Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Służby konserwatorskie ostro oceniają działania krakowskich urzędników

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Koperty wymalowane na ul. Sławkowskiej ZDMK
Koperty wymalowane na ul. Sławkowskiej ZDMK AK
Wiele kontrowersji wzbudziły działania urzędników miejskich w ścisłym, zabytkowym centrum Krakowa. M.in. na ul. Sławkowskiej wymalowane zostały jaskrawe linie i koperty - mocno ingerujące w estetykę Starego Miasta. Do działań urzędników ostro odniósł się właśnie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.

FLESZ - Kolejna próba oszustwa w sieci

od 16 lat

"Troska o właściwe eksponowanie walorów historycznego Krakowa powinna być wspólna dla wszystkich mieszkańców, urzędów i instytucji. Szczególnie cenne obszary, których wartość oraz potrzeba ochrony zostały uznane na forum światowym poprzez wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odwiedzane przez tysiące turystów, zasługują na przemyślane postępowanie. Warto podkreślić, że rozwiązania wprowadzane Krakowie stają się wzorcem działania dla innych miast, stąd tym większa powinna być odpowiedzialność za ich skutki. Służby konserwatorskie, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem zostały powołane do wypełniania zadań ochrony dziedzictwa narodowego, dlatego pomijanie tej instytucji przy podejmowaniu przez miejskie jednostki różnych doraźnych działań jest zaskakujące i budzi niepokój" - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania przesłanej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.

"Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wszelkie prace prowadzone na obszarze chronionym prawem, które wpływają na zmianę jego wyglądu, powinny uzyskać pozwolenie konserwatorskie. Tymczasem obserwujemy działania, które podejmowane są przez szefów miejskich jednostek na zasadzie uznaniowych decyzji, by wspomnieć choćby przypadkowe rozstawianie ławek, wytyczanie pasa jezdni przez ustawienie donic, malowanie nawierzchni, czy jak obecnie wymalowanie kopert na świeżo wyremontowanej nawierzchni ulicy Sławkowskiej. Działania te nie służą pozytywnemu odbiorowi miasta, budzą uzasadnione oburzenie. Czy o taki odbiór poszanowania dla historii miasta idzie? Rozumiejąc potrzebę wprowadzania określonych oznaczeń służących bezpieczeństwu ruchu jesteśmy zawsze gotowi do współpracy i otwarci nie debatę w celu ustalenia najlepszych rozwiązań" - dodają w WUOZ.

Przypomnijmy, że biała, rzucająca się w oczy farba wylewana jest m.in. na prowadzącej do Rynku Głównego ul. Sławkowskiej. Automatycznie pojawiły się zastrzeżenia i wątpliwości, czy na reprezentacyjnych traktach Starego Miasta musi i powinno pojawiać się tak ingerujące w estetykę oznakowanie. Okazuje się, że urzędnicy miejscy... sami walczyli, by je przywrócić. W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo komentarzy oburzonych mieszkańców, mówiących o "szpeceniu miasta".

Urzędnicy miejscy sami przypominają, że wcześniejsze oznakowanie zostało usunięte w związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 14 listopada 2018 r. Stanowiła ona, że na obszarze wpisanym na Listę Światową Dziedzictwa UNESCO, obejmującym Kraków Stare Miasto w granicach Plant oraz dawne miasto Kazimierz ze Stradomiem, oznakowanie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, oznaczonych kopertami z wypełnieniem, należy usunąć.

Miasto odwołało się jednak od tej decyzji.

- Sąd przychylił się do argumentów przedstawianych przez miasto i uchylił wydaną decyzję, argumentując między innymi, że „jeżeli osoba odpowiedzialna za organizację ruchu na drodze uzna, że zastosowanie innego rodzaju oznakowania jest niewystarczające, to może dokonać oznakowania poziomego”. Przywrócenie oznakowania poziomego na tym obszarze ma na celu zwiększenie czytelności i jednoznaczności obowiązującej organizacji ruchu, w szczególności pod kątem regulacji zasad parkowania pojazdów i bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego - czytamy w odpowiedzi z z Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu Urzędu Miasta Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Służby konserwatorskie ostro oceniają działania krakowskich urzędników - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto