryfie za ciepło dodał Dominik Bąk.

Jak mówił emisja w przypadku takiej instalacji praktycznie nie wstępuje.

- Pan profesor Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej użył takiego porównania, że emisja dioksyn do powietrza jest taka jak gdyby wsypać do jeziora Bajkał 2,5 kg cukru, czyli jej wpływ na środowisko jest pomijalny – wyjaśniał.

Dziś, oprócz umowy z NFOŚ, podpisano także umowę z wykonawcą. Kotłownię, która będzie spełniać najwyższe normy środowiskowe, zbuduje międzynarodowe konsorcjum firm WTC z Wrocławia, Richard Kablitz z Niemiec i IDRECO z Włoch. Włośni i Niemcy odpowiadają za urządzenia technologiczne. Polska firma prowadzi część budowlaną.

Prace przy ul. Jagiellońskiej rozpoczną się we wrześniu i mają potrwać 2,5 roku. W Europie takie jak w Nysie instalacje maja też Wiedeń i Kopenhaga.

Rocznie spalanych w Nysie będzie 15 tysięcy ton takiego paliwa, które obecnie jest wywożone do cementowni. W ten sposób po uruchomieniu nowej kotłowni NEC, miasto wejdzie na tory gospodarki zamkniętej (cyrkularnej).

- Chcemy być samowystarczalni, bo to oznacza dla mieszkańców tańsze ciepło i ogromne zniżki jeśli chodzi o energię elektryczną – mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

Na dziś wiadomo, ze ta instalacja pokryje zapatrzenie Nysy na energie elektryczną m.in.: w szkołach, żłobkach, przedszkolach i latarniach…

- To nie wszystko, pamiętajmy, że za kilka miesięcy rozpocznie się budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej i ta inwestycja zabezpieczy nam 100 proc. potrzeb jeśli chodzi o miasto i jego rozwój – podkreślał Kolbiarz.

Nyska Energetyka Cieplna przygotowywała się do budowy kotła od kilku lat Pierwotnie przygotowano na to zadanie 71 mln złotych. W 2022 roku, w pierwszym - unieważnionym przetargu, oferenci domagali się co najmniej 176 mln zł.
W tym roku przetarg powtórzono. Jedyny oferent wycenił zadanie na 132 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto